Jednym z przejawów ograniczenia prawa własności w zakresie możliwości budowlanych są m. in. przepisy prawa miejscowego. Gmina może posiadać bowiem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym określony został charakter nieruchomości przez nas posiadanej. Często jednak zdarza się, że gminy nie wprowadziły takich planów. Co wtedy należy zrobić? Czy możemy przeprowadzić każdą inwestycję budowlaną na naszej nieruchomości? Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: „nie”. W przypadku, kiedy nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, powinniśmy uzyskać swoiste zezwolenie, jakim jest decyzja o warunkach zabudowy (“decyzja WZ” lub “wuzetka”). Poniżej wyjaśnimy, kiedy decyzja o warunkach zabudowy może zostać wydana oraz w jaki sposób inwestor może się o nią starać.
Kiedy należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji WZ?
Z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy należy wystąpić wtedy, kiedy nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a równocześnie chcemy dokonać zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego bądź zmiany zagospodarowania działki poprzez wykonanie na niej robót budowlanych, w szczególności wybudowanie obiektu budowlanego (co należy rozumieć pod pojęciem „roboty budowlane” oraz „obiekt budowlany” dowiedzą się Państwo z artykułu pt. „Pozwolenie na budowę”). Co więcej, warto pamiętać, iż decyzja o warunkach zabudowy wymagana jest także wtedy, kiedy do zmiany zagospodarowania terenu nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Dobrym przykładem takiej sytuacji jest budowa domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się na naszej działce, a co do której nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę (tutaj wystarczy samo zgłoszenie zamiaru budowy do organu).
Kiedy wniosek nie musi być składany?
Decyzja o warunkach zabudowy nie będzie musiała być uzyskiwana, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jednorazową, tymczasową zmianą zagospodarowania terenu, która nie przekroczy jednego roku.
Jakie są skutki wykonania robót bez uzyskania wuzetki?
Zgodnie z przepisami prawa, jeżeli pomimo nieuzyskania decyzji o warunkach zabudowy, dokonamy na nieruchomości zmiany jej użytkowania organ administracji (np. wójt czy prezydent miasta) może nakazać nam przywrócenie poprzedniego stanu zagospodarowania terenu (np. poprzez nakazanie rozbiórki) bądź wstrzymać możliwość korzystania z terenu do czasu uzyskania przez nas decyzji o warunkach zabudowy.
Kto wydaje decyzję o warunkach zabudowy?
Decyzja o warunkach zabudowy co do zasady wydawana jest przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) danej gminy, w której położona jest nieruchomość.
Kiedy decyzja WZ może zostać wydana?
Decyzja o warunkach zabudowy co do zasady zostanie wydana zgodnie z naszym wnioskiem, jeżeli:
- co najmniej jedna sąsiadująca z nami działka budowlana ma dostęp do drogi publicznej i jest zabudowana, przez co możliwe jest ustalenie zasad kontynuacji linii zabudowy;
- nasza działka ma dostęp do drogi publicznej;
- uzbrojenie terenu jest wystarczające dla planowanej inwestycji;
- teren nie jest objęty wymogiem uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia z gruntów rolnych oraz leśnych;
- nasza działka nie leży w obszarach takich jak:
- strategicznej inwestycji z zakresu sieci przesyłowej;
- strefy kontrolowanej (odnośnie gazociągu);
- strefy bezpieczeństwa (odnośnie rurociągu).
Za dostęp do drogi publicznej przepisy prawa uznają nie tylko bezpośrednie połączenie nieruchomości z drogą, lecz także dostęp pośredni, np. przez drogę prywatną naszą bądź ustanowioną dla nas w oparciu o służebność gruntową.
Jak długo się czeka na wydanie wuzetki?
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego, organ administracyjny ma jeden miesiąc na rozpatrzenie sprawy, a w przypadkach skomplikowanych, termin ten może zostać przedłużony do 2 miesięcy. Do terminu tego nie wlicza się jednak czasu oczekiwania na wydanie opinii przez inne organy. W praktyce zdarza się więc, że inwestorzy mogą czekać nawet kilka miesięcy na uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, co należy uwzględnić w harmonogramie naszej inwestycji.
Jak długo decyzja WZ jest ważna?
Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest bezterminowo.
Czy decyzja o warunkach zabudowy może wygasnąć?
Tak, decyzja o warunkach zabudowy, pomimo swej bezterminowości może wygasnąć. Stanie się to wtedy, gdy:
- inny wnioskodawca uzyska pozwolenie na budowę na terenie, co do którego wydano decyzję o warunkach zabudowy;
- uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika inne przeznaczenie terenu aniżeli we wcześniej wydanej decyzji o warunkach zabudowy; przy czym decyzja nie wygaśnie, jeżeli zostanie wydana ostateczne pozwolenie na budowę dla tej nieruchomości.
Podsumowanie
Aby wiedzieć, czy nasze zamierzenie inwestycyjne zostanie zaakceptowane musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Kiedy jednak okaże się, że w gminie, gdzie położona jest nieruchomość nie wprowadzono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, musimy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, która plan ten w istocie zastępuje. Jest to jeden z warunków, aby móc prowadzić w pełni skuteczny i prawidłowy pod względem formalnym proces budowlany. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni specjalizująca się w prawie budowlanym oraz związanych z nim postępowaniach administracyjnych służy pomocą w uzyskaniu wszelkich decyzji oraz zezwoleń dla zamierzonej przez Państwa inwestycji.
Powrót do specjalizacji — Prawnik nieruchomości