Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni w ramach specjalizacji — obsługa prawna firm — świadczy usługi w zakresie restrukturyzacji firm m.in. z Warszawy i okolic. W naszym działaniu bazujemy na przepisach zawartych m.in. w ustawach Prawo restrukturyzacyjne i Prawo upadłościowe. Poniżej przedstawimy niektóre możliwości, z których firmy mogą skorzystać przeprowadzając restrukturyzację firmy oraz opiszemy postępowanie o zatwierdzenie układu, układowe, przyspieszone układowe oraz sanacyjne.
Restrukturyzacja firmy — co to jest?
W rozwoju firmy zdarzają się niekiedy sytuacje wymagające wprowadzenia planu naprawczego i zdefiniowania na nowo swoich celów biznesowych. W szczególności dotyczy to stanu niewypłacalności i formalnie wszczętego postępowania restrukturyzacyjnego. Restrukturyzacja firmy wymaga przygotowania specjalnego planu, który powinien zawierać elementy szczegółowo określone w zapisach ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Firma w restrukturyzacji, powinna być także pod opieką wykwalifikowanych specjalistów.
Firma w restrukturyzacji mająca problemy finansowe może przeprowadzić swoją restrukturyzację zarówno na drodze pozasądowej, jak i sądowej. Pozasądowa restrukturyzacja firmy może polegać zarówno na dokonaniu przekształceń podmiotowych, łączeniu oraz podziale firmy, zmianie formy prawnej prowadzonej działalności, jak również renegocjowaniu uprzednio zawartych umów. Niekiedy warto też skorzystać z postępowania o zatwierdzenie układu, które charakteryzuje się minimalnym udziałem sądu w toku postępowania. Wachlarz możliwych do podjęcia przez firmę działań w ramach postępowania restrukturyzacyjnego jest bardzo szeroki. Restrukturyzacja przedsiębiorstw prowadzona na drodze sądowego postępowania sanacyjnego jest szczególnie godna polecenia. W jego trakcie sąd bierze aktywny udział w procesie (inaczej niż w przypadku spraw o zatwierdzenie układu).
Prawo restrukturyzacyjne zezwala przedsiębiorcom na zawieranie porozumień z wierzycielami dotyczących m.in. zmniejszenia wysokości zobowiązania, spłaty zobowiązania w ratach bądź odroczenia terminu płatności świadczenia. Firma w restrukturyzacji może również zaproponować swoim wierzycielom bardziej skomplikowane rozwiązania dotyczące na przykład zabezpieczenia wierzytelności czy konwersji wierzytelności na udziały bądź akcje. Przedsiębiorcy niewypłacalni lub zagrożeni niewypłacalnością mogą skorzystać również z innych sądowych postępowań restrukturyzacyjnych takich jak: przyspieszone postępowanie układowe, „zwykłe” postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne.
Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego powinno nastąpić odpowiednio wcześnie, tak aby podejmując wszelkie dozwolone prawem działania uchronić firmę przed upadłością. Tytułem przykładu przyspieszone postępowanie układowe pozwala dłużnikowi na uniknięcie ogłoszenia upadłości dzięki zawartemu porozumieniu z wierzycielami. Otwarcie postępowania i przeprowadzenie restrukturyzacji bez profesjonalnego wsparcia skutkujące podjęciem przez przedsiębiorcę błędnych decyzji, może być dla firmy bardzo kosztowne. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z profesjonalnych usług radcy prawnego, który będzie w stanie służyć pomocą w postępowaniu restrukturyzacyjnym, aby uniknąć ogłoszenia upadłości firmy. Fachowe wsparcie doradcy restrukturyzacyjnego sprawi, że przyspieszone postępowanie układowe przebiegnie sprawnie i znacznie zwiększy szanse na osiągnięcie oczekiwanych przez klienta rezultatów, jakie restrukturyzacja przedsiębiorstw może przynieść.
Trzeba mieć świadomość, że przyspieszone postępowanie układowe trwa znacznie krócej niż „zwykłe” postępowanie układowe. Jest to m.in. spowodowane koniecznością rozpoznania sprzeciwów co do umieszczenia wierzytelności w spisie wierzytelności.
