Wielu pokrzywdzonych zastanawia się, czy odmowa wniesienia przez Prokuraturę lub Policję aktu oskarżenia do sądu przeciwko sprawcy przestępstwa zamyka drogę jego ukarania. Otóż nie, pokrzywdzony może bowiem w takich okolicznościach samodzielnie wnieść akt oskarżenia do sądu – w przypadku przestępstw ściganych z urzędu bądź na wniosek pokrzywdzonego takim aktem będzie subsydiarny akt oskarżenia, zaś w przypadku innych przestępstw – prywatny akt oskarżenia. Poniżej wyjaśnimy, kiedy subsydiarny akt oskarżenia może zostać złożony oraz jakie elementy powinien zawierać.
Subsydiarny akt oskarżenia a tryby ścigania przestępstw
W pierwszej kolejności, należy ustalić, czy popełnione w danym stanie faktycznym przestępstwo jest przestępstwem ściganym z urzędu. Z uwagi na tryb ścigania przestępstw kodeks postępowania karnego wyróżnia trzy kategorie przestępstw, a mianowicie:
- przestępstwa ścigane z urzędu (np. korupcja, łapownictwo, przekupstwo, płatna protekcja, fałszerstwo);
- przestępstwa ścigane na wniosek pokrzywdzonego (np. cyberprzestępczość) oraz
- przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego (np. zniesławienie).
Subsydiarny akt oskarżenia może bowiem dotyczyć wyłącznie przestępstw wskazanych w pkt 1) oraz pkt 2).

Subsydiarny akt oskarżenia – krok po kroku
Warto wskazać, iż subsydiarny akt oskarżenia jest ostatecznością i wnosi się go, gdy organy ścigania odmawiają wszczęcia śledztwa/dochodzenia lub je umarzają. Przed wniesieniem subsydiarnego aktu oskarżenia należy jednak podjąć kroki mające na celu wzruszenie niekorzystniej dla pokrzywdzonego decyzji organu ścigania. Procedura prowadząca do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia przebiega w następujący sposób:
- wydanie przez organ ścigania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa/dochodzenia;
- wniesienie przez pokrzywdzonego do sądu zażalenia na powyższe postanowienie;
- uchylenie postanowienia przez sąd;
- powrót sprawy do organu ścigania;
- ponowne wydanie przez organ ścigania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa/dochodzenia;
- ponowne wniesienie przez pokrzywdzonego zażalenia do prokuratora nadrzędnego;
- utrzymanie przez prokuratora nadrzędnego w mocy postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa/dochodzenia;
- wniesienie przez pokrzywdzonego subsydiarnego aktu oskarżenia do sądu.
Termin do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia
Subsydiarny akt oskarżenia (np. w sprawie o fałszowanie pieniędzy, wyłudzenie odszkodowania czy pranie pieniędzy) możemy wnieść w terminie miesiąca licząc od dnia doręczenia nam ostatecznego postanowienia prokuratora. Jest to termin prekluzyjny, co oznacza, iż nie podlega przywróceniu. Wniesienie więc subsydiarnego aktu oskarżenia po wskazanym terminie będzie czynnością bezskuteczną, a proces sądowy nie będzie mógł zostać wszczęty.
Elementy subsydiarnego aktu oskarżenia
Należy pamiętać, iż subsydiarny akt oskarżenia, np. w sprawie o handel narkotykami, sprzedajność (tzw. łapownictwo bierne) czy wyłudzenie kredytu powinien posiadać następujące elementy:
- dane osobowe oskarżonego (a w tym numer telefonu i adres e‑mail);
- informacje w zakresie zastosowanego środka zapobiegawczego bądź zabezpieczenia majątkowego;
- wskazanie zarzucanego czynu wraz z jego opisem (miejsce, czas, okoliczności, sposób, skutki, wysokość szkody);
- wskazanie czy przestępstwo popełniono w warunkach recydywy bądź czy czyn popełniono w zorganizowanej grupie przestępczej itp.;
- określenie naruszonego przepisu prawa karnego;
- określenie właściwego sądu.
Subsydiarny akt oskarżenia powinien zostać podpisany przez profesjonalnego pełnomocnika, tj. przez adwokata bądź radcę prawnego. Nadto powinien posiadać uzasadnienie oraz listę dowodów, w tym np. świadków, którzy mają być przesłuchani na rozprawie. Do subsydiarnego aktu oskarżenia należy ponadto załączyć listę osób pokrzywdzonych.
Jeżeli zdarzy się, że subsydiarny akt oskarżenia nie zostanie podpisany przez profesjonalnego pełnomocnika, stanowi to błąd formalny, który winien zostać uzupełniony w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Nieuzupełnienie takiego braku skutkować będzie niemożliwością nadania biegu sprawie oraz jej umorzeniem.
Do którego sądu należy wnieść subsydiarny akt oskarżenia?
Subsydiarny akt oskarżenia wnosimy do sądu, w którego okręgu popełniono przestępstwo. W zależności od rodzaju przestępstwa sądem właściwym będzie sąd rejonowy bądź okręgowy. Warto wskazać, iż w przypadku zbrodni (przestępstwa zagrożone karą co najmniej 3 lat pozbawienia wolności) sądem właściwym będzie zawsze sąd okręgowy. Tytułem przykładu, jeśli na warszawskiej Pradze dokonano fałszerstwa faktur z kwotą należności przekraczającą 10 milionów złotych, wówczas sądem właściwym będzie Sąd Okręgowy Warszawa — Praga w Warszawie, V Wydział Karny przy ul. Poligonowej 3 (04–051 Warszawa).
Koszty wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia
Wraz z wniesieniem subsydiarnego aktu oskarżenia należy uiścić opłatę sądową tytułem zryczałtowanej równowartości wydatków w postępowaniu w wysokości 300,00 zł. Dowód dokonania opłaty należy załączyć do subsydiarnego aktu oskarżenia.
Podsumowanie
Pokrzywdzony może wnieść subsydiarny akt oskarżenia w momencie, gdy prokurator nie widzi podstaw do prowadzenia sprawy z urzędu. Subsydiarny akt oskarżenia musi zostać sporządzony w wymaganej przez przepisy prawa formie przez profesjonalnego pełnomocnika, tj. adwokata bądź radcę prawnego. Nadto należy także pamiętać o uiszczeniu zryczałtowanej opłaty sądowej związanej z wniesieniem subsydiarnego aktu oskarżenia oraz zachowaniem terminu do jego wniesienia. Wyłącznie łączne spełnienie wszystkich tych przesłanek powoduje, że subsydiarny akt oskarżenia zostanie skutecznie wniesiony do sądu. Pokrzywdzonych zainteresowanych wniesieniem subsydiarnego aktu oskarżenia zapraszamy do kontaktu z adwokatem bądź radcą prawnym z naszej Kancelarii, którzy chętnie pomogą Państwu w sprawach z zakresu prawa karnego.
Powrót do specjalizacji — Adwokat prawo karne