Spis treści
- 1 Kancelaria odszkodowawcza
- 2 Odszkodowania komunikacyjne
- 2.1 Odszkodowania — odpowiedzialność na zasadzie ryzyka
- 2.2 Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny — zadośćuczynienie
- 2.3 Odszkodowania komunikacyjne — śmierć poszkodowanego
- 2.4 Odszkodowanie po wypadku samochodowym — renta
- 2.5 Jednorazowe odszkodowanie wypadkowe zamiast renty
- 2.6 Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych a przedawnienie
- 2.7 Podsumowanie — odszkodowanie za wypadek samochodowy
- 3 Wypadek w pracy — odszkodowanie
- 3.1 Zadośćuczynienie za skutki wypadku przy pracy
- 3.2 Wypadek przy pracy — odszkodowanie za śmierć pracownika
- 3.3 Odszkodowanie po wypadku w pracy — renta uzupełniająca
- 3.4 Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy
- 3.5 Dochodzenie odszkodowań za wypadek w pracy a przedawnienie
- 3.6 Podsumowanie — odszkodowanie za wypadek w pracy
- 4 Odszkodowania — podsumowanie
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni jest kancelarią wyspecjalizowaną w dochodzeniu odszkodowań. Dochodzimy odszkodowań wynikających ze stosunku cywilnoprawnego, jak również mających swoje źródło w czynie niedozwolonym. Zapewniamy pomoc w uzyskaniu odszkodowania oraz zadośćuczynienia za szkody wyrządzone na osobie (np. śmierć osoby bliskiej, ciężki uszczerbek na zdrowiu).
Kancelaria odszkodowawcza
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi m.in. takich odszkodowań jak:
- odszkodowania komunikacyjne (np. zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy);
- odszkodowanie za wypadek w pracy;
- odszkodowanie za błąd medyczny;
- odszkodowania za szkody rolnicze;
- odszkodowania z tytułu niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy;
- odszkodowania od Skarbu Państwa z tytułu deliktu;
- z innych tytułów (np. odszkodowanie za zalanie mieszkania).
Nasza Kancelaria odszkodowawcza dochodzi odszkodowań za poniesione szkody m.in. w związku z kradzieżą, pożarem bądź powodzią. Dochodzimy odszkodowań w szczególności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Uzyskujemy rekompensatę pieniężną z tytułu utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia np. wskutek kradzieży bądź pożaru.
W przypadku kradzieży bądź zniszczenia przewożonych towarów uzyskujemy odszkodowania z OC przewoźnika. Dochodzimy również od przedsiębiorstw przesyłowych odszkodowań za bezumowne korzystanie z działek w związku z wybudowaniem na nich linii energetycznych. Uzyskujemy również odszkodowania z OC rolników za szkody powstałe w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią osoby poszkodowane chcące uzyskać odszkodowanie.

Nienależyte wykonanie umowy
Odszkodowanie można uzyskać w przypadku niewykonania umowy przez drugą stronę (np. brak świadczenia usług telekomunikacyjnych) bądź jej nienależytego wykonania (np. wystąpienie wad w wybudowanym czy wyremontowanym budynku/lokalu). Warto wskazać, iż dłużnik jest odpowiedzialny zarówno za własne działanie (bądź zaniechanie) oraz za działania osób z nim współpracujących przy wykonaniu zobowiązania. Szczególną okolicznością wystąpienia nienależytego wykonania umowy jest dopuszczenie się zwłoki w jej wykonaniu. W takiej sytuacji wierzyciel obok żądania wykonania umowy może żądać odszkodowania za wyrządzoną mu szkodę powstałą w wyniku nieterminowego działania dłużnika.
Przepisy kodeksu cywilnego różnicują odpowiedzialność za rzeczy oznaczone co do tożsamości (np. samochód osobowy o szczegółowo określonych numerach VIN) oraz co do gatunku (np. telefony komórkowe – bez wskazywania konkretnych egzemplarzy). W przypadku, gdyby doszło do utraty rzeczy oznaczonej co do tożsamości dłużnik odpowiedzialny jest za jej utratę bądź uszkodzenie, zaś w odniesieniu do rzeczy oznaczonych co do gatunku wierzyciel może nabyć na jego koszt taką samą ilość rzeczy bądź żądać zapłaty ich wartości.
