Spis treści
- 1 Adwokat — prawo spadkowe
- 2 Adwokat spadki — wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
- 2.1 Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
- 2.2 Termin złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku
- 2.3 Gdzie złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
- 2.4 Nabycie spadku — elementy wniosku
- 2.5 Nabycie spadku — załączniki do wniosku
- 2.6 Adwokat spadki — postępowanie sądowe
- 2.7 Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku
- 2.8 Podsumowanie — wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
- 3 Sprawy spadkowe — dział spadku
- 4 Adwokat spadki — podsumowanie
Prowadzona przez nas kancelaria adwokacka specjalizuje się w udzielaniu pomocy prawnej we wszelkich sprawach spadkowych (adwokat spadki). Jeżeli szukają więc Państwo Kancelarii, która pomoże Państwu w przeprowadzeniu sprawy spadkowej czy dokonaniu działu spadku to zachęcamy do skorzystania z szerokiej oferty naszej Kancelarii. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni położona jest w samym centrum Warszawy przy ul. Wierzbowej 9/11. Biuro naszej Kancelarii znajduje się również w Łodzi przy ul. Wólczanskiej 125. Korzystna lokalizacja naszych biur powoduje, iż z usług naszej Kancelarii korzystają klienci z różnych miast.
Adwokat — prawo spadkowe
W ramach świadczonych przez Kancelarię z Warszawy usług zajmujemy się zarówno udzielaniem porad prawnych z zakresu prawa spadkowego, jak również reprezentujemy klientów w sprawach sądowych oraz pomagamy sporządzać wnioski (np. wniosek o stwierdzenie nabycia spadku) oraz pozwy mające na celu zainicjowanie takich spraw (prawo spadkowe). Udzielamy profesjonalnej pomocy prawnej. Prowadzimy sprawy spadkowe, w szczególności reprezentujemy interesy klientów w postępowaniach o stwierdzenie nabycia spadku.
Usługi świadczone przez Kancelarię Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni w ramach prawa spadkowego związane są m. in. z nabyciem spadku, sporządzeniem testamentu, wyegzekwowaniem zapisu zwykłego oraz windykacyjnego, z uzyskaniem zachowku (tzw. sprawy o zachowek), przyjęciem i odrzuceniem spadku (również przez osoby małoletnie), jak również w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku czy o wydziedziczenie (sprawy spadkowe).
Jednym z głównych celów, którymi kierujemy się w naszej codziennej pracy jest to, aby wszelkie sprawy oraz ewentualne spory o spadki zażegnywane były na drodze porozumienia (adwokat spadki). Jeżeli jednak osiągnięcie porozumienia nie jest możliwe, dążymy do tego, aby w miarę możliwości sprawy kończyły się dla naszych klientów korzystnym rozstrzygnięciem.
Prowadzimy postępowania z zakresu prawa spadkowego. Oddelegowany do zajmowania się daną sprawą adwokat udziela porad prawnych, których celem jest wyjaśnienie klientom specyfiki określonych czynności prawnych, a w tym m. in. doradza jak napisać ważny testament, jak również w kwestiach dotyczących odrzucenia spadku (porady prawne prawo spadkowe).
Dziedziczenie ustawowe
Z chwilą śmierci danej osoby, wszelkie prawa, które by jej przysługiwały, jak również obowiązki, które na niej spoczywały przechodzą na jej spadkobierców. Mogą to być zarówno spadkobiercy ustawowi (osoby wskazane przez polskiego ustawodawcę jako spadkobiercy, np. małżonek, dzieci – tzw. dziedziczenie ustawowe), jak również spadkobiercy testamentowi (osoby, które zostały wskazane przez zmarłego w testamencie, nawet jeżeli nie istnieje jakakolwiek więź prawna pomiędzy zmarłym a jego spadkobiercą).
