Nasza Kancelaria odszkodowawcza dochodzi odszkodowań z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów w przypadku, gdy posiadacz lub kierujący pojazdem są obowiązani do naprawienia szkody, wyrządzonej w związku z ruchem tego pojazdu, będącej następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. W przypadku gdy ubezpieczyciel wypłaca osobie poszkodowanej zaniżone odszkodowanie OC dochodzimy dopłaty do odszkodowania OC.
Należy podkreślić, iż za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu uważa się również szkodę powstałą podczas i w związku z:
- wsiadaniem do pojazdu lub wysiadaniem z niego;
- bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu;
- zatrzymaniem lub postojem pojazdu.
Uzyskujemy odszkodowania z OC sprawcy wypadku, w szczególności z tytułu poniesionego uszczerbku na zdrowiu, utraconych dochodów, a także poniesionych kosztów leczenia (m.in. koszty zakupów leków, odpłatnych wizyt lekarskich, dojazdów na wizyty kontrolne).
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu obejmuje wszelkie wynikłe z tego tytułu koszty. W dodatku przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody nie przesądza automatycznie w ogóle ani o obniżeniu rekompensaty pieniężnej, ani o stopniu jej obniżenia. Należy podkreślić, iż wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia rekompensaty pieniężnej.
Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia (m.in. koszty lekarstw, konsultacji u wybitnych specjalistów, wydatki związane z przewozem chorego do szpitala), a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Dochodzimy także odszkodowań w związku z uszkodzeniem pojazdu wypłacanych w ramach ubezpieczenia AC (odszkodowanie z AC). Uzyskujemy rekompensatę pieniężną uwzględniającą utratę wartości rynkowej pojazdu (dopłaty do odszkodowań), jak również odszkodowanie za brak samochodu zastępczego.
Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka
Należy podkreślić, iż posiadacz pojazdu ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch pojazdu na zasadzie ryzyka. Jest to zaostrzona odpowiedzialność, która polega na tym, że sprawca szkody może uwolnić się od odpowiedzialności tylko wówczas, gdy szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Powyższe oznacza, iż posiadacz pojazdu jest obowiązany do naprawienia szkody, mimo że do powstania szkody nie doszło z jego winy. Jednakże w razie zderzenia się pojazdów posiadacze pojazdów mogą wzajemnie żądać naprawienia poniesionych szkód jedynie w oparciu o zasadę winy. Na zasadzie winy odpowiada również posiadacz pojazdu odpowiedzialny za szkody wyrządzone tym osobom, które przewozi z grzeczności.
Zadośćuczynienie
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi w imieniu poszkodowanego zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Z uwagi na niewymierny charakter krzywdy, oceniając jej rozmiar, należy wziąć pod uwagę całokształt okoliczności konkretnej sprawy, a w szczególności: czas trwania i stopień intensywności cierpień fizycznych i psychicznych, nieodwracalność skutków urazu (kalectwo, oszpecenie), szanse na przyszłość, rodzaj wykonywanej pracy, wiek poszkodowanego, poczucie nieprzydatności społecznej, bezradność życiową, jak również postawę sprawcy.
Z całą pewnością okoliczności sprawy związane z sytuacją, w której znalazł się poszkodowany wskutek wypadku powinny być ustalone i ocenione indywidualnie. W dodatku wysokość zadośćuczynienia powinna uwzględniać aktualne warunki i stopę życiową społeczeństwa kraju, w którym mieszka poszkodowany. Należy podkreślić, iż wysokość zadośćuczynienia zasądzona w innych, nawet podobnych sprawach, nie może stanowić podstawy do miarkowania zadośćuczynienia. W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego nie można akceptować stosowania taryfikatora i ustalania wysokości zadośćuczynienia według procentów trwałego uszczerbku na zdrowiu z uwagi na fakt, iż zdrowie jest dobrem o szczególnie wysokiej wartości.
Dochodzimy zadośćuczynienia pieniężnego także w imieniu spadkobierców poszkodowanego, jeśli roszczenie zostało uznane przez sprawcę szkody na piśmie albo gdy powództwo przeciwko sprawcy szkody zostało wytoczone za życia poszkodowanego.
Śmierć poszkodowanego
Jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, dochodzimy od sprawcy szkody zwrotu kosztów leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł. Należy podkreślić, iż do uzyskania odszkodowania konieczne jest istnienie związku przyczynowego między uszkodzeniem ciała lub wywołaniem rozstroju zdrowia a śmiercią poszkodowanego. Nie ma natomiast znaczenia w jakim czasie po zdarzeniu nastąpiła śmierć poszkodowanego. Notabene na poczet rekompensaty pieniężnej z tytułu zwrotu poniesionych kosztów pogrzebu nie podlega zaliczeniu zasiłek pogrzebowy.