Roszczenie odszkodowawcze ma charakter zastępczy (w przypadku niewykonania umowy) bądź uzupełniający (w przypadku nienależytego wykonania umowy). Odszkodowania można dochodzić zarówno w razie niemożności świadczenia, jak również gdy świadczenie to utraciło dla wierzyciela znaczenie – na skutek zwłoki dłużnika.
Aby doszło do orzeczenia odszkodowania na rzecz wierzyciela muszą zaistnieć trzy przesłanki:
- niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania;
- szkoda;
- związek przyczynowy między działaniem lub zaniechaniem dłużnika a powstaniem szkody.
Wierzyciel musi te trzy okoliczności udowodnić na drodze postępowania sądowego. Warto wskazać, iż szkoda może mieć charakter materialny (np. utracony zarobek, koszty poniesione celem zawarcia umowy), jak również niematerialny (np. utrata dobrego imienia). Trzecim elementem, jaki musi zaistnieć, aby doszło do wypłaty odszkodowania jest istnienie normalnego związku przyczynowego między niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania a szkodą. Zgodnie z orzecznictwem ocena czy związek ten wystąpił winna być oparta na wszelkich okolicznościach sprawy. Nadto, powinna ona wynikać z zasad doświadczenia życiowego oraz wiedzy specjalnej — jeżeli taka jest wymagana (dowód z opinii biegłego).
Szkoda wyrządzona przez organ publiczny
Szczególną okolicznością, kiedy można żądać odszkodowania jest wyrządzenie szkody przez organ publiczny. W takiej sytuacji odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego wykonujące władze publiczną z mocy prawa. Jeżeli szkoda została wyrządzona przez inny podmiot działający w ramach upoważnienia ustawowego, to on również odpowiadać będzie za swoje działania związane z wykonywaniem przez niego władzy publicznej.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż jeśli władza publiczna była wykonywana na mocy porozumienia, to zarówno podmiot ją wykonujący jak również podmiot zlecający będą ponosić odpowiedzialność. W takiej sytuacji odpowiedzialność obydwu podmiotów będzie miała charakter odpowiedzialności solidarnej. Źródłem szkody może być również wydanie aktu normatywnego. W przypadku stwierdzeniu jego niezgodności Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą na mocy orzeczenia sądowego, osoby poszkodowane mogą żądać odszkodowania za jej wyrządzenie.
Innymi źródłami szkody, gdzie odpowiedzialność ponosić będzie Skarb Państwa są:
- wydanie prawomocnego orzeczenia lub decyzji w przypadku stwierdzenia ich niezgodności z prawem;
- niewydanie orzeczenia lub decyzji, mimo ciążącego na organie obowiązku jego wydania;
- niewydanie aktu normatywnego – okoliczność tę stwierdza sąd rozpoznający sprawę odszkodowawczą;
- wykonywanie zgodne z prawem władzy publicznej powodujące powstanie szkody na osobie (uprawniony może żądać w tym przypadku wypłaty odszkodowania oraz zadośćuczynienia za poniesioną krzywdę).
Odszkodowania za szkody rolnicze
Dochodzimy odszkodowań z ubezpieczenia OC rolników za szkody będące następstwem śmierci, wywołania uszczerbku na zdrowiu bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Odszkodowanie z OC rolników przysługuje, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do naprawienia szkody wyrządzonej w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego.
Uzyskujemy odszkodowania powypadkowe z ubezpieczenia OC rolników także wtedy, gdy szkoda powstała w związku z ruchem pojazdów, będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego.
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi także rekompensaty pieniężnej za szkody powstałe w budynkach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na skutek zdarzeń losowych w postaci: ognia, huraganu, powodzi, podtopienia, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu, uderzenia pioruna, eksplozji, obsunięcia się ziemi, tąpnięcia, lawiny lub upadku statku powietrznego.