Co więcej, w polskich uregulowaniach prawnych zdecydowano się również unormować, kto może być spadkobiercą, a kto nie może nim być. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa spadkowego spadkobiercą, tj. osobą, która otrzyma spadek po zmarłym, może być wyłącznie osoba, która w momencie otwarcia spadku (tj. w chwili śmierci spadkodawcy) żyje. Nadto uprawnionym do otrzymania spadku będzie dziecko poczęte zmarłego, jeżeli urodzi się żywe, jak również fundacja, która ma zostać utworzona wskutek jej ustanowienia zgodnie z wolą zmarłego wskazaną w testamencie przez niego sporządzonym. Stwierdzenie nabycia spadku może zostać wydane także wobec osób prawnych, jeżeli w chwili otwarcia postępowania spadkowego istniały. Spadkobiercami nie mogą być zatem inne osoby zmarłe czy też osoby prawne nieistniejące w chwili otwarcia spadku.
Ustalenie kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia niejednokrotnie stwarza istotne trudności, zatem celem uniknięcia wątpliwości warto skorzystać z profesjonalnej pomocy (adwokat prawo spadkowe).
Niegodność dziedziczenia
Czasem pojawia się jednak pytanie, czy członek rodziny, który nie interesował się zmarłym przez wiele lat bądź wyrządził mu krzywdę ma prawo do dziedziczenia po nim. Istnieje bowiem możliwość pozbawienia osoby spadku, lecz pod warunkiem, że taka osoba:
- popełniła ciężkie przestępstwo przeciwko zmarłemu;
- nakłoniła zmarłego do sporządzenia bądź odwołania testamentu, przy czym użyła przy tym podstępu bądź groźby;
- zniszczyła lub ukryła testament zmarłego;
- podrobiła lub przerobiła testament zmarłego bądź wiedząc, o tym, że testament jest podrobiony przez osobę trzecią świadomie skorzystała z zapisów w nim się znajdujących.
Prawo spadkowe określa, iż to do kompetencji sądu należy stwierdzenie, czy któryś ze spadkobierców jest niegodny dziedziczenia. Należy mieć na uwadze, iż pozew w takiej sprawie musi zostać wniesiony przed upływem terminów wskazanych w Kodeksie cywilnym, tj. w ciągu roku od dowiedzenia się o przyczynie niegodności, nie później jednak aniżeli 3 lata od chwili otwarcia spadku – śmierci zmarłego. Mając na uwadze, iż pozew w sprawie stwierdzenia niegodności dziedziczenia jest bardzo sformalizowanym pismem procesowym, warto zatem skorzystać z pomocy osób posiadających wiedzę i doświadczenie w tego typu sprawach (prawnik prawo spadkowe).
Sprawy spadkowe — Warszawa
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni służy pomocą także osobom z Warszawy i okolic, którzy chcą uzyskać porady prawnej z zakresu prawa spadkowego. Kancelaria może również reprezentować Państwa podczas postępowań sądowych, pełniąc funkcję Państwa pełnomocnika. Kancelaria prowadzi sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, stwierdzenie niegodności dziedziczenia czy dotyczące roszczeń zapisobierców (Adwokat spadki). Wspieramy klientów zarówno w sporządzaniu porozumień, umów oraz testamentów, jak również pomagamy klientom uzyskać poświadczenie dziedziczenia. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni posiada swą siedzibę pod adresem: ul. Wierzbowa 9/11, Warszawa. Kontakt – tel. 22 489 52 65; infolinia: 801 50 10 50.
Prawo spadkowe — Łódź
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni pomaga w sprawach spadkowych oraz doradza, jak przeprowadzić dział spadku oraz sporządzić ważny testament (sprawy spadkowe). Należy spostrzec, iż sprawy spadkowe mogą być związane z czynnościami przeprowadzanymi zarówno za życia spadkodawcy (np. testament, zrzeczenie się dziedziczenia), jak również już po jego śmierci (np. stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku). Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni może reprezentować Państwa przed sądem w przypadku spraw związanych z nabyciem spadku, działem spadku czy uzyskaniu zachowku w Łodzi (adwokat spadki Łódź). Siedziba naszej Kancelarii znajduje się pod adresem ul. Wólczańska 125, 90–521 Łódź. Infolinia: 801 50 10 50.
