Oferujemy świadczenie usług prawnych w zakresie ochrony praw autorskich m.in. w kwestiach związanych z elektroniczną eksploatacją dzieł. Sporządzamy w szczególności umowy licencyjne, a także reprezentujemy klientów w postępowaniach dotyczących m.in. zatrzymania na granicy towarów naruszających prawa własności intelektualnej.
W ramach specjalizacji prawo autorskie Kancelaria świadczy m.in. następujące usługi:
- sporządzanie opinii prawnych w zakresie prawa autorskiego;
- sporządzanie oraz negocjowanie umów, które regulują prawa i obowiązki stron umowy w zakresie praw autorskich, w tym pomiędzy twórcą a wydawcą bądź pomiędzy współtwórcami;
- reprezentowanie klientów w postępowaniach sądowych o: ustalenie prawa do utworu, zasądzenie odszkodowania za nielegalne korzystanie z utworu, wynagrodzenia z tytułu udzielonej licencji czy zadośćuczynienia za naruszenie autorskich praw osobistych.
Utwór jako przedmiot prawa autorskiego
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. przedmiotem prawa autorskiego jest utwór, tj. ustalony w jakiejkolwiek postaci przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, niezależnie od sposobu wyrażenia, przeznaczenia i wartości. Wyróżnia się w szczególności utwory: fotograficzne, plastyczne, architektoniczne, wzornictwa przemysłowego, literackie, muzyczne oraz filmowe. Utwór jest objęty ochroną niezależnie od spełnienia przez twórcę jakichkolwiek formalności.
Za utwór nie są jednak uważane:
- akty normatywne;
- dokumenty urzędowe;
- opublikowane opisy patentowe;
- proste informacje publikowane w prasie.
Utworem jest również opracowanie cudzego utworu (np. tłumaczenie czy adaptacja). Prawa twórcy utworu będącego opracowaniem nie są jednak takie same jak twórcy utworu pierwotnego. Polski ustawodawca wprowadza bowiem obowiązek uzyskania zgody twórcy utworu pierwotnego do rozporządzania i korzystania z opracowania. Autorskie prawa zależne obejmują właśnie prawo do rozporządzania i korzystania z opracowania cudzego utworu.
Polskie prawo przewiduje także ochronę dla wykonawców utworów (np. aktorów, dyrygentów, recytatorów). Osobom takim przysługują prawa zależne, enumeratywnie wskazane w przepisach prawa (np. prawo do nagrań programów z udziałem wykonawcy).
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni pomaga swoim klientom m.in. w ustaleniu, czy dzieło można uznać za utwór podlegający ochronie prawnej w myśl przepisów prawa autorskiego.
Komu przysługują prawa autorskie?
Co do zasady prawa autorskie przysługują twórcy. Ustawodawca wprowadził domniemanie, z którego wynika, że za twórcę uważa się osobę, której nazwisko zostało podane na egzemplarzach utworu lub podano je do publicznej wiadomości. Domniemanie to może zostać jednak obalone np. w postępowaniu sądowym.
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni reprezentuje swoich klientów we wszelkich postępowaniach mających na celu ustalenie praw do utworu.
Wielość twórców utworu
W okolicznościach, kiedy twórcami utworu są co najmniej dwie osoby, są oni uznawani za współtwórców. Ustawodawca wprowadził domniemanie równości udziałów każdego z twórców. Domniemanie to może zostać obalone w postępowaniu przed sądem. Każdy bowiem ze współtwórców może żądać określenia wielkości udziałów w utworze każdego z nich.
Nasza Kancelaria Prawna reprezentuje swoich klientów we wszelkich postępowaniach mających na celu ustalenie praw do utworu w tym dotyczących określenia udziałów każdego ze współtwórców we wspólnym utworze.
Prawa twórcy utworu
Wskazać należy, iż twórcy przysługują zarówno autorskie prawa osobiste oraz majątkowe. Autorskie prawa osobiste mają na celu co do zasady ochronę więzi twórcy z utworem, która nie podlega zbyciu lub zrzeczeniu się i jest nieograniczona w czasie. Autorskimi prawami osobistymi są m.in. prawo do autorstwa utworu oraz nadzoru nad sposobem korzystania z utworu. Twórcy przysługują również autorskie prawa majątkowe, tj. prawo do wyłącznego korzystania z utworu, rozporządzania utworem oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Co do zasady autorskie prawa majątkowe wygasają z upływem lat siedemdziesięciu od śmierci twórcy.
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni wspiera swoich klientów w określeniu przysługujących twórcy utworu praw, zarówno osobistych, jak i majątkowych oraz wynikających z nich korzyści dla twórcy.
Przejście autorskich praw majątkowych
Przejście autorskich prawa majątkowych może nastąpić bądź w drodze dziedziczenia bądź w drodze umowy. W doktrynie i orzecznictwie podkreśla się, iż w drodze umowy mogą być przenoszone wyłącznie autorskie prawa majątkowe odnoszące się do konkretnych pól eksploatacji, co oznacza, że nie można w drodze umowy przenieść całość autorskich praw majątkowych do danego utworu. Wskazanie specyfikacji pól eksploatacji w umowie o przeniesienie autorskich praw majątkowych jest zatem elementem obligatoryjnym.
