Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni oferuje obsługę prawną transakcji sprzedaży nieruchomości. Doradzamy w szczególności w zakresie finansowania nabywania nieruchomości, a także ustalamy stan prawny nieruchomości w Warszawie i okolic. Nasi prawnicy zajmujący się prawem nieruchomości sporządzają m.in. takie umowy jak: umowa o roboty budowlane, umowa deweloperska, umowa sprzedaży nieruchomości (umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania), umowa o zarządzanie nieruchomością oraz umowa najmu. Biuro naszej Kancelarii mieści się w centrum Warszawy przy ul. Złotej 59.
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni świadczy pomoc prawną w zakresie prawa nieruchomości wspierając klientów m.in. przy realizacji inwestycji budowlanych. Nasi prawnicy dokonują w szczególności oceny możliwości zagospodarowania nieruchomości pod kątem prawa budowlanego i przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, a także przygotowują dokumenty wymagane do otrzymania pozwolenia na budowę danej nieruchomości. Prawnik z naszej kancelarii pomoże Państwu na każdym etapie realizacji inwestycji.
Postępowania administracyjne i sądowe
Nasi prawnicy reprezentują klientów w postępowaniach administracyjnych dotyczących takich kwestii jak: decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, zatwierdzenie projektu budowlanego, pozwolenie na budowę, zezwolenie na wycinkę drzew czy nabycie nieruchomości przez cudzoziemca. W przypadku istotnego odstąpienia od warunków pozwolenia na budowę, m.in. od zatwierdzonego projektu budowlanego, pomagamy klientom w uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Reprezentujemy również klientów w postępowaniach sądowych o dokonanie wpisu w księgach wieczystych.
Dlaczego warto zaangażować prawnika w sprawach nieruchomościowych?
Jeśli chcecie Państwo kupić bądź sprzedać nieruchomość warto jest skorzystać z pomocy prawnika zajmującego się sprawami nieruchomościowymi. Prawnik pomoże swojemu klientowi kupić dom, działkę budowlaną bądź inną nieruchomość. Pomoc prawnika w sprawach nieruchomościowych jest wręcz nieodzowna biorąc pod uwagę fakt, że prawo nieruchomościowe jest uregulowane w wielu aktach prawnych i zawiera dużo zawiłości, które prawnik zajmujący się w prawie nieruchomościowym zna. Sprawy nieruchomościowe zazwyczaj dotyczą nieruchomości o znacznej wartości, warto zatem skorzystać z pomocy prawnika posiadającego wiedzę i doświadczenie, który jest w stanie ochronić klienta przed zawarciem niekorzystnej dla niego umowy oraz wskazać na ryzyka prawne związane z inwestycją budowlaną. Zachęcamy zatem, aby przy realizacji każdej inwestycji brał udział prawnik mogący wspomóc Państwa w przedsięwzięciu budowlanym.
Umowa sprzedaży nieruchomości
Bez względu na to czy kupujemy mieszkanie czy samochód, zawsze musimy pamiętać o umowie sprzedaży. Kiedy nie wiemy, jakie postanowienia powinny się znaleźć w umowie sprzedaży, powinniśmy skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego prawnika, który z łatwością wskaże co umowa sprzedaży powinna zawierać. Prawnik zajmujący się prawem nieruchomości wie bowiem, jakie są typy umowy sprzedaży i w zależności od tego co jest przedmiotem sprzedaży (ruchomości bądź nieruchomość) będzie pamiętał, aby zachować odpowiednią formę prawną dla umowy. Korzystając z wiedzy i doświadczenia prawnika ds. nieruchomości z naszej Kancelarii Prawnej w umowie sprzedaży znajdą się wszystkie elementy, które są niezbędne, abyśmy mogli kupić bądź sprzedać nieruchomość w sposób skuteczny, w pełni chroniąc nasze interesy.
Umowa deweloperska sporządzona przez prawnika
Nasi prawnicy zajmujący się prawem nieruchomości sporządzają m.in. umowy deweloperskie. Przepisy dotyczące umowy deweloperskiej zawarte są w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Umowa deweloperska powinna zawierać m. in. określenie stron, datę i miejsca zawarcia umowy; cenę, informację o nieruchomości, na której przeprowadzone ma być przedsięwzięcie deweloperskie, termin przeniesienia własności na nabywcę, określenie wysokości kar umownych dla stron umowy deweloperskiej itp.