Adwokat odszkodowania — Warszawa
Nasza Kancelaria odszkodowawcza pomaga wszystkim poszkodowanym osobom z terenu Warszawy i okolic. Doradzamy w sprawach, gdzie klienci doznali szkód spowodowanych zarówno zdarzeniami komunikacyjnymi (np. w efekcie wypadku samochodowego), jak również mającymi swe źródło w innych umyślnych lub nieumyślnych działaniach osób trzecich (np. błędy medyczne, delikty organów państwowych). Sporządzamy także porozumienia mające na celu ugodowe zakończenie sporu pomiędzy stronami. Kancelarię odnajdą Państwo w samym Centrum Warszawy przy ul. Wierzbowej 9/11, 00–094 Warszawa, tel. 22 489 52 65; infolinia: 801 50 10 50.
Firma odszkodowawcza — Łódź
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni prowadzi procesy o odszkodowania i zadośćuczynienia. W ramach naszej specjalizacji prowadzimy procesy przeciwko osobom fizycznym, ubezpieczycielom, firmom oraz organom państwa. Doradzamy także we wszelkich sprawach związanych ze szkodami na mieniu (np. uszkodzony samochód), jak również osobistymi (np. rozstrój zdrowia) na terenie Łodzi. Kancelaria mieści się przy ul. Wólczańskiej 125, 90–521 Łódź. Mogą się Państwo z nami skontaktować pod numerem: 801 50 10 50.
Odszkodowania komunikacyjne

Nasza Kancelaria odszkodowawcza dochodzi odszkodowań z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów w przypadku, gdy posiadacz lub kierujący pojazdem są obowiązani do naprawienia szkody, wyrządzonej w związku z ruchem tego pojazdu, będącej następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. W przypadku gdy ubezpieczyciel wypłaca osobie poszkodowanej zaniżone odszkodowanie OC dochodzimy dopłaty do odszkodowania OC (odzyskiwanie odszkodowań OC).
Należy podkreślić, iż za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu uważa się również szkodę powstałą podczas i w związku z:
- wsiadaniem do pojazdu lub wysiadaniem z niego;
- bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu;
- zatrzymaniem lub postojem pojazdu.
Uzyskujemy odszkodowania z OC sprawcy wypadku, w szczególności z tytułu poniesionego uszczerbku na zdrowiu, utraconych dochodów, a także poniesionych kosztów leczenia (m.in. koszty zakupów leków, odpłatnych wizyt lekarskich, dojazdów na wizyty kontrolne).
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu obejmuje wszelkie wynikłe z tego tytułu koszty (uszczerbek na zdrowiu — odszkodowanie). W dodatku przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody nie przesądza automatycznie w ogóle ani o obniżeniu rekompensaty pieniężnej, ani o stopniu jej obniżenia. Należy podkreślić, iż wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia rekompensaty pieniężnej.
Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia (m.in. koszty lekarstw, konsultacji u wybitnych specjalistów, wydatki związane z przewozem chorego do szpitala), a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Dochodzimy także odszkodowań w związku z uszkodzeniem pojazdu wypłacanych w ramach ubezpieczenia AC (odszkodowanie z AC). Uzyskujemy rekompensatę pieniężną uwzględniającą utratę wartości rynkowej pojazdu (dopłaty do odszkodowań), jak również odszkodowanie za brak samochodu zastępczego.
Odszkodowania — odpowiedzialność na zasadzie ryzyka
Należy podkreślić, iż posiadacz pojazdu ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch pojazdu na zasadzie ryzyka. Jest to zaostrzona odpowiedzialność, która polega na tym, że sprawca szkody może uwolnić się od odpowiedzialności tylko wówczas, gdy szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Powyższe oznacza, iż posiadacz pojazdu jest obowiązany do naprawienia szkody, mimo że do powstania szkody nie doszło z jego winy. Jednakże w razie zderzenia się pojazdów posiadacze pojazdów mogą wzajemnie żądać naprawienia poniesionych szkód jedynie w oparciu o zasadę winy. Na zasadzie winy odpowiada również posiadacz pojazdu odpowiedzialny za szkody wyrządzone tym osobom, które przewozi z grzeczności.
Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny — zadośćuczynienie
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi w imieniu poszkodowanego zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Z uwagi na niewymierny charakter krzywdy, oceniając jej rozmiar, należy wziąć pod uwagę całokształt okoliczności konkretnej sprawy, a w szczególności: czas trwania i stopień intensywności cierpień fizycznych i psychicznych, nieodwracalność skutków urazu (kalectwo, oszpecenie), szanse na przyszłość, rodzaj wykonywanej pracy, wiek poszkodowanego, poczucie nieprzydatności społecznej, bezradność życiową, jak również postawę sprawcy.
