Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni posiadają wiedzę i doświadczenie, aby w sposób profesjonalny dochodzić odszkodowań. Dla naszych klientów uzyskujemy zarówno odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, jak również rentę. Zachęcamy więc osoby, które uległy wypadkowi w pracy do skorzystania z naszych usług.
Nasza Kancelaria odszkodowawcza dochodzi odszkodowań za błędy medyczne. W razie uszczerbku na zdrowiu oprócz odszkodowania dochodzimy m.in. zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, renty, kosztów przygotowania do innego zawodu, zwrotu kosztów leczenia (m.in. koszty lekarstw, wizyt lekarskich oraz przewozu poszkodowanego do szpitala), jak również utraconych dochodów.
W sprawach, w których wywodzimy odpowiedzialność jednostki medycznej ze zdarzenia, którym jest błąd lekarski, lekarz odpowiada na zasadzie winy, którą można mu przypisać jedynie w przypadku wystąpienia elementu obiektywnej i subiektywnej niewłaściwości postępowania. Z elementem obiektywnym mamy do czynienia w przypadku naruszenia zasad wiedzy medycznej i doświadczenia, zaś element subiektywny jest związany z zachowaniem przez lekarza wysokiego poziomu przeciętnej staranności zawodowej. Wykonanie zabiegu operacyjnego jest końcowym etapem procedury, która składa się zazwyczaj z wielu świadczeń diagnostycznych wykonywanych przez różnych specjalistów, stanowiących podstawę do rozpoznania choroby, podjęcia decyzji o zabiegu operacyjnym, jak i o jego zakresie. Pod pojęciem „błędu w sztuce lekarskiej” należy rozumieć zatem nie tylko błąd terapeutyczny (błąd w leczeniu, w tym błąd operacyjny), ale również błąd diagnostyczny (błąd rozpoznania). W razie konieczności poprzedzenia zabiegu operacyjnego specjalistycznymi badaniami błędna diagnoza schorzenia może przecież prowadzić do błędnej decyzji o zabiegu operacyjnym lub o zakresie takiego zabiegu.
Należy podkreślić, iż ryzyko, jakie bierze na siebie pacjent, wyrażając zgodę na zabieg operacyjny, obejmuje tylko zwykłe powikłania pooperacyjne. Nie można zatem uznać, że taka zgoda obejmuje również komplikacje powstałe wskutek błędu lekarza. W dodatku niepubliczny zakład opieki zdrowotnej może ponosić solidarną odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną z winy lekarza prowadzącego indywidualną praktykę lekarską, jeśli szkoda powstała przy wykonywaniu czynności na podstawie łączącej lekarza i zakład opieki zdrowotnej umowy o świadczenie usług medycznych.
W dodatku niezależnie od odpowiedzialności deliktowej personelu medycznego w związku z błędem w sztuce lekarskiej, z odpowiedzialnością deliktową mamy do czynienia w przypadku zawinionego nienależytego świadczenia opieki medycznej i pielęgniarskiej po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym. Nie ulega wątpliwości, iż zawinione działanie bądź zaniechanie w powyższym zakresie może być czynnikiem prowadzącym do powstania bądź też zwiększenia uszczerbku, cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego.
Należy podkreślić, iż w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. W dodatku poszkodowany może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody, aby ten wyłożył z góry środki pieniężne na pokrycie kosztów leczenia, a w przypadku gdy poszkodowany stał się inwalidą, również na pokrycie kosztów przygotowania do innego zawodu.
Zadośćuczynienie a odszkodowanie za błąd medyczny
Dochodzimy w imieniu poszkodowanego zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę wskutek zdarzenia medycznego powodującego uszczerbek na zdrowiu. Należy podkreślić, iż krzywdą są zarówno cierpienia psychiczne związane z cierpieniami fizycznymi lub następstwami uszczerbku na zdrowiu np. w postaci wyłączenia z normalnego życia, jak również cierpienia fizyczne, np. ból. W dodatku przy określaniu wysokości zadośćuczynienia należy brać pod uwagę wszystkie okoliczności mające wpływ na rozmiar doznanej krzywdy, m.in. wiek poszkodowanego, czas trwania cierpień, postawę osoby odpowiedzialnej za szkodę, jak również okoliczność polegającą na niepodjęciu przez szpital żadnych starań o złagodzenie następstw szkody zawinionej przez lekarzy.
Należy podkreślić, iż w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego przyjmowanie niskiej kwoty zadośćuczynienia w przypadku ciężkiego uszkodzenia ciała prowadzi do niepożądanej deprecjacji tego dobra. W dodatku udzielenie pacjentowi wskutek popełnionych błędów diagnostycznych sprzecznych informacji o stanie jego zdrowia i podejmowanie wzajemnie wykluczających się metod leczniczych mogą być uznane za wywołanie rozstroju zdrowia i stanowić podstawę do przyznania zadośćuczynienia.
W przypadku uznania na piśmie roszczenia przez sprawcę szkody, jak również w razie wytoczenia powództwa przeciwko sprawcy szkody za życia poszkodowanego Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi zadośćuczynienia pieniężnego także w imieniu spadkobierców poszkodowanego.