W imieniu osób, względem których ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny, dochodzimy od osób zobowiązanych do naprawienia szkody, renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Notabene nie jest istotne, czy zmarły faktycznie wykonywał obowiązki wobec osób, względem których ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny. Dla zasądzenia renty nie ma również znaczenia czy obowiązek alimentacyjny był stwierdzony prawomocnym wyrokiem.
Takiej samej renty dochodzimy także w imieniu innych osób bliskich, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego. Przez osoby bliskie należy rozumieć także krewnych, powinowatych, wychowańców oraz konkubinę.
Dla najbliższych członków rodziny zmarłego poszkodowanego Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni uzyskuje odszkodowania, jeżeli wskutek śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Przez pogorszenie sytuacji życiowej wskutek śmierci osoby najbliższej należy rozumieć straty materialne, jak również niematerialne powstałe wskutek utraty osobistych relacji ze zmarłym, które rzutują na sytuację materialną najbliższych członków rodziny zmarłego.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego można przyjąć, na zasadzie domniemania faktycznego (bez szczegółowego dociekania konkretnych zdarzeń lub stopnia ich prawdopodobieństwa), że negatywne emocje, które wywołały chorobę, osłabienie aktywności życiowej i motywacji do przezwyciężania trudności dnia codziennego, pogorszyły dotychczasową sytuację życiową osoby z najbliższego kręgu rodziny zmarłego. Należy podkreślić, iż „stosowne odszkodowanie” musi stanowić taką kwotę, która odczuwalna jest jako realne, adekwatne przysporzenie zarówno przez uprawnionego, jak również z obiektywnego punktu widzenia uwzględniającego ocenę większości rozsądnie myślących ludzi.
Ponadto dla najbliższych członków rodziny zmarłego dochodzimy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Notabene zadośćuczynienie nie jest uzależnione od pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej i poniesienia szkody majątkowej. Celem zadośćuczynienia jest bowiem kompensacja doznanej krzywdy, a zatem złagodzenie cierpienia psychicznego powstałego wskutek śmierci osoby najbliższej i pomoc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej sytuacji życiowej.
Renta
Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. W dodatku przyznanie renty z tytułu zwiększonych potrzeb nie jest uzależnione od wykazania, że poszkodowany te potrzeby faktycznie zaspokaja i ponosi związane z tym wydatki. Należy podnieść, iż sprawowanie przez domowników (np. żonę lub córkę) opieki nad poszkodowanym nie pozbawia go prawa żądania zwiększonej z tego tytułu renty. Należy podkreślić, iż jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.
Jednorazowe odszkodowanie wypadkowe zamiast renty
Na żądanie poszkodowanego Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni zamiast renty dochodzi jednorazowego odszkodowania w szczególności, gdy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowej rekompensaty pieniężnej ułatwi mu wykonywanie nowego zawodu. Ważnym powodem uzasadniającym przyznanie jednorazowej rekompensaty pieniężnej mogą być także okoliczności wskazujące, iż przyszłe raty nie będą mogły być egzekwowane, np. w przypadku wyjazdu dłużnika na stałe za granicę bez pozostawienia majątku w kraju. Jednorazową rekompensatę pieniężną ustala się przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności, w szczególności wysokości renty, wieku osoby uprawnionej, prawdopodobieństwa długości jej życia lub czasu trwania renty. Notabene jednorazowe odszkodowanie wypłacone przez pracodawcę nie podlega odliczeniu od przysługującemu poszkodowanemu zadośćuczynieniu pieniężnemu. Należy podkreślić, iż sąd może dokonać zamiany renty na jednorazowe odszkodowanie mimo braku zgodnej woli stron.
Przedawnienie roszczenia o naprawienie szkody
Roszczenie o naprawienie szkody ulega co do zasady przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jest to istotne, gdyż po upływie terminu przedawnienia sprawca szkody może uchylić się od naprawienia szkody.
Podsumowanie
Nasza Kancelaria odszkodowawcza posiada duże doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań (m.in. odszkodowanie z OC sprawcy kolizji drogowej, odszkodowanie za pobyt w szpitalu, dopłata do odszkodowania). Dochodzimy odszkodowań, które obejmują m.in. zwrot poniesionych kosztów leczenia oraz zwrot utraconego zarobku. Zapraszamy zatem do kontaktu z naszą Kancelarią osoby zainteresowane dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych.
Powrót do specjalizacji — Odszkodowania