Adwokat spadki — wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
Śmierć osoby bliskiej wiąże się z wieloma formalnościami, a w tym z koniecznością podziału majątku, jaki zmarły po sobie zostawił. Wszelkie rozliczenia będą musiały zostać dokonane w sposób zgodny z prawem, lecz aby do tego doszło, najpierw musi nastąpić stwierdzenie nabycia spadku, tj. określenie kręgu osób uprawnionych do spadku po zmarłym. Spadkobiercy mogą skorzystać z pomocy notariusza, który sporządzi notarialne poświadczenie dziedziczenia bądź złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Poniżej wyjaśnimy jakie elementy musi zawierać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, aby był on skuteczny (adwokat spadki).
Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć każda osoba mająca w tym interes. Nie musi to być interes prawny, lecz może nim być także interes faktyczny, społeczny, moralny, majątkowy. Oznacza to, że uprawnionymi nie będą wyłącznie spadkobiercy, lecz także inne osoby (np. krewni spadkobiercy, wierzyciele itp.). W postępowaniu sądowym osoby takie powinny swój interes udowodnić (np. poprzez przedłożenie stosownych dokumentów).
Termin złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może zostać złożony w dowolnym czasie (np. 10 lat, czy 50 lat od śmierci spadkodawcy). Jedyne o czym należy pamiętać to to, iż stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku, tj. śmierci spadkodawcy. Ograniczenie takie nie będzie jednak obowiązywało, jeżeli wszyscy znani spadkobiercy zmarłego złożyli już oświadczenia o przyjęciu spadku (bądź jego odrzuceniu) – wówczas stwierdzenie nabycia spadku może zostać wydane wcześniej.
Gdzie złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku każda osoba mająca w tym interes może złożyć do sądu rejonowego właściwego dla:
- miejsca ostatniego zwykłego pobytu zmarłego, a gdy takiego miejsca nie da się ustalić
- miejsca położenia majątku spadkowego bądź jego części, a gdy nie można określić właściwości wg ww. kryteriów
- do sądu rejonowego dla m. st. Warszawy.
Nabycie spadku — elementy wniosku
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien wskazywać dane stron (dane osobowe, adresy zamieszkania) oraz zmarłego. Co więcej, we wniosku nie trzeba wymieniać wszystkich spadkobierców, lecz jedynie tych, którzy są nam znani. Jeżeli sporządzono testament, należy również wskazać znanych nam zapisobiorców oraz opisać przedmiot zapisów.
Nabycie spadku — załączniki do wniosku
Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy załączyć m.in. poniższe dokumenty:
- odpis aktu zgonu spadkodawcy;
- odpisy aktów urodzenia spadkobierców;
- odpisy aktów urodzenia innych członków rodziny na przykład ojca, matki, jeżeli spadkobiercą jest wnuk zmarłego;
- odpis aktu małżeństwa;
- testament;
- inne dokumenty mające na celu udowodnienie kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia po zmarłym.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wraz z załącznikami należy złożyć w sądzie rejonowym, o którym mowa powyżej — w tylu egzemplarzach, ile jest stron postępowania oraz z dodatkowym egzemplarzem dla sądu.
Adwokat spadki — postępowanie sądowe
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i jego złożenie w sądzie powoduje, iż rozpoczyna się sprawa sądowa. Jej koniecznym elementem jest przeprowadzenie rozprawy przez sąd rozpoznający sprawę, który bada z urzędu krąg osób uprawnionych do dziedziczenia po zmarłym oraz czy zmarły pozostawił testament. Na rozprawę wzywani są: wnioskodawca oraz wszyscy znani sądowi spadkobiercy ustawowi, jak również testamentowi.
Warto wskazać, iż dowodem w sprawie sądowej, której przedmiotem jest stwierdzenie nabycia spadku, może być również oświadczenie spadkobiercy, że nie ma innych spadkobierców (tzw. zapewnienie). W zapewnieniu należy wskazać wszelkie informacje:
- o istnieniu (nieistnieniu) osób uprawnionych do dziedziczenia;
- o testamentach zmarłego.