Odszkodowanie za błąd lekarski prowadzący do śmierci poszkodowanego
Dochodzimy od sprawcy szkody zwrotu kosztów leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł w sytuacji, w której z powodu wywołania uszczerbku na zdrowiu nastąpiła śmierć poszkodowanego. Wykazanie związku przyczynowego między wywołaniem uszczerbku na zdrowiu a śmiercią poszkodowanego jest zatem niezbędne do uzyskania odszkodowania. Z kolei bez znaczenia dla uzyskania odszkodowania jest okres, jaki upłynął od zdarzenia do śmierci poszkodowanego. Należy podkreślić, iż wypłaconego zasiłku pogrzebowego nie odlicza się od rekompensaty pieniężnej z tytułu zwrotu poniesionych kosztów pogrzebu.
W imieniu osób, względem których ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dochodzi renty od osób zobowiązanych do naprawienia szkody. Przy obliczaniu renty bierze się pod uwagę możliwości zarobkowe oraz majątkowe zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego, jak również potrzeby samego poszkodowanego. Dla przyznania renty nie ma znaczenia ani to, czy obowiązek alimentacyjny był stwierdzony prawomocnym wyrokiem, ani to czy zmarły rzeczywiście wykonywał obowiązki wobec osób, względem których ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny.
Uzyskujemy również rentę w imieniu innych osób bliskich (krewnych, powinowatych, wychowańców oraz konkubiny), którym zmarły stale i dobrowolnie dostarczał środków utrzymania. Należy podkreślić, iż renta jest przyznawana osobom bliskim, jeżeli wymagają tego zasady współżycia społecznego.
Dochodzimy w imieniu najbliższych członków rodziny zmarłego poszkodowanego odszkodowania w przypadku, gdy z powodu śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej polegające m.in. na przyspieszeniu choroby lub osłabieniu energii życiowej oraz uczuciu osamotnienia i problemach życiowych dziecka pozbawionego opieki matki.
Ponadto uzyskujemy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę dla najbliższych członków rodziny zmarłego. Przyznanie zadośćuczynienia ma na celu skompensowanie doznanej krzywdy poprzez pomoc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej sytuacji życiowej i złagodzenie cierpienia psychicznego powstałego z powodu śmierci osoby najbliższej. Do uzyskania zadośćuczynienia nie jest zatem konieczne poniesienie szkody majątkowej i pogorszenie sytuacji materialnej osoby uprawnionej.
Renta za błąd medyczny
Odpowiedniej renty może żądać poszkodowany od zobowiązanego do naprawienia szkody w przypadku zwiększenia się potrzeb poszkodowanego lub zmniejszenia się jego widoków powodzenia na przyszłość, jak również w razie całkowitej lub częściowej utraty przez poszkodowanego zdolności do pracy zarobkowej. Aby otrzymać rentę poszkodowany nie ma obowiązku udowadniać, że rzeczywiście zaspokaja swoje potrzeby i ponosi związane z tym koszty. W dodatku pozostawanie przez poszkodowanego na utrzymaniu rodziny także nie pozbawia poszkodowanego prawa do renty. Mało tego sąd może przyznać poszkodowanemu rentę tymczasową, jeżeli w chwili orzekania szkody nie można precyzyjnie określić.
Jednorazowe odszkodowanie za błąd medyczny zamiast renty
Sąd może z ważnych powodów na żądanie poszkodowanego przyznać mu odszkodowanie jednorazowe zamiast renty lub jej części, m.in. wówczas, gdy przyznanie jednorazowej rekompensaty pieniężnej ułatwi poszkodowanemu, który stał się inwalidą, wykonywanie nowego zawodu. Jednorazowa rekompensata pieniężna może być przyznana zamiast renty również wtedy, gdy z okoliczności wynika, iż przyszłe raty nie będą mogły być egzekwowane, np. w razie wyjazdu na stałe za granicę dłużnika, który nie pozostawi w kraju żadnego majątku. Przy ustalaniu jednorazowej rekompensaty pieniężnej bierze się pod uwagę wszystkie okoliczności, m.in. takie jak wysokość oraz czas trwania renty, wiek oraz prawdopodobieństwo długości życia osoby uprawnionej. Należy podnieść, iż zamiana renty na jednorazowe odszkodowanie może zostać dokonana przez sąd mimo braku zgodnej woli stron.
Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie za błąd medyczny
Należy podkreślić, iż co do zasady po upływie trzyletniego terminu przedawnienia sprawca szkody może uchylić się od jej naprawienia. Okres przedawnienia liczy się zaś od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się zarówno o szkodzie, jak również o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
Podsumowanie
Nasza Kancelaria odszkodowawcza uzyskuje odszkodowanie za błąd medyczny dzięki rzetelności i zaangażowaniu prawników wchodzących w skład zespołu Kancelarii. Dochodzimy odszkodowań obejmujących m.in. koszty przygotowania do innego zawodu oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Zachęcamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii w zakresie dochodzenia odszkodowań.
Powrót do specjalizacji — Odszkodowania