Restrukturyzacja firmy a wykonywanie umów
Jedną z naczelnych zasad prawa cywilnego jest zasada mówiąca o tym, iż umów należy dotrzymywać. Niemniej jednak nie zawsze będzie to możliwe. Firma, która stanęła przed koniecznością dokonania restrukturyzacji powinna rozważyć renegocjowanie niekorzystnych dla niej umów. W przypadku gdy negocjacje nie przyniosą oczekiwanych efektów, firma poddana restrukturyzacji powinna rozważyć wystąpienie na drogę sądową, aby doprowadzić do zmiany bądź rozwiązania takich umów. Celem uniknięcia bowiem negatywnych skutków wystąpienia zdarzenia nadzwyczajnego, niemożliwego do zapobieżenia i wywołanego przyczyną zewnętrzną, mającego znaczenie dla wykonania umowy, kontrahenci często umieszczają w umowach klauzule dotyczące tzw. siły wyższej, aby wyłączyć odpowiedzialność kontraktową. Warto wskazać, iż to, czy dane zdarzenie, np. wybuch epidemii, będzie można zakwalifikować jako „siłę wyższą”, zależeć będzie od konkretnych postanowień zawartych w umowie.
Należy jednak pamiętać, iż nawet jeżeli przedsiębiorcy nie przewidzieli w umowie postanowień dotyczących siły wyższej, polskie prawo przyznaje sądowi uprawnienie zarówno do zmiany wysokości świadczenia oraz sposobu wykonania zobowiązania, jak również do rozwiązania umowy (klauzula rebus sic stantibus). Sąd może skorzystać z powyższego uprawnienia w sytuacji, w której:
- wystąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków oraz
- spełnienie świadczenia byłoby nadmierne utrudnione bądź groziło nadmierną stratą dla jednej ze stron, czego strony zawierając umowę nie przewidziały.
O tym czy w danym przypadku będziemy mieli do czynienia z nadzwyczajną zmianą stosunków decydować będą okoliczności konkretnej sprawy. Jak widać restrukturyzacja firmy może polegać również na sięgnięciu po możliwości jakie daje prawo cywilne celem doprowadzenia do zmiany bądź rozwiązania umów, które wskutek nadzwyczajnych okoliczności stały się dla jednej ze stron umowy bardzo niekorzystne.
[wd_hustle id=“8” type=“embedded”/]
Sądowe postępowania restrukturyzacyjne
Prawo restrukturyzacyjne przewiduje określone postępowania, w ramach których firma niewypłacalna lub zagrożona niewypłacalnością, może podjąć konkretne działania restrukturyzacyjne. W tym celu firma, która jest niewypłacalna bądź zagrożona niewypłacalnością może złożyć w sądzie wniosek. Wówczas zostaje wszczęte postępowanie restrukturyzacyjne.
Restrukturyzacja firmy przebiega według ściśle określonych zasad. Polski ustawodawca przewidział cztery procedury, w ramach których może zostać przeprowadzone postępowanie restrukturyzacyjne, a mianowicie:
- postępowanie o zatwierdzenie układu pomiędzy przedsiębiorcą a jego wierzycielami;
- przyspieszone postępowanie układowe;
- postępowanie układowe oraz
- postępowanie sanacyjne.
Nasz doradca restrukturyzacyjny udziela klientom niezbędnego wsparcia na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego.
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa nie musi oznaczać od razu znacznej redukcji etatów. Niemniej jednak w przypadku spadku popytu na oferowane przez firmy produkty czy usługi, często nieuniknionym rozwiązaniem będą zwolnienia grupowe celem redukcji kosztów, w tym kosztów pracowniczych.
Istotne jest, aby podjęcie działań naprawczych przez przedsiębiorcę zostało zainicjowane w odpowiednim czasie. Trzeba też przygotować odpowiedni plan restrukturyzacyjny. Należy mieć bowiem na uwadze, iż restrukturyzacja firmy ma na celu poprawienie jej sytuacji finansowej. Niepodjęcie działań w odpowiednim czasie może doprowadzić do niewypłacalności firmy oraz konieczności ogłoszenia upadłości. Warto wskazać, iż korzystając z usług naszej Kancelarii proces postępowania restrukturyzacyjnego przebiegnie szybko, sprawnie i z zachowaniem obowiązujących procedur.
