Tematyka poruszona w niniejszym artykule obejmuje zarówno szkody w rolnictwie, jakie zostały poniesione przez rolnika przez siły natury, jak również przez osoby trzecie. Poruszymy w nim także zagadnienia związane z wypadkami w gospodarstwie rolnym.
Odszkodowania za szkody rolnicze
Dochodzimy odszkodowań z ubezpieczenia OC rolników za szkody będące następstwem śmierci, wywołania uszczerbku na zdrowiu bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Odszkodowanie z OC rolników przysługuje, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do naprawienia szkody wyrządzonej w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego.
Uzyskujemy odszkodowania powypadkowe z ubezpieczenia OC rolników także wtedy, gdy szkoda powstała w związku z ruchem pojazdów, będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego.
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi także rekompensaty pieniężnej za szkody powstałe w budynkach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na skutek zdarzeń losowych w postaci: ognia, huraganu, powodzi, podtopienia, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu, uderzenia pioruna, eksplozji, obsunięcia się ziemi, tąpnięcia, lawiny lub upadku statku powietrznego.
Gospodarstwo rolne
Aby móc mówić czym jest odszkodowanie za wypadek i szkody w rolnictwie, w pierwszej kolejności należy wyjaśnić, kiedy będziemy mieli do czynienia z gospodarstwem rolnym. Zgodnie z definicją ustawową gospodarstwo rolne to zarówno obszar użytków rolnych, jak również gruntów pod stawami oraz pod zabudowaniami, przekraczający łącznie powierzchnię 1,0 ha, gdy jest opodatkowany podatkiem rolnym. Gospodarstwem rolnym, bez względu na wielkość, jest także obszar, na którym prowadzona jest produkcja rolna. Rolnikiem zaś jest osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu to gospodarstwo rolne się znajduje.
Obowiązek ubezpieczeniowy rolnika
Odszkodowanie za wypadek i szkody w rolnictwie może zostać wypłacone przez ubezpieczyciela. Przepisy prawa wskazują dwa podstawowe obowiązki ubezpieczeniowe, jakie spoczywają na rolnikach – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC rolnika), jak również ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Nie wszystkie jednak budynki znajdujące się w obrębie gospodarstwa będą musiały zostać ubezpieczone. Wymóg ten dotyczy obiektów budowlanych o powierzchni większej od 20 m².
OC rolnika a odszkodowanie za wypadek i szkody w rolnictwie
Ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie za wypadek i szkody w rolnictwie w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolnika, jeżeli zostaną spełnione trzy poniższe warunki:
- sprawcą szkody lub wypadku jest rolnik, osoba pozostająca z ubezpieczonym rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym bądź osoba dla niego pracująca;
- wyrządzono szkodę na skutek śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, zniszczenia bądź utraty mienia;
- istnieje związek przyczynowy między prowadzonym gospodarstwem rolnym a działaniem sprawy i zaistniałą szkodą.
Tytułem przykładu zdarzeniem, na podstawie którego może zostać wypłacone odszkodowanie jest wypadek podczas prowadzenia prac polowych, w którego wyniku nastąpiło uszkodzenie ciała osoby trzeciej, a sprawcą zdarzenia jest jeden z pracowników rolnika. Odszkodowanie takie będzie przysługiwać także m. in. w sytuacji, gdy doszło do szkody na skutek kolizji drogowej, którego sprawcą był rolnik jadący na ciągniku.

Odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym i jego wysokość
Wysokość odszkodowania za wypadek i szkody w rolnictwie nie jest dowolna. Zgodnie z przepisami prawa ubezpieczyciel odpowiada bowiem do wysokości maksymalnych tam określonych, którymi są odpowiednio:
- równowartość 5.210.000,00 euro za każde zdarzenie, którego skutkiem jest szkoda na osobie (np. uszkodzenie ciała) – bez względu na ilość poszkodowanych;
- równowartość 1.050,000,00 euro – w przypadku szkód na mieniu, za każde zdarzenie bez względu na ilość poszkodowanych.
Kiedy odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym nie zostanie wypłacone?