Z całą pewnością okoliczności sprawy związane z sytuacją, w której znalazł się poszkodowany wskutek wypadku powinny być ustalone i ocenione indywidualnie. W dodatku wysokość zadośćuczynienia powinna uwzględniać aktualne warunki i stopę życiową społeczeństwa kraju, w którym mieszka poszkodowany. Należy podkreślić, iż wysokość zadośćuczynienia zasądzona w innych, nawet podobnych sprawach, nie może stanowić podstawy do miarkowania zadośćuczynienia. W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego nie można akceptować stosowania taryfikatora i ustalania wysokości zadośćuczynienia według procentów trwałego uszczerbku na zdrowiu z uwagi na fakt, iż zdrowie jest dobrem o szczególnie wysokiej wartości.
Dochodzimy zadośćuczynienia pieniężnego także w imieniu spadkobierców poszkodowanego, jeśli roszczenie zostało uznane przez sprawcę szkody na piśmie albo gdy powództwo przeciwko sprawcy szkody zostało wytoczone za życia poszkodowanego.
Odszkodowania komunikacyjne — śmierć poszkodowanego
Jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, dochodzimy od sprawcy szkody zwrotu kosztów leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł. Należy podkreślić, iż do uzyskania odszkodowania konieczne jest istnienie związku przyczynowego między uszkodzeniem ciała lub wywołaniem rozstroju zdrowia a śmiercią poszkodowanego. Nie ma natomiast znaczenia w jakim czasie po zdarzeniu nastąpiła śmierć poszkodowanego. Notabene na poczet rekompensaty pieniężnej z tytułu zwrotu poniesionych kosztów pogrzebu nie podlega zaliczeniu zasiłek pogrzebowy.
W imieniu osób, względem których ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny, dochodzimy od osób zobowiązanych do naprawienia szkody, renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Notabene nie jest istotne, czy zmarły faktycznie wykonywał obowiązki wobec osób, względem których ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny. Dla zasądzenia renty nie ma również znaczenia czy obowiązek alimentacyjny był stwierdzony prawomocnym wyrokiem.
Takiej samej renty dochodzimy także w imieniu innych osób bliskich, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego. Przez osoby bliskie należy rozumieć także krewnych, powinowatych, wychowańców oraz konkubinę.
Dla najbliższych członków rodziny zmarłego poszkodowanego Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni uzyskuje odszkodowania, jeżeli wskutek śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Przez pogorszenie sytuacji życiowej wskutek śmierci osoby najbliższej należy rozumieć straty materialne, jak również niematerialne powstałe wskutek utraty osobistych relacji ze zmarłym, które rzutują na sytuację materialną najbliższych członków rodziny zmarłego.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego można przyjąć, na zasadzie domniemania faktycznego (bez szczegółowego dociekania konkretnych zdarzeń lub stopnia ich prawdopodobieństwa), że negatywne emocje, które wywołały chorobę, osłabienie aktywności życiowej i motywacji do przezwyciężania trudności dnia codziennego, pogorszyły dotychczasową sytuację życiową osoby z najbliższego kręgu rodziny zmarłego. Należy podkreślić, iż „stosowne odszkodowanie” musi stanowić taką kwotę, która odczuwalna jest jako realne, adekwatne przysporzenie zarówno przez uprawnionego, jak również z obiektywnego punktu widzenia uwzględniającego ocenę większości rozsądnie myślących ludzi.
Ponadto dla najbliższych członków rodziny zmarłego dochodzimy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Notabene zadośćuczynienie nie jest uzależnione od pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej i poniesienia szkody majątkowej. Celem zadośćuczynienia jest bowiem kompensacja doznanej krzywdy, a zatem złagodzenie cierpienia psychicznego powstałego wskutek śmierci osoby najbliższej i pomoc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej sytuacji życiowej.
