Prowadzenie każdej działalności, w tym działalności gospodarczej wiąże się niejednokrotnie z koniecznością podejmowania ryzyka. Czasami firma notuje przez dłuższy czas wzrost swych dochodów, rozszerzając zakres swojej działalności oraz zatrudniając nowych pracowników, aby potem ze względu na spowolnienie gospodarcze, zmniejszyć skalę swojej działalności i redukować liczbę zatrudnionych przez nią osób. Zła sytuacja ekonomiczna przedsiębiorcy często powoduje podjęcie przez niego decyzji o zwolnieniach grupowych. Poniżej przedstawimy zasady, na jakich przedsiębiorca może przeprowadzić zwolnienia grupowe.
Restrukturyzacja firmy a zwolnienia grupowe
Przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników stosuje się do pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników (ustawa o zwolnieniach grupowych). Mimo że ustawodawca nie wskazał na jaki dzień należy obliczyć stan zatrudnienia naszym zdaniem będzie to dzień podjęcia decyzji o dokonaniu zwolnień grupowych (w doktrynie istnieje spór co tej kwestii).
Przy określaniu poziomu zatrudnienia u danego pracodawcy bierze się pod uwagę pracowników „zwykle” zatrudnianych w firmie, a więc także na podstawie umów zawartych na czas określony. Nie będą jednak brani pod uwagę m.in. pracownicy tymczasowi oraz osoby, z którymi zawarto umowy cywilnoprawne.
Z jakich przyczyn zwolnienia grupowe mogą być przeprowadzane?
Zwolnienia grupowe mogą być przeprowadzane z przyczyn niedotyczących pracowników, a zatem niezwiązanych z cechami psychofizycznymi pracownika oraz sposobem wykonywania obowiązków pracowniczych. Nieistotne jest jednak to, czy przyczyny zwolnień grupowych leżą po stronie pracodawcy, czy zależą od okoliczności od niego niezależnych.
W jakiej formie zwolnienia grupowe są dokonywane?
Zwolnienia grupowe mogą być dokonywane zarówno w formie wypowiedzenia złożonego przez pracodawcę, jak również na mocy porozumienia zawartego pomiędzy pracodawcą a pracownikami, jeżeli porozumieniem zostanie objętych co najmniej 5 pracowników.
Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, iż przy obliczaniu łącznej liczby zwolnień u danego pracodawcy należy również wziąć pod uwagę rozwiązanie stosunku pracy na skutek nieprzyjęcia przez pracownika warunków tzw. wypowiedzenia zmieniającego.
Jaka jest minimalna liczba pracowników objętych zwolnieniami grupowymi?
Aby procedura zwolnień grupowych mogła mieć zastosowanie, u danego pracodawcy zwolnienia takie muszą zostać dokonane w ciągu 30 dni oraz obejmować powinny:
- 10 osób – gdy u pracodawcy zatrudnionych jest mniej niż 100 pracowników;
- 10% pracowników – gdy pracodawca zatrudnia pomiędzy 100 a 300 osób;
- 30 osób – gdy zatrudnionych jest więcej niż 300 pracowników.
Restrukturyzacja firmy — procedura zwolnień grupowych
Przed zwolnieniami grupowymi pracodawca powinien podjąć poniższe czynności:
- przeprowadzić konsultacje zamiaru dokonania zwolnień grupowych z zakładową organizacją związkową bądź z przedstawicielami pracowników (jeżeli u danego pracodawcy nie ma organizacji związkowej);
- zawiadomić na piśmie powiatowy urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych;
- zawrzeć w ciągu 20 dni od zawiadomienia, o którym mowa w pkt 1, porozumienie z zakładowymi organizacjami związkowymi, a gdy u danego pracodawcy związki takie nie działają – pracodawca po konsultacji z przedstawicielami pracowników określa w regulaminie zasady postępowania związane z pracownikami objętymi zwolnieniami grupowymi;
- zawiadomić w formie pisemnej powiatowy urząd pracy o powyższych ustaleniach oraz przekazać kopię zawiadomienia zakładowym organizacjom związkowym (bądź przedstawicielom pracowników);
- wypowiedzieć umowy o pracę z pracownikami.
Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 30 dni od zawiadomienia powiatowego urzędu pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych.
Jaka odprawa przysługuje pracownikom przy zwolnieniach grupowych?
Pracownikom, którzy stracą pracę w efekcie przeprowadzenia zwolnień grupowych przysługuje odprawa pieniężna, której wysokość zależy od stażu pracy pracownika u tego pracodawcy i stanowi:
- jednomiesięczne wynagrodzenie, gdy staż pracy jest krótszy niż 2 lata;
- dwumiesięczne wynagrodzenie przy stażu pracy od 2 do 8 lat;
- trzymiesięczne wynagrodzenie, gdy staż pracy przekracza 8 lat u danego pracodawcy.
Wyliczenie wynagrodzenia następuje na takich samych zasadach jak wyliczenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, przy czym wysokość odprawy nie może przekraczać 15 – krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Podsumowanie
Jako że procedura przeprowadzania zwolnień grupowych jest bardzo sformalizowana i skomplikowana, warto skorzystać z pomocy Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcy Prawni, która w ramach specjalizacji — restrukturyzacja przedsiębiorstw — zapewni Państwu profesjonalne wsparcie w przeprowadzeniu restrukturyzacji zatrudnienia.
Powrót do specjalizacji — Restrukturyzacja firmy