Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni prowadzi windykację należności swoich klientów m.in. z Warszawy i okolic. Jednym z narzędzi windykacyjnych, którymi posługują się nasi windykatorzy jest wywiad gospodarczy, w ramach którego poszukujemy ukrytego majątku dłużników. Celem wsparcia procesu windykacyjnego przekazujemy do biur informacji gospodarczej informacje o zobowiązaniach dłużników.
Windykacja — jak odzyskać należność?
Czym jest odzyskanie długu? Prowadząc działalność gospodarczą należy pamiętać o właściwym zarządzaniu zaległymi płatnościami i długami. W polskim prawie jest to o tyle ważne, że w zależności od rodzaju zobowiązania oraz jego źródła istnieją różne terminy przedawnienia. Warto więc wiedzieć, jaki jest termin przedawnienia naszego długu celem podjęcia działań w odpowiednim czasie celem odzyskania płatności długu, co do którego przedawnienie jeszcze nie nastąpiło. Odzyskanie długu można rozpocząć od polubownych negocjacji, a gdy one nie przyniosą oczekiwanego przez nas rezultatu, wówczas pozostaje wytoczenie powództwa. Zarówno usiłując zakończyć spór w sposób polubowny, jak i decydując się na proces sądowy warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia prawników, posiadających wiedzę i doświadczenie w odzyskiwaniu zaległych długów.
Rodzaje windykacji należności
Windykacja długu może odbywać się zarówno na drodze polubownego postępowania windykacyjnego, jak również na drodze przymusowej, jaką jest droga sądowa. Niejednokrotnie jednak odzyskiwanie długu odbywa się na drodze sądowej. Jeżeli wierzyciel i dłużnik są przedsiębiorcami wówczas postępowanie będzie się toczyć w specjalnym trybie gospodarczym. Gdy posiadamy niezapłaconą fakturę możemy wykorzystać przewidziany w procedurze cywilnej tryb upominawczy, w ramach którego sąd wyda nakaz zapłaty przeciwko naszemu dłużnikowi, uprawniający do odzyskania długu. Nakaz ten może zostać jednak uchylony, gdy dłużnik wniesie w sposób skuteczny sprzeciw. Gdy mamy już nakaz zapłaty lub wyrok następnym krokiem, jaki musimy zrobić to uzyskać w sądzie klauzulę wykonalności oraz udać się do komornika. Komornik ma wszelkie uprawnienia, aby wyegzekwować dług na naszą rzecz.
Windykacja — postępowanie sądowe
Oferujemy na terenie całego kraju zastępstwo procesowe klientów zarówno przed sądami powszechnymi i administracyjnymi, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, jak również przed sądami arbitrażowymi. Nasza firma windykacyjna dokłada starań, aby w miarę możliwości sprawy sporne rozwiązywać w drodze mediacji bądź postępowania pojednawczego. Składamy wnioski do sądu o udzielenie zabezpieczenia w szczególności w przypadku, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia. Zgłaszamy syndykowi wierzytelności naszych klientów, którzy chcą uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym.
Windykacja — postępowanie egzekucyjne
Po uzyskaniu przez nas tytułu egzekucyjnego (np. wyroku) składamy do sądu wniosek o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności. W postępowaniach egzekucyjnych współpracujemy z komornikami oraz detektywami działającymi na terenie całego kraju. W celu przeprowadzenia skutecznej windykacji czuwamy nad prawidłowością przebiegu procesu egzekucji.
Odzyskiwanie długów od dłużnika w związku małżeńskim
Należy podkreślić, iż tytuł wykonawczy (tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności) wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim jest podstawą do prowadzenia egzekucji nie tylko z majątku osobistego dłużnika, lecz w szczególności także z pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z prowadzenia przez niego innej działalności zarobkowej. Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej, mocą której rozszerzono wspólność majątkową, nie wyłącza prowadzenia egzekucji z tych składników majątku, które należałyby do majątku osobistego dłużnika, gdyby umowy takiej nie zawarto.
Poszukiwanie majątku dłużnika
Notabene w przypadku egzekucji ze wspólnego majątku wspólników spółki prawa cywilnego występujemy o tytuł egzekucyjny wydany przeciwko wszystkim wspólnikom. W imieniu naszych klientów wysyłamy do komorników wnioski o wszczęcie egzekucji, a w razie potrzeby zlecamy także komornikom poszukiwanie majątku dłużnika. Stosownie do sytuacji nasza firma windykacyjna wnioskuje o przeprowadzenie egzekucji świadczeń pieniężnych z ruchomości, wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych, wierzytelności, innych praw majątkowych, jak również z nieruchomości. W przypadku egzekucji z nieruchomości czuwamy nad jej przebiegiem na wszystkich etapach egzekucji, począwszy od zajęcia, poprzez dokonanie opisu i oszacowania, licytację, przybicie, przysądzenie własności, a na podziale sumy uzyskanej z egzekucji skończywszy. Prowadzimy windykację wnosząc w razie potrzeby o przeprowadzenie egzekucji ze składników majątku przedsiębiorstwa dłużnika, o ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem albo o sprzedaż przedsiębiorstwa.
