
Sprawy spadkowe Warszawa
Nasza Kancelaria prawna oferuje pomoc prawną we wszelkich sprawach spadkowych. Jeżeli szukają więc Państwo kancelarii, która pomoże Państwu w przeprowadzeniu sprawy spadkowej, np. dokonaniu działu spadku to zachęcamy do skorzystania z szerokiej oferty naszej Kancelarii. Nasza Kancelaria prawna położona jest w samym centrum Warszawy przy ul. Złotej 59. Oferujemy jednak prowadzenie spraw spadkowych w całej Polsce.
Gwarancja jakości
Zadowolenie naszych klientów jest dla nas źródłem największej satysfakcji
Transparentne warunki współpracy
Jasne zasady, brak ukrytych kosztów, stały kontakt na każdym etapie postępowania spadkowego.
Dedykowany prawnik
Stały, bezpośredni kontakt z prawnikiem, który będzie prowadził Twoją sprawę spadkową.
Adwokat — prawo spadkowe Warszawa
W ramach świadczonych usług przez naszą Kancelarię z Warszawy świadczymy usługi prawne z zakresu prawa spadkowego, w szczególności reprezentujemy klientów w sprawach sądowych. Udzielamy profesjonalnej pomocy prawnej, w szczególności pomagamy klientom naszej Kancelarii prawnej sporządzać wnioski mające na celu zainicjowanie sprawy spadkowej, np. wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.
Usługi oferowane przez naszą Kancelarię w ramach prawa spadkowego związane są m. in. z:
- wyegzekwowaniem zapisu zwykłego bądź zapisu windykacyjnego;
- uzyskaniem zachowku, tzw. sprawy o zachowek;
- przyjęciem i odrzuceniem spadku (również przez osoby małoletnie);
- stwierdzeniem nabycia spadku;
- działem spadku.
Jednym z głównych celów, którymi kierujemy się w naszej codziennej pracy jest to, aby wszelkie sprawy oraz ewentualne spory o spadki rozstrzygane były w drodze porozumienia. Jeżeli jednak osiągnięcie porozumienia nie jest możliwe, dążymy do tego, aby w miarę możliwości sprawy kończyły się dla naszych klientów korzystnym rozstrzygnięciem.
Prowadzimy postępowania z zakresu prawa spadkowego. Oddelegowany do zajmowania się daną sprawą spadkową adwokat bądź radca prawny wyjaśnia klientom specyfikę określonych czynności prawnych z zakresu prawa spadkowego, a w tym m. in. kwestie dotyczące odrzucenia spadku.
Nasza Kancelaria prawna ma biuro w mieście Warszawa (ul. Złota 59). Reprezentujemy Klientów przed wszystkimi sądami w Warszawie, ale działamy również na terenie całego kraju.
Skontaktuj się z nami i uzyskaj wsparcie w swojej sprawie spadkowej.
Odszkodowania — baza wiedzy
Czym jest dziedziczenie ustawowe ?
Z chwilą śmierci danej osoby, wszelkie prawa, które by jej przysługiwały, jak również obowiązki, które na niej spoczywały przechodzą na jej spadkobierców. Mogą to być zarówno spadkobiercy ustawowi (osoby wskazane przez polskiego ustawodawcę jako spadkobiercy, np. małżonek, dzieci – tzw. dziedziczenie ustawowe), jak również spadkobiercy testamentowi (osoby, które zostały wskazane przez zmarłego w testamencie, nawet jeżeli nie istnieje jakakolwiek więź prawna pomiędzy zmarłym a jego spadkobiercą).
Co więcej, w polskich uregulowaniach prawnych zdecydowano się również unormować, kto może być spadkobiercą, a kto nie może nim być. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa spadkowego spadkobiercą, tj. osobą, która otrzyma spadek po zmarłym, może być wyłącznie osoba, która w momencie otwarcia spadku (tj. w chwili śmierci spadkodawcy) żyje. Nadto uprawnionym do otrzymania spadku będzie dziecko poczęte zmarłego, jeżeli urodzi się żywe, jak również fundacja, która ma zostać utworzona wskutek jej ustanowienia zgodnie z wolą zmarłego wskazaną w testamencie przez niego sporządzonym. Stwierdzenie nabycia spadku może zostać wydane także wobec osób prawnych, jeżeli w chwili otwarcia postępowania spadkowego istniały. Spadkobiercami nie mogą być zaś inne osoby zmarłe czy też osoby prawne nieistniejące w chwili otwarcia spadku.
Ustalenie kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia niejednokrotnie stwarza istotne trudności, zatem celem uniknięcia wątpliwości warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Na czym polega niegodność dziedziczenia?
Czasami pojawia się jednak pytanie, czy członek rodziny, który nie interesował się zmarłym przez wiele lat bądź wyrządził mu krzywdę ma prawo do dziedziczenia po nim. Warto wskazać, iż istnieje możliwość pozbawienia osoby spadku, lecz pod warunkiem, że taka osoba:
- popełniła ciężkie przestępstwo przeciwko zmarłemu;
- nakłoniła zmarłego do sporządzenia bądź odwołania testamentu, przy czym użyła przy tym podstępu bądź groźby;
- zniszczyła lub ukryła testament zmarłego;
- podrobiła lub przerobiła testament zmarłego bądź wiedząc, o tym, że testament jest podrobiony przez osobę trzecią świadomie skorzystała z zapisów w nim się znajdujących.
