W przypadku sprawcy przestępstw, któremu wymierzono karę pozbawienia wolności możliwe jest jego wcześniejsze wypuszczenie na wolność. Instytucja, która to przewiduje to warunkowe przedterminowe zwolnienie. Poniżej wyjaśnimy, kiedy warunkowe przedterminowe zwolnienie jest przewidziane przez prawo karne.
Podstawy stosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia
Adwokat z Warszawy podkreśla, iż nie zawsze będzie możliwe uzyskanie warunkowego przedterminowego zwolnienia. Sąd posiada bowiem tutaj swobodę decyzyjną. Jak wskazują przepisy prawa karnego, aby mogło to nastąpić sąd musi obok kwestii formalnych (o czym szerzej poniżej) zbadać także, czy istnieją podstawy do orzeczenia zwolnienia sprawcy z odbywania reszty kary. I tak podstawami tymi są:
- postawa sprawcy;
- warunki osobiste sprawcy;
- okoliczności, w jakich przestępstwo zostało popełnione;
- zachowanie się sprawcy po wypełnieniu przestępstwa;
- zachowanie sprawcy w trakcie wykonywania przez niego kary
wskazują, że skazany po zwolnieniu go z więzienia będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego oraz stosował się do obowiązującego powszechnie porządku prawnego (a w szczególności nie popełni przestępstwa).
W wyroku skazującym sąd może jednak określić surowsze warunki do zastosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia.
Warunki formalne do zastosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia
Drugą grupą warunków, które muszą być spełnione, aby w ogóle wnosić o wcześniejsze zwolnienie są warunki formalne. Do nich prawo karne zalicza m. in. konieczność odbycia co najmniej połowy kary. W przypadku przestępstwa dokonanego w recydywie próg ten został podwyższony do 2/3 kary. W przypadku wymierzenia kary 25 lat pozbawienia wolności warunkowe zwolnienie może zostać przeprowadzone dopiero po odbyciu 15 lat kary, a dożywotniego – po odbyciu 25 lat kary.
Okres próby
W przypadku, gdy uzyskamy warunkowe przedterminowe zwolnienie, sąd wskaże w swoim orzeczeniu okres próby, podczas którego skazany, w przypadku np. popełnienia przestępstwa będzie zmuszony do powrotu do więzienia. Co do zasady okres próby wynosi okres pozostały do odbycia orzeczonej kary, nie krócej jednak od 2 lat i nie dłużej od 5 lat. W przypadku recydywy nie może on być krótszy od 3 lat, zaś w przypadku dożywotniego pozbawienia wolności oraz 25 lat pozbawienia wolności wynosi on 10 lat.
Ponowne warunkowe zwolnienie
Jeżeli dojdzie do sytuacji, iż skazany zostanie ponownie umieszczony w zakładzie karnym, jego warunkowe zwolnienie nie może nastąpić wcześniej aniżeli rok od ponownego osadzenia, a w przypadku kary 25 lat pozbawienia wolności oraz dożywotniego pozbawienia wolności – co najmniej 5 lat po ponownym osadzeniu.
Uznanie kary za odbytą
Jeżeli w okresie próby oraz 6 miesięcy od dnia jej zakończenia sprawca nie wrócił do więzienia, karę uważa się za odbytą w całości. Nie dotyczy to jednak przypadków objętych wyrokiem łącznym – w takim przypadku zalicza się okres rzeczywistego odbywania kary.
Obowiązki skazanego w trakcie zwolnienia warunkowego
Sprawy karne w Warszawie wielokrotnie pokazują, że wraz z warunkowym przedterminowym zwolnieniem sądy orzekają także m. in. dozór kuratora sądowego bądź innej osoby zaufania czy instytucji, która działa w ramach pomocy skazanym i przeciwdziałaniu demoralizacji. Innymi częstymi obowiązkami są m. in.:
- obowiązek informowania o sposobie odbywania okresu próby;
- wykonywania pracy zarobkowej;
- poddania się terapii;
- powstrzymania się od spożywania alkoholu;
- nakaz opuszczenia mieszkania;
- przeproszenia pokrzywdzonego;
- innego stosownego postępowania.
Lista obowiązków, jakie mogą być nałożone ma charakter otwarty, zaś sąd jest zobowiązany do orzeczenia co najmniej jednego z nich (może ich być oczywiście więcej).
Nadto na skazanego, który nie został objęty dozorem nałożono obligatoryjne obowiązki takie jak:
- konieczność skontaktowania się z kuratorem rejonowym – bezzwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia opuszczenia więzienia;
- systematyczne zgłaszanie się do kuratora zgodnie z terminami przez niego ustalonymi;
- niezmieniania miejsca pobytu bez zgody sądu.
Odwołanie warunkowego przedterminowego zwolnienia
Niejednokrotnie adwokat z Warszawy spotkał się także z odwołaniem warunkowego przedterminowego zwolnienia. Prawo karne przewiduje dwie grupy okoliczności – sytuacje, kiedy odwołanie musi zostać orzeczone oraz drugie – kiedy może, ale nie musi.
Do sytuacji obligatoryjnego odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia zalicza się:
- popełnienie przez sprawcę w okresie próby przestępstwa umyślnego, za które wymierzono mu karę pozbawienia wolności bez warunkowego jej zawieszenia;
- sprawca, uprzednio skazany za przemoc domową w okresie próby rażąco narusza porządek prawny oraz ponownie stosuje przemoc wobec domowników.
Sąd fakultatywnie odwołuje warunkowe zwolnienie, gdy sprawca w okresie próby:
- popełnia inne przestępstwo aniżeli wskazane wyżej;
- rażąco narusza porządek prawny;
- uchyla się od dozoru bądź wypełnienia innych nałożonych na niego obowiązków.
Podsumowanie
Podsumowując, warunkowe przedterminowe zwolnienie może zostać orzeczone jedynie wtedy, gdy spełnione są zarówno warunki formalne, jak i podstawy przewidziane przepisami prawa karnego. Orzeczenie takie posiada jednak charakter uznaniowy, a zatem sąd ocenia samodzielnie całość sprawy oraz podstawy zwolnienia skazanego. Adwokat z Warszawy pomoże Państwu we wszelkich sprawach penitencjarnych, których przedmiotem jest sprawa o warunkowe przedterminowe zwolnienie.
Powrót do specjalizacji — Prawo karne