Śmierć osoby bliskiej wiąże się z wieloma formalnościami, a w tym z koniecznością podziału majątku, jaki zmarły po sobie zostawił. Wszelkie rozliczenia będą musiały zostać dokonane w sposób zgodny z prawem, lecz aby do tego doszło, najpierw musi nastąpić stwierdzenie nabycia spadku, tj. określenie kręgu osób uprawnionych do spadku po zmarłym. Spadkobiercy mogą skorzystać z pomocy notariusza, który sporządzi notarialne poświadczenie dziedziczenia bądź złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Poniżej wyjaśnimy jakie elementy musi zawierać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, aby był on skuteczny.
Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć każda osoba mająca w tym interes. Nie musi to być interes prawny, lecz może nim być także interes faktyczny, społeczny, moralny, majątkowy. Oznacza to, że uprawnionymi nie będą wyłącznie spadkobiercy, lecz także inne osoby (np. krewni spadkobiercy, wierzyciele itp.). W postępowaniu sądowym osoby takie powinny swój interes udowodnić (np. poprzez przedłożenie stosownych dokumentów).
Termin złożenia wniosku
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może zostać złożony w dowolnym czasie (np. 10 lat, czy 50 lat od śmierci spadkodawcy). Jedyne o czym należy pamiętać to to, iż stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku, tj. śmierci spadkodawcy. Ograniczenie takie nie będzie jednak obowiązywało, jeżeli wszyscy znani spadkobiercy zmarłego złożyli już oświadczenia o przyjęciu spadku (bądź jego odrzuceniu) – wówczas stwierdzenie nabycia spadku może zostać wydane wcześniej.
Gdzie złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku każda osoba mająca w tym interes może złożyć do sądu rejonowego właściwego dla:
- miejsca ostatniego zwykłego pobytu zmarłego, a gdy takiego miejsca nie da się ustalić
- miejsca położenia majątku spadkowego bądź jego części, a gdy nie można określić właściwości wg ww. kryteriów
- do sądu rejonowego dla m. st. Warszawy.
Elementy wniosku
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien wskazywać dane stron (dane osobowe, adresy zamieszkania) oraz zmarłego. Co więcej, we wniosku nie trzeba wymieniać wszystkich spadkobierców, lecz jedynie tych, którzy są nam znani. Jeżeli sporządzono testament, należy również wskazać znanych nam zapisobiorców oraz opisać przedmiot zapisów.
Załączniki do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku
Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy załączyć m.in. poniższe dokumenty:
- odpis aktu zgonu spadkodawcy;
- odpisy aktów urodzenia spadkobierców;
- odpisy aktów urodzenia innych członków rodziny na przykład ojca, matki, jeżeli spadkobiercą jest wnuk zmarłego;
- odpis aktu małżeństwa;
- testament;
- inne dokumenty mające na celu udowodnienie kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia po zmarłym.
Postępowanie sądowe
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i jego złożenie w sądzie powoduje, iż rozpoczyna się sprawa sądowa. Jej koniecznym elementem jest przeprowadzenie rozprawy przez sąd rozpoznający sprawę, który bada z urzędu krąg osób uprawnionych do dziedziczenia po zmarłym oraz czy zmarły pozostawił testament. Na rozprawę wzywani są: wnioskodawca oraz wszyscy znani sądowi spadkobiercy ustawowi, jak również testamentowi.
Warto wskazać, iż dowodem w sprawie sądowej, której przedmiotem jest stwierdzenie nabycia spadku, może być również oświadczenie spadkobiercy, że nie ma innych spadkobierców (tzw. zapewnienie). W zapewnieniu należy wskazać wszelkie informacje:
- o istnieniu (nieistnieniu) osób uprawnionych do dziedziczenia;
- o testamentach zmarłego.
Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku
Postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku kończy się wydaniem postanowienia przez sąd. W postanowieniu sąd umieszcza:
- dane spadkodawcy;
- dane spadkobierców;
- wysokość udziałów każdego spadkobiercy;
- dane zapisobiorcy windykacyjnego oraz przedmiot takiego zapisu.
Prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jest wpisywane do Rejestru Spadkowego.
Podsumowanie
Wniosek o stwierdzenie nabycia jest pismem procesowym, które inicjuje postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Warto zatem, skorzystać z pomocy adwokata bądź radcy prawnego, który sporządzi dla swojego klienta w sposób profesjonalny wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, a następnie będzie reprezentował klienta przed sądem. Notabene złożenie w sądzie prawidłowo sformułowanego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, zawierającego wszystkie elementy przewidziane prawem, pozwoli na skrócenie całego postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni to zespół osób, posiadających wiedzę i doświadczenie we wszelkich sprawach spadkowych, w tym w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku. Zachęcamy zatem do kontaktu z nami.
Powrót do specjalizacji — Adwokat spadki