Pola eksploatacji to nic innego jak określenie, w jaki sposób może być wykorzystywany utwór. Ustawodawca wskazał na trzy podstawowe pola eksploatacji tj. w zakresie zwielokrotniania i utrwalania utworu określoną techniką (np. techniką drukarską), obrotu oryginałem lub kopią (np. najem), rozpowszechnianie utworu w inny sposób (np. poprzez publiczne wykonanie).
Umowa licencyjna
Umowa licencyjna jest to umowa o korzystanie z utworu. Na jej podstawie osoba uprawniona uzyskuje prawo do korzystania z utworu w określonym w umowie zakresie. Ustawodawca wprowadził dwa rodzaje umowy licencyjnej, a mianowicie licencji wyłącznej oraz niewyłącznej. Pierwsza z nich charakteryzuje się tym, że licencja zostaje udzielona wyłącznie jednemu podmiotowi. Na jej podstawie autor zobowiązuje się do nieudzielania licencji podmiotom trzecim, jak również do niekorzystania z utworu przez siebie samego. Licencja niewyłączna polega na tym, że autor może udzielić licencji kilku podmiotom, niezależnie od siebie, jak również sam może korzystać z utworu bez ograniczeń.
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni sporządza umowy licencyjne, jak również wspiera swoich klientów w negocjacjach warunków umów licencyjnych.
Nadzór autorski
Przed rozpowszechnieniem utworu autor ma prawo do przeprowadzenia nadzoru nad nim, co korzystający powinien mu umożliwić. Jeżeli twórca nie przeprowadzi nadzoru w wyznaczonym terminie, domniemywa się, że wyraził zgodę na rozpowszechnienie swojego utworu.
Odpowiedzialność cywilnoprawna za naruszenie praw autorskich
W przypadku naruszenia autorskich praw osobistych twórcy przysługuje roszczenie o zaniechanie tego naruszania, usunięcia skutków naruszenia m.in. poprzez złożenie publicznego oświadczenia. W razie zawinionego naruszenia autorskich praw osobistych twórca może żądać od sprawcy zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub uiszczenia przez sprawcę odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany przez twórcę cel społeczny. Z kolei w przypadku naruszenia autorskich praw majątkowych twórcy przysługuje roszczenie względem sprawcy naruszenia o: zaniechanie naruszania i usunięcie jego skutków, naprawienie wyrządzonej szkody, wydanie uzyskanych korzyści oraz ogłoszenie w prasie oświadczenia lub podanie do publicznej wiadomości wyroku sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie.
Warto wskazać, iż Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni reprezentuje klientów zarówno przed sądami, jak i wszelkimi organami, w sprawach, których przedmiotem jest naruszenie praw autorskich.
Odpowiedzialność karna za naruszenie praw autorskich
Za naruszenie praw autorskich grozi także odpowiedzialność karna. Ustawodawca spenalizował bowiem takie czyny jak przywłaszczenie autorstwa (za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności), rozpowszechnianie utworu bez zezwolenia, nielegalne zwielokrotnianie oraz utrwalanie, paserstwo, tworzenie urządzeń do nielegalnego obchodzenia zabezpieczeń, naruszenie prawa autora do kontroli i informacji. Niektóre przestępstwa ścigane są na wniosek pokrzywdzonego (np. rozpowszechnianie utworu bez zezwolenia).
Dozwolony użytek osobisty
Nie każde roszczenie twórcy będzie jednak zasadne. Prawo autorskie wprowadza bowiem unormowanie, zgodnie z którym w zakresie własnego użytku osobistego można korzystać z utworu już rozpowszechnionego – zarówno nieodpłatnie, jak i bez wymaganej uprzedniej zgody twórcy utworu. Nie znajdziemy jednak definicji „własnego użytku osobistego”, zgodnie z doktryną za cel ten można uznać cel rozrywkowy, naukowy, archiwalny czy kolekcjonerski.
Zakres własnego użytku osobistego zgodnie z unormowaniami ustawowymi obejmuje korzystanie wyłącznie z pojedynczych egzemplarzy utworów. Dozwolony użytek osobisty dotyczy wyłącznie osób fizycznych oraz osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa bądź relacji towarzyskich. Na własny użytek osobisty nie mogą więc powoływać się osoby prawne.
Notabene wyłączone od możliwości nieodpłatnego korzystania z utworu na podstawie dozwolonego użytku osobistego jest prawo do utworu w postaci programu komputerowego.
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni pomoże Państwu określić, czy w konkretnych okolicznościach możemy mieć do czynienia z prawem do własnego użytku osobistego utworu dozwolonego przez prawo.
Prawo autorskie Kancelaria — Warszawa
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni to kancelaria wyspecjalizowana w prawie autorskim, świadcząca pomoc prawną na terenie Warszawy i okolic. Kancelaria wspiera klientów w zakresie ustalenia praw do utworu, zawierania umów oraz egzekucji praw majątkowych do utworów. Reprezentujemy swoich klientów także w postępowaniach przed organami państwowymi oraz sądami (np. pozwy o odszkodowanie czy wynagrodzenie za korzystanie z utworu). Nasza Kancelaria zaprasza do swojej siedziby pod adresem: ul. Złota 59, 00–120 Warszawa, tel: (22) 489 52 65.
Powrót do podstrony — Obsługa prawna firm