Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni jest kancelarią wyspecjalizowaną w dochodzeniu odszkodowań. Dochodzimy odszkodowań wynikających ze stosunku cywilnoprawnego, jak również mających swoje źródło w czynie niedozwolonym. Zapewniamy pomoc w uzyskaniu odszkodowania oraz zadośćuczynienia za szkody wyrządzone na osobie (np. śmierć osoby bliskiej, ciężki uszczerbek na zdrowiu).
Kancelaria odszkodowawcza
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi m.in. takich odszkodowań jak:
- odszkodowania komunikacyjne (np. zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy);
- odszkodowanie za wypadek w pracy;
- odszkodowanie za błędy medyczne;
- odszkodowania za szkody rolnicze;
- odszkodowania z tytułu niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy;
- odszkodowania od Skarbu Państwa z tytułu deliktu;
- z innych tytułów (np. odszkodowanie za zalanie mieszkania).
Nasza Kancelaria odszkodowawcza dochodzi odszkodowań za poniesione szkody m.in. w związku z kradzieżą, pożarem bądź powodzią. Dochodzimy odszkodowań w szczególności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Uzyskujemy rekompensatę pieniężną z tytułu utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia np. wskutek kradzieży bądź pożaru.
W przypadku kradzieży bądź zniszczenia przewożonych towarów uzyskujemy odszkodowania z OC przewoźnika. Dochodzimy również od przedsiębiorstw przesyłowych odszkodowań za bezumowne korzystanie z działek w związku z wybudowaniem na nich linii energetycznych. Uzyskujemy odszkodowania z OC rolników za szkody powstałe w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią osoby poszkodowane chcące uzyskać odszkodowanie.
Nienależyte wykonanie umowy
Odszkodowanie można uzyskać w przypadku niewykonania umowy przez drugą stronę (np. brak świadczenia usług telekomunikacyjnych) bądź jej nienależytego wykonania (np. wystąpienie wad w wybudowanym czy wyremontowanym budynku/lokalu). Warto wskazać, iż dłużnik jest odpowiedzialny zarówno za własne działanie (bądź zaniechanie) oraz za działania osób z nim współpracujących przy wykonaniu zobowiązania. Szczególną okolicznością wystąpienia nienależytego wykonania umowy jest dopuszczenie się zwłoki w jej wykonaniu. W takiej sytuacji wierzyciel obok żądania wykonania umowy może żądać odszkodowania za wyrządzoną mu szkodę powstałą w wyniku nieterminowego działania dłużnika.
Przepisy kodeksu cywilnego różnicują odpowiedzialność za rzeczy oznaczone co do tożsamości (np. samochód osobowy o szczegółowo określonych numerach VIN) oraz co do gatunku (np. telefony komórkowe – bez wskazywania konkretnych egzemplarzy). W przypadku, gdyby doszło do utraty rzeczy oznaczonej co do tożsamości dłużnik odpowiedzialny jest za jej utratę bądź uszkodzenie, zaś w odniesieniu do rzeczy oznaczonych co do gatunku wierzyciel może nabyć na jego koszt taką samą ilość rzeczy bądź żądać zapłaty ich wartości.
Roszczenie odszkodowawcze ma charakter zastępczy (w przypadku niewykonania umowy) bądź uzupełniający (w przypadku nienależytego wykonania umowy). Odszkodowania można dochodzić zarówno w razie niemożności świadczenia, jak również gdy świadczenie to utraciło dla wierzyciela znaczenie – na skutek zwłoki dłużnika.
Aby doszło do orzeczenia odszkodowania na rzecz wierzyciela muszą zaistnieć trzy przesłanki:
- niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania;
- szkoda;
- związek przyczynowy między działaniem lub zaniechaniem dłużnika a powstaniem szkody.
Wierzyciel musi te trzy okoliczności udowodnić na drodze postępowania sądowego. Warto wskazać, iż szkoda może mieć charakter materialny (np. utracony zarobek, koszty poniesione celem zawarcia umowy), jak również niematerialny (np. utrata dobrego imienia). Trzecim elementem, jaki musi zaistnieć, aby doszło do wypłaty odszkodowania jest istnienie normalnego związku przyczynowego między niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania a szkodą. Zgodnie z orzecznictwem ocena czy związek ten wystąpił winna być oparta na wszelkich okolicznościach sprawy. Nadto, powinna ona wynikać z zasad doświadczenia życiowego oraz wiedzy specjalnej — jeżeli taka jest wymagana (dowód z opinii biegłego).
Szkoda wyrządzona przez organ publiczny
Szczególną okolicznością, kiedy można żądać odszkodowania jest wyrządzenie szkody przez organ publiczny. W takiej sytuacji odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego wykonujące władze publiczną z mocy prawa. Jeżeli szkoda została wyrządzona przez inny podmiot działający w ramach upoważnienia ustawowego, to on również odpowiadać będzie za swoje działania związane z wykonywaniem przez niego władzy publicznej.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż jeśli władza publiczna była wykonywana na mocy porozumienia, to zarówno podmiot ją wykonujący jak również podmiot zlecający będą ponosić odpowiedzialność. W takiej sytuacji odpowiedzialność obydwu podmiotów będzie miała charakter odpowiedzialności solidarnej. Źródłem szkody może być również wydanie aktu normatywnego. W przypadku stwierdzeniu jego niezgodności Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą na mocy orzeczenia sądowego, osoby poszkodowane mogą żądać odszkodowania za jej wyrządzenie.
Innymi źródłami szkody, gdzie odpowiedzialność ponosić będzie Skarb Państwa są:
- wydanie prawomocnego orzeczenia lub decyzji w przypadku stwierdzenia ich niezgodności z prawem;
- niewydanie orzeczenia lub decyzji, mimo ciążącego na organie obowiązku jego wydania;
- niewydanie aktu normatywnego – okoliczność tę stwierdza sąd rozpoznający sprawę odszkodowawczą;
- wykonywanie zgodne z prawem władzy publicznej powodujące powstanie szkody na osobie (uprawniony może żądać w tym przypadku wypłaty odszkodowania oraz zadośćuczynienia za poniesioną krzywdę).
Adwokat odszkodowania — Warszawa
Nasza Kancelaria odszkodowawcza pomaga wszystkim poszkodowanym osobom z terenu Warszawy i okolic. Doradzamy w sprawach, gdzie klienci doznali szkód spowodowanych zarówno zdarzeniami komunikacyjnymi (np. w efekcie wypadku samochodowego), jak również mającymi swe źródło w innych umyślnych lub nieumyślnych działaniach osób trzecich (np. błędy medyczne, delikty organów państwowych). Sporządzamy także porozumienia mające na celu ugodowe zakończenie sporu pomiędzy stronami. Kancelarię odnajdą Państwo w samym Centrum Warszawy przy ul. Złotej 59, 00–120 Warszawa, tel. 22 489 52 65.
Podsumowanie
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi takich odszkodowań jak: odszkodowanie za błąd medyczny, za wypadek w pracy, odszkodowania za szkody rolnicze, odszkodowania komunikacyjne, odszkodowania z tytułu niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy oraz odszkodowania od Skarbu Państwa. Na etapie postępowań sądowych dążymy do udowodnienia wszystkich okoliczności koniecznych do wypłaty odszkodowań. Warszawa jest miastem, w którym siedziby ma znaczna część ubezpieczycieli. Z powyższych względów warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy Kancelarii prawnej działającej aktywnie na tym obszarze.