Odszkodowanie po wypadku samochodowym — renta
Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. W dodatku przyznanie renty z tytułu zwiększonych potrzeb nie jest uzależnione od wykazania, że poszkodowany te potrzeby faktycznie zaspokaja i ponosi związane z tym wydatki. Należy podnieść, iż sprawowanie przez domowników (np. żonę lub córkę) opieki nad poszkodowanym nie pozbawia go prawa żądania zwiększonej z tego tytułu renty. Należy podkreślić, iż jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.
Jednorazowe odszkodowanie wypadkowe zamiast renty
Na żądanie poszkodowanego Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni zamiast renty dochodzi jednorazowego odszkodowania w szczególności, gdy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowej rekompensaty pieniężnej ułatwi mu wykonywanie nowego zawodu. Ważnym powodem uzasadniającym przyznanie jednorazowej rekompensaty pieniężnej mogą być także okoliczności wskazujące, iż przyszłe raty nie będą mogły być egzekwowane, np. w przypadku wyjazdu dłużnika na stałe za granicę bez pozostawienia majątku w kraju. Jednorazową rekompensatę pieniężną ustala się przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności, w szczególności wysokości renty, wieku osoby uprawnionej, prawdopodobieństwa długości jej życia lub czasu trwania renty. Notabene jednorazowe odszkodowanie wypłacone przez pracodawcę nie podlega odliczeniu od przysługującemu poszkodowanemu zadośćuczynieniu pieniężnemu. Należy podkreślić, iż sąd może dokonać zamiany renty na jednorazowe odszkodowanie mimo braku zgodnej woli stron.
Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych a przedawnienie
Roszczenie o naprawienie szkody ulega co do zasady przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jest to istotne, gdyż po upływie terminu przedawnienia sprawca szkody może uchylić się od naprawienia szkody.
Podsumowanie — odszkodowanie za wypadek samochodowy
Nasza Kancelaria odszkodowawcza posiada duże doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań (m.in. odszkodowanie z OC sprawcy kolizji drogowej, odszkodowanie za pobyt w szpitalu, dopłata do odszkodowania). Dochodzimy odszkodowań, które obejmują m.in. zwrot poniesionych kosztów leczenia oraz zwrot utraconego zarobku. Zapraszamy zatem do kontaktu z naszą Kancelarią osoby zainteresowane dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych.
Wypadek w pracy — odszkodowanie

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi w imieniu swoich klientów odszkodowań z tytułu wypadków w pracy (“usługa wypadek w pracy odszkodowanie”). Dopuszczalne jest bowiem dochodzenie przez pracownika od pracodawcy roszczeń uzupełniających z tytułu wypadków przy pracy, opartych na przepisach prawa cywilnego, w szczególności odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Należy podkreślić, iż odszkodowania powypadkowe z tytułu wywołania uszczerbku na zdrowiu pracownika obejmują wszelkie wynikające z tego powodu wydatki. Zobowiązany do naprawienia szkody powinien na żądanie poszkodowanego wypłacić z góry kwotę potrzebną na koszty leczenia (m.in. koszty konsultacji u wybitnych specjalistów, wydatki na lekarstwa oraz koszty przewozu chorego do szpitala), a w przypadku, gdy poszkodowany stał się inwalidą, również kwotę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Nie wystarczy jednak, że pracownik występując z takim powództwem, powoła się w postępowaniu sądowym jedynie na fakt wypadku przy pracy, który stwierdzony został protokołem powypadkowym. Pracownik jest bowiem obowiązany wykazać przesłanki prawne odpowiedzialności odszkodowawczej: 1) ciążącą na pracodawcy odpowiedzialność z tytułu czynu niedozwolonego, 2) poniesioną szkodę (uszczerbek na zdrowiu) oraz 3) związek przyczynowy pomiędzy zdarzeniem będącym wypadkiem przy pracy a powstaniem szkody. Należy podkreślić, iż wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia rekompensaty pieniężnej.
Do uznania odpowiedzialności pracodawcy na zasadzie winy za skutki wypadku przy pracy konieczne jest stwierdzenie, że w konkretnych okolicznościach faktycznych praca została zorganizowana nieprawidłowo, co w konsekwencji doprowadziło do wypadku, albo że istniejące realne zagrożenia przy jej wykonywaniu nie zostały rozpoznane przez pracodawcę, wobec czego pracownik nie miał o nich żadnej wiedzy, albo zagrożenia faktycznie rozpoznane nie zostały wyeliminowane przez pracodawcę, co naraziło pracownika na uszczerbek na zdrowiu.