Dążąc do przeprowadzenia skutecznej windykacji składamy w sądzie również wnioski o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku (czyli do złożenia wykazu majątku z wymienieniem rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują, przypadających mu wierzytelności i innych praw majątkowych), w szczególności gdy zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności.
Ściąganie należności przeciwko członkom zarządu spółki z oo
Jeżeli egzekucja przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością okaże się bezskuteczna, prowadzimy w imieniu naszych klientów windykację (ściąganie długów) wobec członków zarządu, którzy odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. Jednakże członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki zoo w szczególności, gdy:
- we właściwym czasie zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości;
- niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy;
- wierzyciel nie poniósł szkody pomimo niezgłoszenia przez członka zarządu wniosku o ogłoszenie upadłości.
Windykacja należności a skarga pauliańska
W celu uznania za bezskuteczną czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem naszych klientów (wierzycieli) nasza firma windykacyjna występuje z tzw. powództwem pauliańskim (skarga pauliańska) przeciwko osobie trzeciej, która wskutek tej czynności uzyskała korzyść majątkową. Każdy z wierzycieli może bowiem żądać w takiej sytuacji uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Jednakże w sytuacji, w której osoba trzecia rozporządziła uzyskaną korzyścią, prowadzimy w imieniu wierzycieli windykację bezpośrednio przeciwko osobie, na której rzecz rozporządzenie nastąpiło, jeżeli osoba ta wiedziała o okolicznościach uzasadniających uznanie czynności dłużnika za bezskuteczną albo jeżeli rozporządzenie było nieodpłatne.
Należy podkreślić, iż czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca z dłużnikiem w bliskim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Z powyższym domniemaniem mamy również do czynienia, jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli korzyść majątkową uzyskał przedsiębiorca pozostający z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych.
W dodatku, jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Jeżeli w chwili darowizny dłużnik był niewypłacalny, domniemywa się, iż działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. To samo dotyczy wypadku, gdy dłużnik stał się niewypłacalny wskutek dokonania darowizny.
Powyższe ma zastosowanie również w przypadku, gdy dłużnik działał w zamiarze pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli. Jeżeli jednak osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową odpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną tylko wtedy, gdy osoba trzecia o zamiarze dłużnika wiedziała.
Należy podkreślić, iż wierzyciel, względem którego czynność prawna dłużnika została uznana za bezskuteczną, może z pierwszeństwem przed wierzycielami osoby trzeciej dochodzić zaspokojenia z przedmiotów majątkowych, które wskutek czynności uznanej za bezskuteczną wyszły z majątku dłużnika albo do niego nie weszły. Notabene osoba trzecia, która uzyskała korzyść majątkową wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli, może zwolnić się od zadośćuczynienia roszczeniu wierzyciela żądającego uznania czynności za bezskuteczną, jeżeli zaspokoi tego wierzyciela albo wskaże mu wystarczające do jego zaspokojenia mienie dłużnika.
Firma windykacyjna — Warszawa
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni pomaga swoim klientom z Warszawy w windykacji wszelkich należności. W tym celu Kancelaria prowadzi rozmowy ugodowe, uczestniczy w postępowaniach sądowych oraz postępowaniach egzekucyjnych. Co więcej, mając stały kontakt z detektywami, dokonujemy także poszukiwań majątku ukrytego przez dłużnika. Nasza firma windykacyjna dokonuje także innych czynności mających na celu skuteczne odzyskanie całości długu (np. poprzez żądanie ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej oraz podział majątku), dostosowując je do indywidualnej sytuacji każdego klienta. Główna siedziba Kancelarii znajduje się przy ul. Złotej 59, tel. 22 489 52 65.
Podsumowanie
Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, która w ramach usługi — obsługa prawna firm — prowadzi windykację należności swoich klientów m.in. z Warszawy i okolic, zarówno polubowną, jak również sądową. Nasza firma windykacyjna współpracuje z detektywami oraz komornikami z całej Polski, co znacznie ułatwia poszukiwanie majątku dłużników. Prawnicy Kancelarii posiadają wiedzę i doświadczenie niezbędne do prowadzenia windykacji w sposób profesjonalny.