Odszkodowanie za wypadek i szkodę w gospodarstwie rolnym nie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela, jeżeli występuje choć jedna okoliczność opisana poniżej, a mianowicie:
- za szkody w mieniu należącym do rolnika, jeżeli zostały wyrządzone przez osoby z nim zamieszkujące lub pracujące dla niego;
- wyrządzone na skutek chorób zakaźnych, których źródłem nie są zwierzęta;
- za szkody w mieniu powstałe na skutek wad towarów bądź usług rolnika;
- za szkody na osobie powstałe na skutek wad towarów lub usług rolnika, jeżeli osoba objęta ubezpieczeniem (rolnik) wiedział o tych wadach;
- szkody na rzeczy objętej przez rolnika do użytkowania, przechowania bądź naprawy;
- utrata gotówki, biżuterii bądź innych rzeczy wartościowych;
- szkoda polegająca na zniszczeniu bądź skażeniu środowiska;
- szkody wynikłe z kar pieniężnych bądź innych należności wobec budżetu państwa.
Ubezpieczenie budynków
Ubezpieczenie budynków rolnych obejmuje szkody spowodowane przez pożar oraz inne zdarzenia losowe. Obowiązek ubezpieczenia powstaje już w dniu pokrycia budynku dachem, a zatem nie trzeba czekać na decyzje administracyjne pozwalające na ich użytkowanie, jeżeli takie są wymagane, aby budynek mógł zostać objęty ochroną ubezpieczeniową. Nie wszystkie budynki będą jednak podlegać ubezpieczeniu. Ubezpieczeniem nie są bowiem obejmowane budynki, których stan techniczny osiągnął 100 % normy zużycia, przeznaczone do rozbiórki, a także tunele foliowe i namioty.
Odszkodowanie za szkody w budynku rolnym przysługuje, jeżeli są one wynikiem takich zdarzeń losowych jak m. in.: pożar, huragan, powódź i podtopienie, grad, śnieg, uderzenie pioruna, eksplozja, obsunięcie się ziemi czy upadek statku powietrznego.
Zakład ubezpieczeń nie wypłaci nam odszkodowania, jeżeli szkody powstałe w budynku rolniczym powstałych na skutek:
- działania umyślnego rolnika, osoby za którą ponosi on odpowiedzialność bądź przez osobę pozostającą z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym;
- rażącego niedbalstwa rolnika, osoby za którą ponosi on odpowiedzialność bądź przez osobę pozostającą z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym;
- szkód górniczych;
- trzęsienia ziemi.
Odszkodowanie i inne świadczenia
Osoba poszkodowana oprócz odszkodowania za wypadek i szkody w rolnictwie może żądać także zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową (np. utrata zdrowia) oraz renty. W przypadku śmierci poszkodowanego członkowie jego najbliższej rodziny mogą dochodzić także:
- zwrotu kosztów pogrzebu i leczenia;
- renty;
- odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej;
- zadośćuczynienia.
Podsumowanie
Odszkodowanie za wypadek i szkody w rolnictwie można uzyskać zarówno bezpośrednio od sprawcy szkody, jak i ubezpieczyciela. Rolnik ma obowiązek ubezpieczyć zarówno odpowiedzialność cywilną swoją, jak i swoich pracowników, jak również budynków znajdujących się w jego gospodarstwie rolnym. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń nie jest nieograniczona i podlega licznym wyłączeniom zarówno przedmiotowym, jak i ilościowym. Niemniej jednak, dzięki procedurze likwidacyjnej, jaka obowiązuje w przepisach ubezpieczeniowych możemy uniknąć długotrwałego procesu sądowego. Czasem jednak ubezpieczyciel niezasadnie obniża wysokość przysługującego nam odszkodowania, a nawet odmawia jego zapłaty. W takim przypadku założenie sprawy sądowej staje się nieuniknione. Mając na uwadze złożoność takich spraw, zachęcamy do kontaktu z prawnikami Kancelarii Prawnej Radkiewicz Radcy Prawni i Adwokaci, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w zakresie odzyskiwania odszkodowań na skutek zarówno zdarzeń losowych, jak i wyrządzenia szkód przez działalność człowieka.
Powrót do specjalizacji — Odszkodowania