Spadkodawca sporządzając testament może w sposób całkowicie swobodny zadecydować kto odziedziczy majątek po jego śmierci i wskazać w testamencie jako spadkobierców zarówno osoby mu bliskie, jak i zupełnie obce. Jednakże w celu zabezpieczenia interesów osób najbliższych spadkodawcy do polskiego prawa wprowadzono instytucję zachowku, która przewiduje, iż najbliższym osobom spadkodawcy przysługuje roszczenie pieniężne przede wszystkim do spadkobiercy, na wypadek gdyby osoba uprawniona nie została w ogóle powołana przez zmarłego do spadku bądź otrzymała mniejszy udział w spadku niż, wynika to z przepisów o zachowku. Poniżej przedstawimy krąg osób, którym zachowek przysługuje oraz wyjaśnimy, jak można go uzyskać (więcej o prawie spadkowym: Adwokat spadki).
Kto jest uprawniony do uzyskania zachowku?
Zachowek przysługuje co do zasady osobom, które są spadkobiercami ustawowymi zmarłego. Nie dotyczy to jednak wszystkich uprawnionych. Polskie przepisy uprawniają do uzyskania zachowku przez zstępnych (np. dzieci, wnuki), małżonka oraz rodziców zmarłego.
Krąg spadkobierców ustawowych powinien być ustalany w odniesieniu do konkretnej sprawy, przy czym spadkobiercy w pierwszej kolejności (np. dzieci i małżonek), wyprzedzają spadkobierców w dalszej kolejności (np. rodziców).
Jednakże samo bycie zstępnym, małżonkiem bądź rodzicem spadkodawcy nie zawsze będzie wystarczające do uzyskania zachowku. Zachowek nie może bowiem zostać przyznany osobie, która:
- została wydziedziczona;
- została uznana za niegodnego;
- jest małżonkiem zmarłego wyłączonym od dziedziczenia na podstawie przepisów prawa;
- odrzuciła spadek;
- zrzekła się dziedziczenia.
W momencie wydziedziczenia, stwierdzenia niegodności dziedziczenia bądź odrzucenia spadku w miejsce takiego spadkobiercy wchodzą jego zstępni (dzieci i wnuki). Osoby takie mogą uzyskać zachowek, który przysługiwałby osobie pozbawionej prawa do zachowku.
Wysokość żądania
Wysokość żądania zależy od osoby uprawnionej do zachowku oraz jej sytuacji materialnej. Co do zasady uprawnionemu przysługuje zachowek w wysokości połowy udziału, jaki otrzymałby na mocy przepisów prawa, gdyby testament nie został sporządzony. Jeśli jednak mamy do czynienia z osobą małoletnią (poniżej 18 roku życia) lub z osobą niezdolną do pracy wysokość zachowku kształtuje się na poziomie 2/3 udziału spadkowego ustawowego uprawnionego.
Udział spadkowy uprawnionego do uzyskania zachowku liczony jest z uwzględnieniem udziałów, jakie by przysługiwały spadkobiercom niegodnym dziedziczenia oraz spadkobiercom, którzy odrzucili spadek. Nie bierze się jednak pod uwagę udziałów osób, które zrzekły się dziedziczenia oraz wydziedziczonych.
Masa spadkowa
Masa spadkowa, na podstawie której ustala się następnie wysokość udziału spadkowego uprawnionego nie uwzględnia zapisów zwykłych oraz poleceń. Uwzględnia się jednak wartość zapisów windykacyjnych oraz darowizn dokonanych przez spadkodawcę. Do masy tej nie wlicza się jednak:
- drobnych darowizn;
- darowizn dokonanych więcej niż 10 lat od śmierci spadkodawcy;
- darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami;
- darowizn na rzecz osób niebędących uprawnionymi do zachowku.
Wartość przedmiotu darowizny, którą dolicza się do masy spadkowej celem ustalenia wysokości należnego zachowku oblicza się z chwili stanu jej udzielenia, ale według cen z chwili ustalania wysokości zachowku. W zakresie przedmiotu zapisu windykacyjnego stan przedmiotu zapisu ustalany jest z chwili otwarcia spadku, tj. z chwili śmierci spadkodawcy.
Zaliczenia na poczet zachowku
Wypłata zachowku zostanie pomniejszona o:
- darowizny udzielone uprawnionemu do zachowku bądź jego wstępnemu (np. rodzicom);
- poniesione przez zmarłego koszty przekraczające przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku celem wychowania oraz wykształcenia osoby uprawnionej do uzyskania zachowku.
Wystąpienie kosztów, które przekraczałyby przeciętną miarę, jako niedookreślone, muszą zostać stwierdzone w toku konkretnego postępowania sądowego.
Przedawnienie roszczeń
Roszczenia o zachowek przedawniają się w terminie 5 lat od:
- ogłoszenia testamentu;
- otwarcia spadku (tj. śmierci spadkodawcy) – w przypadku zapisów windykacyjnych oraz darowizn.
Wszczęcie sprawy sądowej
Aby uzyskać zachowek na drodze sądowej należy wnieść pozew do sądu. W sprawach o zachowek należy określić wartość przedmiotu sporu, którą będzie wysokość zachowku bądź jego części, której uprawniony żąda. Jest to istotna okoliczność, gdyż od niej zależeć będzie właściwość sądu oraz wysokość opłaty sądowej. Sprawy o zachowek są bowiem rozpoznawane w procesie i nie mogą być łączone ze sprawami o dział spadku.
Podsumowanie
Podsumowując, sprawy o zachowek nie mogą być zakładane przez każdego spadkobiercę ustawowego. W polskich przepisach krąg osób uprawnionych został ograniczony. Co więcej, niejednokrotnie nie jest łatwe ustalenie wysokości roszczenia o zachowek, gdyż nie jest taka sama jak wysokość udziału spadkowego, jaki przysługuje osobie uprawnionej. Podstawy do obliczenia masy spadkowej i kręgu spadkobierców różnią się bowiem od siebie. W takich sprawach jak sprawa o zachowek tym bardziej zasadnym jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej. Pomoc taką świadczy Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, która w ramach specjalizacji — Adwokat spadki — pomaga klientom w dochodzeniu należności z tytułu zachowku, jak również klientom będącym spadkobiercami, od których osoby uprawnione dochodzą roszczenia pieniężnego z tytułu zachowku.
Powrót do specjalizacji — Adwokat spadki