Prawo spadkowe określa, iż to do kompetencji sądu należy stwierdzenie, czy któryś ze spadkobierców jest niegodny dziedziczenia. Należy mieć na uwadze, iż pozew w takiej sprawie musi zostać wniesiony przed upływem terminów wskazanych w Kodeksie cywilnym, tj. w ciągu roku od dowiedzenia się o przyczynie niegodności, nie później jednak aniżeli 3 lata od chwili otwarcia spadku – śmierci zmarłego. Mając na uwadze, iż pozew w sprawie stwierdzenia niegodności dziedziczenia jest sformalizowanym pismem procesowym, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Przeczytaj więcej o niegodności dziedziczenia.
Co to jest zwolnienie wykonawcy testamentu?
Przepisy kodeksu cywilnego przewidują, iż z ważnych powodów sąd może zwolnić wykonawcę testamentu z pełnionej funkcji. Przepisy prawa nie precyzują, czym są te ważne powody, zatem ich zaistnienie będzie badane odrębnie dla każdej sprawy. Z orzecznictwa wynika, że za ważne powody do zwolnienia wykonawcy testamentu uznaje się m. in. takie powody jak: zły stan zdrowia wykonawcy testamentu, działanie wykonawcy testamentu na szkodę wierzycieli spadkowych oraz niedostateczna wiedza wykonawcy testamentu. Z wnioskiem do sądu o zwolnienie wykonawcy testamentu może wystąpić każda osoba zainteresowana, nie wykluczając samego wykonawcy testamentu. Warto wskazać, iż sprawy spadkowe o zwolnienie wykonawcy testamentu toczą się w postępowaniu nieprocesowym.
Na czym polegają sprawy dotyczące zarządu sukcesyjnego?
Sprawami dotyczącymi zarządu sukcesyjnego są sprawy spadkowe dotyczące spadku po zmarłym przedsiębiorcy. Przedsiębiorca jeszcze za swojego życia może wskazać osobę, która w razie jego śmierci będzie zarządzać prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Zarządca sukcesyjny może, lecz nie musi zostać wskazany we wpisie do CEIDG ustanawiającego go przedsiębiorcy. Zarządca taki musi jednak być wyznaczony w drodze oświadczenia złożonego w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Ustawodawca wskazał, iż zarząd sukcesyjny uprawnia do prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku, jak również do podejmowania czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem takiego przedsiębiorstwa.
Czym są roszczenia spadkobierców o wydanie spadku?
Jedną ze spraw spadkowych jest roszczenie spadkobiercy o wydanie spadku. Roszczenie to może być kierowane do osoby, która włada spadkiem jak spadkobierca, pomimo że spadkobiercą nie jest. Osobą uprawnioną do kierowania żądania jest oprócz rzeczywistego spadkobiercy także następca prawny spadkobiercy, nabywca spadku, wykonawca testamentu (w sytuacji, gdy przysługuje mu zarząd spadkiem) oraz kurator spadku. W żądaniu należy wskazać wszystkie składniki majątkowe, które wchodzą w skład spadku, a których zwrotu żądamy. Należy także pamiętać, iż termin przedawnienia roszczenia spadkobierców o wydanie spadku wynosi 6 lat.
Obok roszczenia o wydanie spadku występują także roszczenia uzupełniające. Zgodnie z nimi spadkobierca uprawniony będzie do żądania wynagrodzenia za korzystanie z przedmiotów wchodzących w skład spadku, zwrotu pożytków lub zapłaty ich wartości, jak również naprawienia szkody z powodu zużycia, pogorszenia lub utraty składników majątkowych wchodzących do spadku. Obok uprawnień spadkobiercy ustawodawca zdecydował się także przyznać uprawnienie posiadaczowi spadku, który może żądać zwrotu nakładów, jakie zostały przez niego uczynione w przedmiotach należących do spadku.
Na czym polega uchylenie się od skutków umowy o dział spadku?
Uchylenie się od skutków prawnych umowy o dział spadku co do zasady może nastąpić z uwagi na skutek podstępu, groźby oraz błędu. Jednakże uchylenie się od skutków umowy o dział spadku z uwagi na błąd może wystąpić jedynie wówczas, gdy dotyczył on stanu faktycznego uznawanego przez strony za niewątpliwy. Uchylenie się od skutków prawnych umowy o dział spadku może nastąpić w formie pisemnej w terminie roku od dnia dowiedzenia się o błędzie.
Sprawy spadkowe — Warszawa
Nasza Kancelaria prawna służy pomocą m.in. osobom z Warszawy i okolic, którzy chcą uzyskać pomoc prawną z zakresu prawa spadkowego. Kancelaria może również reprezentować Państwa w postępowaniach sądowych, pełniąc funkcję Państwa pełnomocnika. Kancelaria oferuje prowadzenie spraw o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, stwierdzenie niegodności dziedziczenia czy dotyczących roszczeń zapisobierców. Kancelaria posiada swą siedzibę pod adresem: ul. Złota 59, 00–120 Warszawa. Kontakt – tel. +48 723 836 555;