Jednocześnie z prowadzeniem działalności gospodarczej musimy liczyć się z tym, że przyjdzie dzień, w którym nasza firma będzie miała problemy z bieżącym regulowaniem zobowiązań finansowych. Aby uchronić ją przed całkowitym upadkiem, możemy skorzystać z czterech postępowań restrukturyzacyjnych, mających na celu utrzymanie firmy na rynku. W niniejszym artykule uwagę zwrócimy wyłącznie na jedno z nich – na postępowanie sanacyjne, które w naszej opinii najlepiej chroni interesy firmy.
Cel postępowania sanacyjnego
Celem postępowania sanacyjnego jest umożliwienie firmie, która ma problemy z płynnością finansową dokonanie czynności naprawczych (działań sanacyjnych) oraz zawarcie układu po uprzednim stworzeniu spisu wierzytelności, jakie wobec niej przysługują. Co więcej, jest to najdalej idące postępowanie z wszystkich czterech postępowań restrukturyzacyjnych mających na celu ochronę dłużnika przed egzekucją, stanowiąc jednocześnie największą jego zaletę.
Działania sanacyjne
W trakcie postępowania sanacyjnego prowadzone są działania sanacyjne. Działanie te to zarówno czynności prawne, jak również faktyczne zmierzające do poprawy sytuacji finansowej firmy celem przywrócenia jej zdolności do regulowania zobowiązań.
Zalety postępowania sanacyjnego
Z dniem otwarcia postępowania sanacyjnego całość majątku firmy staje się masą sanacyjną, nad którą pieczę co do zasady sprawuje zarządca wyznaczony przez sąd. Zarządca został uzbrojony w szereg uprawnień, z których może skorzystać, a w tym m. in.:
- może on odstąpić od niekorzystnych dla firmy umów wzajemnych (bez względu na zapisy zawarte w samej umowie);
- redukcja zatrudnienia, analogiczna jak w przepisach postępowania upadłościowego;
- zbycie majątku na zasadach analogicznych, jakie występują w postępowaniu upadłościowym.
Firma, gdy w sposób odpowiedni to umotywuje, może spowodować, iż zarząd nad jej majątkiem zostanie jej pozostawiony. W takiej sytuacji posiadać ona będzie wszystkie uprawnienia, jakie zostały przyznane zarządcy, tj. również w zakresie możliwości odstąpienia od wybranych umów wzajemnych, które uznane zostaną za niekorzystne.
W jaki sposób rozpocząć postępowanie sanacyjne?
Postępowanie sanacyjne inicjowane jest na skutek złożenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego. Wniosek ten może zostać złożony zarówno przez firmę samodzielnie, jak również przez jej wierzyciela.
We wniosku tym wskazać należy m. in. dane przedsiębiorcy, miejsca położenia przedsiębiorstwa oraz innych składników majątkowych przedsiębiorcy, wstępny plan restrukturyzacyjny, dane wierzycieli oraz sumy wierzytelności.
Wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego
Sądem właściwym dla wszelkich spraw dotyczących restrukturyzacji przedsiębiorcy jest sąd rejonowy, wydział gospodarczy, w okręgu działalności którego przedsiębiorca posiada główny ośrodek swej podstawowej działalności. Dla spółek domniemywa się, że ośrodkiem tym jest ich siedziba.
Koszt złożenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego
Koszt złożenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego to opłata stała w wysokości 1.000,00 zł.
Kiedy wnieść uproszczony wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego?
Przepisy prawa przewidują również możliwość wniesienia uproszczonego wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego, którego koszt jest o wiele niższy od zwykłego wniosku i wynosi 200,00 zł. Uproszczony wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego może zostać złożony wyłącznie przez dłużnika wraz z wnioskiem o umorzenie wcześniej wszczętego postępowania układowego lub przyspieszonego postępowania układowego. Wniosek powinien zostać złożony w terminie:
- tygodnia od dnia zgromadzenia wierzycieli, na którym nie przyjęto układu albo
- do dnia złożenia zażalenia na postanowienie o odmowie zatwierdzenia układu bądź o umorzeniu postępowania.
Skutki otwarcia postępowania sanacyjnego dla postępowań egzekucyjnych
Z dniem otwarcia postępowania sanacyjnego wszelkie wszczęte przed tym dniem postępowania egzekucyjne wobec dłużnika podlegają zawieszeniu. Nie można także wszczynać nowych postępowań. Co więcej, sędzia – komisarz może uchylić zajęcie dokonane przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego, a dotyczące masy sanacyjnej koniecznej do dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa, zaś wszelkie wyegzekwowane należności jeszcze niewydane powinny zostać przelane do masy sanacyjnej.
Przebieg postępowania sanacyjnego
Na skutek złożonego wniosku następuje otwarcie postępowania sanacyjnego w oparciu o postanowienie wydane przez sędziego — komisarza rozpoznający sprawę.
Następnymi czynnościami podejmowanych w ramach postępowania sanacyjnego to:
- wyznaczenie zarządcy;
- sporządzenie spisu wierzytelności oraz planu restrukturyzacyjnego przez zarządcę w terminie 30 dni od otwarcia postępowania sanacyjnego i przekazanie ich do sędziego — komisarza celem zatwierdzenia;
- zwołanie zgromadzenia wierzycieli w terminie nie późniejszym niż 12 miesięcy od dnia otwarcia postępowania;
- odbycie zgromadzenia wierzycieli celem sporządzenia układu;
- zatwierdzenie układu lub odmowa zatwierdzenia układu przez sąd;
- ewentualne umorzenie postępowania sanacyjnego.
Podsumowanie
Postępowanie sanacyjne, jak każde postępowanie sanacyjne jest postępowaniem sformalizowanym. Do jego zainicjowania należy złożyć kompletny oraz opłacony wniosek. Co więcej, jeżeli spółka chce sama zarządzać swoim majątkiem podczas trwania postępowania sanacyjnego, powinna w sposób należyty wniosek taki umotywować. Warto w takiej sytuacji skorzystać z profesjonalnej pomocy prawników. Taką profesjonalną pomoc w zakresie specjalizacji — restrukturyzacja firmy — znajdą Państwo w Kancelarii Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni.
Powrót do specjalizacji — Restrukturyzacja firmy