Pracodawca ponosi na zasadzie winy odpowiedzialność za szkodę doznaną przez pracownika wskutek wypadku w pracy, gdy można uznać, że do zdarzenia doszło w wyniku niedopełnienia ciążących na pracodawcy obowiązków, np. w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przyczyną wypadku przy pracy może być wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znaczącym stopniu do pogorszenia samoistnej choroby pracownika. Należy podkreślić, iż pracodawca odpowiada za szkodę także wówczas, gdy wina może być przypisana jedynie samemu poszkodowanemu, jeżeli równocześnie wystąpiły inne jeszcze przyczyny szkody w rozumieniu adekwatnego związku przyczynowego, choćby niezawinione przez pracodawcę.
Zadośćuczynienie za skutki wypadku przy pracy
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia dochodzimy w imieniu pracownika zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Pod pojęciem krzywdy rozumie się cierpienie fizyczne (np. ból) oraz cierpienie psychiczne (ujemne uczucia związane z cierpieniami fizycznymi lub następstwami uszkodzenia ciała albo rozstroju zdrowia np. w postaci wyłączenia z normalnego życia).
Ustalając wysokość zadośćuczynienia powinno się uwzględnić indywidualne właściwości i subiektywne odczucia pokrzywdzonego pracownika. Zadośćuczynienie musi być adekwatne do aktualnych warunków gospodarki rynkowej oraz stanowić odczuwalną wartość ekonomiczną. W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego zadośćuczynienie za krzywdę doznaną na skutek poważnego rozstroju zdrowia i związanego z nim trwałego kalectwa nie może być uznane za nadmierne, jeśli jest ono adekwatne do stopnia odniesionych obrażeń i związanych z nimi trwałych następstw dla zdrowia i egzystencji poszkodowanego. Należy podkreślić, iż od przysługującego poszkodowanemu zadośćuczynienia pieniężnego nie odlicza się wypłaconego przez pracodawcę odszkodowania za wypadek w pracy (wypadek w drodze do i z pracy).
W imieniu spadkobierców poszkodowanego pracownika Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi także zadośćuczynienia pieniężnego, jeżeli powództwo przeciwko pracodawcy zostało wytoczone za życia poszkodowanego albo gdy roszczenie zostało uznane przez pracodawcę na piśmie.
Wypadek przy pracy — odszkodowanie za śmierć pracownika
Jeśli wskutek wywołania uszczerbku na zdrowiu nastąpiła śmierć pracownika, dochodzimy od pracodawcy zwrotu kosztów leczenia i pogrzebu w imieniu osoby, która te koszty poniosła. Notabene do uzyskania odszkodowania konieczne jest wykazanie istnienia związku przyczynowego między wywołaniem uszczerbku na zdrowiu a śmiercią pracownika. Bez znaczenia dla uzyskania odszkodowania jest natomiast długość okresu, który upłynął od zdarzenia do śmierci pracownika. Należy podkreślić, iż zasiłek pogrzebowy nie podlega zaliczeniu na poczet rekompensaty pieniężnej z tytułu zwrotu poniesionych kosztów pogrzebu.
W imieniu osób, względem których ciążył na zmarłym pracowniku ustawowy obowiązek alimentacyjny Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi także od pracodawcy renty obliczonej stosownie do potrzeb pracownika oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych pracownika przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Warto wskazać, iż bez znaczenia dla zasądzenia renty jest to czy obowiązki wobec osób, względem których ciążył na zmarłym pracowniku ustawowy obowiązek alimentacyjny, były przez zmarłego pracownika faktycznie wykonywane, jak również to czy obowiązek alimentacyjny był stwierdzony prawomocnym wyrokiem.
Jeśli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego dochodzimy renty również w imieniu innych osób bliskich, którym zmarły pracownik dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania. Pod pojęciem „osób bliskich” należy rozumieć również krewnych, powinowatych, wychowańców oraz konkubinę.