Jeżeli strony nie są w stanie przedstawić całego kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia, sąd wydaje ogłoszenie, w którym wzywa wszystkich spadkobierców zmarłego. Ogłoszenie takie umieszczane jest w dzienniku lub czasopiśmie o zasięgu ogólnopolskim, jak również podaje do publicznej wiadomości w ostatnim miejscu zwykłego pobytu zmarłego. Wyznaczenie rozprawy następuje dopiero po upływie 3 miesięcy od publikacji ogłoszenia.
Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku
Postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku kończy się wydaniem postanowienia przez sąd. W postanowieniu sąd umieszcza:
- dane spadkodawcy;
- dane spadkobierców;
- wysokość udziałów każdego spadkobiercy;
- dane zapisobiorcy windykacyjnego oraz przedmiot takiego zapisu.
Prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jest wpisywane do Rejestru Spadkowego.
Podsumowanie — wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
Wniosek o stwierdzenie nabycia jest pismem procesowym, które inicjuje postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Warto zatem, skorzystać z pomocy adwokata bądź radcy prawnego, który sporządzi dla swojego klienta w sposób profesjonalny wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, a następnie będzie reprezentował klienta przed sądem (sprawy spadkowe). Notabene złożenie w sądzie prawidłowo sformułowanego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, zawierającego wszystkie elementy przewidziane prawem, pozwoli na skrócenie całego postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni to zespół osób, posiadających wiedzę i doświadczenie we wszelkich sprawach spadkowych, w tym w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku (Adwokat spadki). Zachęcamy zatem do kontaktu z nami.

Sprawy spadkowe — dział spadku
Po śmierci spadkodawcy i ustaleniu kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia poprzez stwierdzenie nabycia spadku przez sąd bądź notarialne poświadczenie dziedziczenia, spadkobiercy mogą dokonać działu spadku. Dział spadku w zależności od sytuacji może przybrać różne formy. Poniżej przedstawimy możliwości, jakie mogą zostać dokonane, aby dział spadku mógł zostać przeprowadzony w sposób sprawny oraz skuteczny.
Formy działu spadku
Dział spadku może zostać dokonany w różnych formach, a mianowicie:
- w formie umowy zawartej pomiędzy wszystkimi spadkobiercami;
- na mocy postanowienia sądowego;
- na mocy ugody.
Umowny dział spadku
Umowny dział spadku następuje, gdy wszyscy spadkobiercy, tj. ustawowi oraz testamentowi zgadzają się na zawarcie umowy o treści przez nich uzgodnionej (tj. także co do sposobu podziału w nim określonym). Sprzeciw chociażby jednego z nich powoduje niemożność zawarcia umowy działowej.
Umowa o dział spadku może co do zasady przybrać dowolną formę, nawet ustną. Niemniej jednak, jeżeli w skład masy spadkowej wchodzą ruchomości bądź nieruchomości, do których ustawodawca przewidział szczególną formę, umowa o dział spadku będzie musiała zostać zawarta w takiej szczególnej formie. Jeśli w skład masy spadkowej wchodzi nieruchomość umowa o dział spadku będzie musiała być zawarta w formie aktu notarialnego. Z kolei, jeśli składnikiem masy spadkowej będzie przedsiębiorstwo umowę działową trzeba będzie zawrzeć w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Warto wskazać, iż istnieje możliwość uchylenia się od skutków prawnych zawartej przez siebie umowy o dział spadku pod wpływem błędu jedynie wówczas, gdy błąd taki dotyczył stanu faktycznego uznawanego przez strony umowy za niewątpliwy.
Adwokat spadki — sądowy dział spadku
Sądowy dział spadku może zostać dokonany, jeżeli zostanie złożony wniosek o dział spadku. Z wnioskiem takim mogą wystąpić:
- spadkobierca;
- spadkobierca zmarłego spadkobiercy;
- nabywca udziału w spadku;
- wierzyciel spadkobiercy;
- prokurator;
- Rzecznik Praw Obywatelskich.
Warto wskazać, iż zdaniem niektórych przedstawicieli doktryny uprawnionym do zainicjowania postępowania sądowego o dział spadku jest również nabywca udziału w przedmiocie należącym do spadku, jeśli wyczerpuje on cały lub prawie cały spadek.
Wniosek o dział spadku można złożyć w każdym czasie (także wiele lat po śmierci spadkodawcy i uzyskaniu stwierdzenia dziedziczenia).