Należy być świadomym, iż złożenie wniosku w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie zwalnia z obowiązku zgłoszenia upadłości. Wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorca ma obowiązek złożyć w sądzie w terminie 30 dni od dnia, w którym stał się niewypłacalny. Warto wskazać, iż przedsiębiorca może się uwolnić od odpowiedzialności za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie, jeśli udowodni, że w powyższym terminie został zatwierdzony układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu bądź nastąpiło otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnik składa samodzielnie, ma do tego prawo również każdy z jego wierzycieli osobistych. W przypadku wierzytelności spornych często dochodzi jednak do oddalenia wspomnianego wniosku.
Restrukturyzacja firmy a obowiązki podatkowe
Każdy przedsiębiorca musi pamiętać również o tym, że czas kryzysu nie zwalnia go od konieczności spełnienia przez niego zobowiązań publicznoprawnych, w tym uiszczenia podatków. Restrukturyzacja firmy także nie stanowi przesłanki do zaniechania wypełniania obowiązków nałożonych przez prawo. Niemniej jednak, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika organ podatkowy może skorzystać z uprawnień przewidzianych przepisami prawa, takich jak:
- odroczenie terminu płatności podatku;
- rozłożenie zapłaty podatku na raty;
- odroczenie terminu płatności zaległości podatkowej;
- rozłożenie na raty zaległości podatkowej;
- umorzenie w całości lub części zobowiązania podatkowego (tj. zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę bądź opłaty prolongacyjnej).
Organ podatkowy może przyznać ulgi podatkowe wyłącznie na wniosek podatnika. Należy pamiętać, że wniosek ten powinien zostać złożony w prawidłowej formie oraz wskazywać przyczynę uzasadniającą przyznanie firmie ulgi podatkowej. Właściwe uzasadnienie wniosku jest istotne, gdyż organy podatkowe działają w takich sprawach w oparciu o uznanie, a co za tym idzie, przedsiębiorca musi przekonać urząd skarbowy, iż wniosek o przyznanie ulg podatkowych zasługuje na uwzględnienie. Celem zwiększenia prawdopodobieństwa uzyskania ulgi podatkowej, rekomendujemy skorzystanie z pomocy prawnika, który doradzi jak uzyskać ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych.
Firma w restrukturyzacji a składki ZUS
W uzasadnionych przypadkach przedsiębiorcy mogą liczyć również na następujące ulgi związane z koniecznością opłacania do ZUS‑u składek z tytułu ubezpieczeń społecznych:
- odroczenie płatności składek ZUS;
- rozłożenie spłaty powstałego wcześniej zadłużenia na raty, a nawet
- umorzenie składek ZUS.
Powyższe ulgi dla firm mogą być przyznane po spełnieniu określonych przepisami prawa warunków. Tytułem przykładu dla uzyskania umorzenia należności należy wykazać przed organem, że istnieje całkowita nieściągalność należności, bądź że na przykład firma znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Należy także pamiętać, aby wniosek został wniesiony w odpowiednim czasie (np. w zakresie odroczenia płatności nie później niż w dniu jej wymagalności). Niewątpliwie warto skorzystać z usług kancelarii prawnej, która w sposób profesjonalny zapewni pomoc firmie w ubieganiu się m.in. o umorzenie składek ZUS.
Restrukturyzacja firmy Warszawa
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni oferuje szeroki zakres pomocy prawnej m.in. na terenie Warszawy i okolic. Siedziba Kancelarii Prawnej znajduje się w Warszawie przy ul. Złotej 59. Dane kontaktowe: tel. 22 489 52 65. Nasz zespół tworzą prawnicy, specjalizujący się m.in. w dziedzinie prawa upadłościowego i restrukturyzacji firm. Nasz doradca restrukturyzacyjny udziela kompleksowego wsparcia i doradztwa przedsiębiorstwom, które są zagrożone upadłością.
Powrót do podstrony — Obsługa prawna firm