Warto wskazać, iż w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której ma zostać przeprowadzone przedsięwzięcie deweloperskie, ujawnia się m.in. roszczenie nabywcy o wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i przeniesienie prawa własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę. Zawarcie umowy deweloperskiej wymaga zachowania formy aktu notarialnego.
Granica swobody właścicielskiej
Należy podkreślić, iż właściciel może korzystać z rzeczy zgodnie z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem, jak również może rzeczą rozporządzać. Granicami swobody właścicielskiej są zasady współżycia społecznego oraz ustawy. Przez zasady współżycia społecznego rozumieć należy zasady etycznego postępowania wyprowadzanego z przyjętego w danej społeczności systemu wartości.
Prawo własności nie jest prawem nieograniczonym. Ograniczenia w swobodnym dysponowaniu nieruchomością przez właściciela mają na celu ochronę interesów innych osób. Ingerencję w tak pojmowane prawo własności dopuszczają m.in. przepisy regulujące zabudowę gruntów oraz tzw. immisje.
Jednym z przykładów ograniczeń prawa własności jest ustalenie kręgu osób, którym nieruchomość może zostać zbyta (np. nabycie nieruchomości przez cudzoziemca — o czym szerzej poniżej).
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemca
Co do zasady w Polsce istnieje swoboda w nabywaniu nieruchomości. Ustawodawca wprowadził do niej wyjątek w zakresie praw cudzoziemców. Cudzoziemcy mogą bowiem nabywać nieruchomości w Polsce wyłącznie po uprzednim uzyskaniu zezwolenia, które jest wydawane w drodze decyzji administracyjnej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Za cudzoziemca uważa się m.in. osobę fizyczną nieposiadającą obywatelstwa polskiego oraz osobę prawną z siedzibą za granicą oraz osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Polski, kontrolowaną bezpośrednio lub pośrednio przez ww. osoby.
Warto wskazać, iż osoby posiadające obywatelstwo kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Unia Europejska, Islandia, Liechtenstein, Norwegia) oraz Konfederacji Szwajcarskiej mogą nabywać nieruchomości bez zezwolenia.
Zezwolenie na nabycie nieruchomości wydawane jest wyłącznie na podstawie wniosku, gdy:
- istnieją więzi łączące cudzoziemca z Polską;
- nabycie nieruchomości nie zagraża obronności, bezpieczeństwu państwa, porządkowi publicznemu, względom polityki społecznej oraz zdrowiu społeczeństwa.
Prawnik nieruchomości Warszawa
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni wspiera przedsiębiorców oraz osoby fizyczne mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Warszawie we wszelkich sprawach związanych z zakupem nieruchomości, jej zagospodarowaniem oraz sprzedażą. Kancelaria pomaga także w uzyskaniu wszelkiej dokumentacji administracyjnej potrzebnej do przeprowadzenia procesu inwestycyjnego na nieruchomości. Wspieramy także agencje najmu nieruchomości w sporządzaniu umów najmu. Kancelaria prowadzi także postępowania sądowe oraz reprezentuje klientów przed organami państwowymi. Dogodna lokalizacja Kancelarii w Warszawie przy ul. Złotej 59 służy spotkaniom z klientami, na które mogą się Państwo umówić telefonicznie pod numerem — 22 489 52 65.
Podsumowanie
W ramach świadczonej przez naszą Kancelarię specjalizacji — obsługa prawna firm — oferujemy obsługę prawną wszelkich transakcji związanych z nieruchomościami położonymi m.in. na terenie Warszawy i okolic (sprzedaż, najem, dzierżawa itp.). Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni w sprawach związanych z nabywaniem nieruchomości, sporządzaniem umów cywilnoprawnych (umowa sprzedaży, umowa najmu, umowa dzierżawy), czy prowadzeniem postępowań administracyjnych dotyczących m.in. takich zagadnień jak: zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca, pozwolenie na budowę.