Wniosek o dział spadku powinien zostać złożony w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się:
- miejsce ostatniego zwykłego pobytu spadkodawcy albo
- miejsce położenia majątku spadkowego lub jego części, gdy nie można ustalić ostatniego zwykłego miejsca pobytu spadkodawcy.
Jeśli ww. przesłanki nie będą mogły mieć zastosowania, wówczas sądem właściwym będzie sąd rejonowy dla m. st. Warszawy.
We wniosku o dział spadku należy wskazać w szczególności dane uczestników postępowania (tj. wnioskodawcy, innych spadkobierców, zapisobiorców itp.) oraz informację o testamentach.
Do wniosku o dział spadku wnioskodawca powinien dołączyć m. in.
- postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku z klauzulą prawomocności bądź akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony w formie aktu notarialnego oraz
- spis inwentarza, jeżeli został sporządzony.
Warto wskazać, iż wnioskodawca nie musi wskazywać dokładnego sposobu działu spadku. W przypadku, gdy nie sporządzono spisu inwentarza, we wniosku o dział spadku należy określić wszystkie aktywa (masę spadkową), które mają być przedmiotem podziału.
Częściowy dział spadku
Co do zasady sądowy dział spadku powinien dotyczyć całości masy spadkowej, jednakże z ważnych powodów może zostać ograniczony do części spadku. Umowny dział spadku może natomiast dotyczyć zarówno całości masy spadkowej, jak również być ograniczony do jej części, niezależnie od istnienia ważnych powodów przemawiających za częściowym działem spadku.
Sposoby dokonania podziału masy spadkowej
Należy również pamiętać, iż przedmiotem działu spadku są jedynie aktywa, które pozostawił po sobie zmarły, nie zaś długi spadkowe. Aktywa te mogą zostać podzielone pomiędzy spadkobierców w następujący sposób:
- podział fizyczny pomiędzy wszystkich spadkobierców (np. podział nieruchomości gruntowej);
- rozdzielenie aktywów pomiędzy wszystkich spadkobierców (np. przyznanie po jednej ruchomości każdemu spadkobiercy);
- przyznanie jednemu bądź kilku spadkobiercom składnika masy spadkowej przy jednoczesnym zobowiązaniu do spłaty (dopłaty) pozostałych spadkobierców;
- sprzedaż masy spadkowej i podział kwoty uzyskanej z tytułu sprzedaży pomiędzy wszystkich spadkobierców.
Podsumowanie — dział spadku
Podsumowując, należy wskazać, iż dwoma najpopularniejszymi formami dokonania działu spadku jest zawarcie umowy pomiędzy spadkobiercami oraz sądowy dział spadku. Sądowy dział spadku może zostać przeprowadzony wyłącznie na wniosek. Wniosek o dział spadku, jak każde pismo procesowe musi spełniać wymogi formalne, aby mogło wywołać skutki prawne. Także umowa o dział spadku musi zawierać postanowienia, których brak powodować może jej nieważność. Jeżeli chcą Państwo przeprowadzić dział spadku (umowny bądź sądowy) zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni. Nasza Kancelaria w ramach specjalizacji — Adwokat spadki — udziela wszelkiej pomocy prawnej w zakresie prawa spadkowego, a w tym sporządzi dla Państwa w sposób profesjonalny umowę działową, jak również wniosek o dział spadku.
Adwokat spadki — podsumowanie
Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni. Osoby tworzące zespół naszej Kancelarii to profesjonaliści, posiadający dużą wiedzę popartą doświadczeniem w zakresie prowadzenia wszelkich spraw spadkowych (Kancelaria prawo spadkowe). Pomagamy naszym klientom w przeprowadzeniu sprawy sądowej reprezentując Państwa na rozprawach/posiedzeniach oraz sporządzając wszelkie pisma procesowe w toku postępowania (sprawy spadkowe). Naszym celem jest udzielenie Państwu pomocy prawnej, aby Państwa interes został zabezpieczony w najbardziej optymalny sposób.
Artykuły dotyczące specjalizacji — prawo spadkowe: