Spis treści

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni to kancelaria prawna zajmująca się kredytami frankowymi, jak również zespół adwokatów i radców prawnych specjalizujących się w roszczeniach przeciwko bankom (pomoc frankowiczom, kancelaria prawna kredyt we frankach). Pomagamy naszym klientom wyeliminować niekorzystne dla nich postanowienia z umów indeksowanych do CHF oraz z umów denominowanych w CHF. Co więcej, wspomagamy swoich klientów, którym bank wypowiedział umowy kredytu ze względu na zaprzestanie spłacania przez nich rat kredytowych (frankowicze kancelaria, kredyt we frankach kancelaria).
W ramach świadczonych przez nasz zespół usług (kredyt we frankach kancelaria) uzyskujemy dla klientów m. in.:
- stwierdzenie nieważności umowy frankowej;
- eliminację indeksacji/waloryzacji z umowy frankowej;
- zwrot uiszczonych przez klientów nadpłat, jakie ponieśli w toku wykonywania umowy frankowej;
- zmniejszenie salda kredytu wymaganego do spłaty;
- zwrot uiszczonych przez klientów składek z tytułu ubezpieczenia tzw. niskiego wkładu własnego;
- uchylenie nakazu zapłaty wydanego przeciwko klientom w przypadku wypowiedzenia umowy frankowej.
Nadto reprezentujemy klientów w roszczeniach banków o zwrot wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, po uprzednim stwierdzeniu nieważności umowy kredytu (kancelaria frankowicze, kredyt we frankach kancelaria).
Dwa rodzaje umów kredytowych
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni obsługuje klientów, którzy zawarli zarówno umowy indeksowane do waluty obcej, jak i umowy denominowane w walucie obcej (kredyt we frankach kancelaria). Obydwie te umowy charakteryzują się wbudowanym w nie mechanizmem waloryzacji. Różnice polegają jednak na pierwotnym skonstruowaniu postanowień umowy. W przypadku kredytu indeksowanego do CHF w umowie podana jest kwota w PLN, która następnie zostaje przeliczona na CHF – kwota CHF stanowi natomiast saldo kredytu. Klient wie więc od początku jaka ilość środków w PLN zostanie mu wypłacona, lecz w momencie zawierania umowy nie wie, jakiej wysokości saldo kredytu będzie spłacał. Odwrotnie jest natomiast w umowie denominowanej w CHF, gdzie początkowe saldo kredytu jest wskazane w samej umowie w walucie CHF, zaś klient nie wie, ile otrzyma środków w PLN przy wypłacie kredytu. W przypadku obydwu umów spłata następuje analogicznie, tj. w PLN, która zostaje przeliczona na CHF często według kursu sprzedaży waluty z tabeli kursowej banku.
Stwierdzenie nieważności umów frankowych
Zarówno umowa indeksowana do CHF, jak również umowa denominowana w CHF mogą zostać uznane za nieważne, co pokazuje doświadczenie radców prawnych i adwokatów współpracujących z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni (adwokat kredyt we frankach, kredyt we frankach kancelaria).
Podstawą stwierdzenia nieważności umowy kredytowej jest jej sprzeczność z prawem (np. z przepisami prawa bankowego) bądź niemożność jej dalszego wykonywania po wyeliminowaniu z umowy postanowień odnoszących się do indeksacji, często traktowanej także jako zmiana charakteru umowy.
W sprawach prowadzonych przez Kancelarię Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radowie Prawni niejednokrotnie dochodziło do stwierdzenia nieważności umowy frankowej. Z takim rozstrzygnięciem mieliśmy do czynienia m. in. w wyrokach Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko mBank S.A. (sygn. akt I C 1368/18 i II C 806/17) oraz przeciwko Santander Bank S.A. (sygn. akt XXV C 2395/18). W sprawach tych klientów reprezentował radca prawny Kamil Radkiewicz (kredyt we frankach adwokat).
Eliminacja indeksacji
Drugim popularnym rozstrzygnięciem w sprawach frankowych jest usunięcie indeksacji/waloryzacji z umów kredytowych. Eliminacja zapisów odnoszących się do indeksacji powoduje, że uzyskujemy kredyt złotowy oprocentowany zgodnie z umową, często opierającą się o stawkę Libor oraz stałą marżę banku. W takim przypadku w ogóle nie następuje przeliczenie kwoty udzielonego kredytu do CHF, zaś klienci mogą liczyć na zwrot uiszczonych przez nich nadpłat, jakie ponieśli w toku wykonywania umowy frankowej (kancelarie prawne dla frankowiczów, kredyt we frankach kancelaria).
Wyroki sądów w sprawach frankowiczów
Po wydaniu dnia 3 października 2019 r. wyroku TSUE w sprawie Państwa Dziubak (sygnatura akt C‑260/18), w którym Trybunał stanął na stanowisku, że umów frankowych nie można uzupełniać, zaś istotnym dla skutków stwierdzenia niezgodności z prawem postanowień odnoszących się do przeliczenia kursów z tabeli kursów banków jest wola samego kredytobiorcy, zarysowały się dwie linie orzecznicze, a więc stwierdzenie nieważności umów frankowych oraz eliminacja indeksacji/waloryzacji przy pozostawieniu pozostałych postanowień umowy w niezmienionym kształcie.
Pierwszym prawomocnym wyrokiem polskich sądów powszechnych po wyroku Trybunału było orzeczenie z dnia 11 października 2019 r. Sądu Okręgowego w Warszawie (sygn. akt V Ca 289/19). W przedmiotowym wyroku sąd zdecydował się na eliminację indeksacji z umowy zawartej z mBank S.A. Stwierdzenie nieważności zostało natomiast orzeczone w wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2020 r. (sygn. akt XXV C 788/20).
Roszczenia banków o zwrot wynagrodzenia za korzystanie z kapitału
Częstym mechanizmem mającym zniechęcić frankowiczów do walczenia o swoje prawa jest przekazywanie przez banki informacji, iż w przypadku stwierdzenia nieważności umowy będą oni żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Zdaniem zarówno prawników reprezentujących frankowiczów (kredyty we frankach kancelaria), jak i Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów roszczenia banków są w pełni bezpodstawne oraz nie posiadają podstaw zarówno w przepisach prawa polskiego, jak i prawa unijnego. Podstawą prawną w takiej sytuacji nie mogą być bowiem unormowania odnoszące się do bezpodstawnego wzbogacenia, gdyż stwierdzenie nieważności umów kredytowych wiąże się z naruszeniem przez banki dobrych obyczajów oraz interesów konsumentów. Co więcej, zasądzenie wynagrodzenia na rzecz banków stałoby w sprzeczności z celami Dyrektywy 93/13.
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
W umowach frankowych klienci często byli obciążani dodatkowymi opłatami, które związane były z domniemanymi ubezpieczeniami tzw. niskiego wkładu własnego. Czasem była to jednorazowa opłata, lecz wielokrotnie zdarzało się, że opłata ta była odnawiana wielokrotnie, często ze względu na wzrost wysokości salda w przeliczeniu na PLN po wzroście w 2015 r. kursów CHF. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni (kredyt we frankach kancelaria) reprezentuje swoich klientów także w sprawach zwrotu wszelkich dodatkowych opłat wynikających z tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.
Podsumowanie
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni (kredyt we frankach kancelaria) wspomaga kredytobiorców, którzy zaciągnęli zarówno kredyty indeksowane do walut obcych, jak i denominowane w walutach obcych (kancelarie prawne dla frankowiczów). Zachęcamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane.
Powrót do podstrony — Pomoc frankowiczom