Uzyskujemy odszkodowanie dla najbliższych członków rodziny zmarłego pracownika, jeśli z powodu śmierci pracownika nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Pogorszenie sytuacji życiowej może polegać na uczuciu osamotnienia i trudnościach życiowych dziecka pozbawionego troski i opieki matki, przyspieszeniu choroby lub osłabieniu energii życiowej. Notabene poprzez „stosowne odszkodowanie” należy rozumieć taką kwotę, która odczuwalna jest jako realne, adekwatne przysporzenie z obiektywnego punktu widzenia uwzględniającego ocenę większości rozsądnie myślących ludzi, jak również z punktu widzenia uprawnionego.
W imieniu najbliższych członków rodziny zmarłego pracownika dochodzimy także zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Należy podkreślić, iż do uzyskania zadośćuczynienia nie jest konieczne wykazanie, iż poniesiono szkodę majątkową, jak również, iż doszło do pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej. Zasądzenie zadośćuczynienia ma bowiem doprowadzić do kompensacji doznanej krzywdy, a zatem do udzielenia pomocy pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej sytuacji życiowej, jak również do złagodzenia cierpienia psychicznego spowodowanego śmiercią osoby najbliższej.
Odszkodowanie po wypadku w pracy — renta uzupełniająca
Pracownik może żądać od pracodawcy odpowiedniej renty uzupełniającej w przypadku całkowitej lub częściowej utraty przez niego zdolności do pracy zarobkowej albo zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia się widoków powodzenia na przyszłość. Poszkodowany nie musi wykazać, że faktycznie zaspokaja potrzeby i ponosi związane z tym wydatki, aby została mu przyznana renta uzupełniająca z tytułu zwiększonych potrzeb. Mało tego renta uzupełniająca przysługuje poszkodowanemu także wówczas, gdy jest on na utrzymaniu rodziny, a opiekę nad nim sprawują domownicy (np. żona lub córka). Należy podkreślić, iż pracownikowi może być przyznana renta tymczasowa, jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie można dokładnie ustalić.
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy
Z ważnych powodów sąd może na żądanie poszkodowanego pracownika przyznać mu zamiast renty uzupełniającej lub jej części odszkodowanie jednorazowe. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowej rekompensaty pieniężnej ułatwi mu wykonywanie nowego zawodu. Zasądzenie jednorazowej rekompensaty pieniężnej zamiast renty uzupełniającej jest uzasadnione także w sytuacji, gdy przyszłe raty nie będą mogły być egzekwowane wskutek wyjazdu dłużnika na stałe za granicę bez pozostawienia majątku w kraju. Należy podkreślić, iż przy ustalaniu jednorazowej rekompensaty pieniężnej uwzględnia się zarówno wysokość oraz czas trwania renty uzupełniającej, jak również wiek oraz prawdopodobieństwo długości życia osoby uprawnionej. Warto wskazać, iż do zamiany przez sąd renty uzupełniającej na jednorazowe odszkodowanie może dojść pomimo braku zgodnej woli stron.
Dochodzenie odszkodowań za wypadek w pracy a przedawnienie
Należy podkreślić, iż pracodawca może uchylić się od naprawienia szkody po upływie terminu przedawnienia. Okres przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody wynosi zaś co do zasady trzy lata licząc od dnia, w którym pracownik dowiedział się o szkodzie.
Podsumowanie — odszkodowanie za wypadek w pracy
Nasza Kancelaria odszkodowawcza posiada wiedzę i doświadczenie, aby w sposób profesjonalny dochodzić odszkodowań (wypadek w pracy odszkodowanie). Dla naszych klientów uzyskujemy zarówno odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, jak również rentę. Zachęcamy więc osoby, które uległy wypadkowi w pracy do skorzystania z naszych usług.
Odszkodowania — podsumowanie
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi takich odszkodowań jak: odszkodowanie za błąd medyczny, za wypadek w pracy (“wypadek w pracy odszkodowanie”), odszkodowania za szkody rolnicze, odszkodowania komunikacyjne, odszkodowania z tytułu niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy oraz odszkodowania od Skarbu Państwa. Na etapie postępowań sądowych dążymy do udowodnienia wszystkich okoliczności koniecznych do wypłaty odszkodowań. Warszawa jest miastem, w którym siedziby ma znaczna część ubezpieczycieli. Z powyższych względów warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy Kancelarii prawnej działającej aktywnie na tym obszarze.