Generalną zasadą jest, iż osoby bliskie, będące jednocześnie spokrewnionymi ze zmarłym dziedziczą po nim na podstawie ustawy. Nie zawsze jednak tak się stanie. Spadkobierca mający swobodę dysponowania swoim majątkiem może bowiem pozbawić rodzinę lub jej poszczególnych członków spadku po nim. Gdy dojdzie do pozbawienia spadku wskazane w ustawie osoby mogą jednak liczyć na uzyskanie zachowku po zmarłym. Zmarły może jednak skorzystać z możliwości, jakie daje wydziedziczenie i pozbawić nas również prawa do zachowku. Wydziedziczenie dokonane w testamencie nie zawsze jednak będzie skuteczne. Poniżej opiszemy, kiedy wydziedziczenie takie może nastąpić.
Słowo wstępu o zachowku
Zachowek jest to suma pieniędzy, jaka przysługuje od spadkobierców osobom wskazanym w przepisach prawa, jeżeli nie zostały one ujęte w testamencie zmarłego bądź otrzymały spadek mniejszy aniżeli przysługiwałby im na podstawie przepisów prawa. Osobami uprawnionymi są zstępni, małżonek oraz rodzice zmarłego. Wysokość zachowku zależy od sytuacji życiowej uprawnionego – osoby małoletnie oraz niezdolne do pracy uzyskać mogą równowartość 2/3 udziału spadkowego, zaś pozostałe – równowartość ½ udziału.
Nie zawsze jednak osoba uprawniona do zachowku zachowek taki otrzyma. W sytuacji bowiem, gdy w szczególności osoba została uznana za niegodnego bądź doszło do jej wydziedziczenia, zachowek nie będzie przysługiwał.
Przyczyny wydziedziczenia
Wydziedziczenie może nastąpić, jeżeli uprawniony do zachowku:
- w sposób uporczywy postępuje wbrew zasadom współżycia społecznego i jednocześnie czyni to wbrew woli zmarłego;
- dopuścił się czynu zabronionego przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności zmarłego lub wobec osoby najbliższej zmarłemu;
- rażąco obraził cześć zmarłego lub osoby mu najbliższej;
- nie wypełnia w sposób uporczywy wobec zmarłego obowiązków rodzinnych.
Katalog przyczyn wydziedziczenia ma charakter zamknięty, co oznacza, że inne okoliczności nie uprawniają spadkodawcy do wydziedziczenia osoby uprawnionej do zachowku.
Naruszanie zasad współżycia społecznego
W zakresie pierwszej przyczyny wydziedziczenie może nastąpić jedynie wtedy, gdy przesłanki w niej wskazane nastąpią jednocześnie: uporczywość (uznawana za działanie powtarzalne, długotrwałe), postępowanie wbrew zasadom współżycia społecznego (jest to sformułowanie niedookreślone, które odnosi się do ogólnych zasad przyjętych w danym społeczeństwie), sprzeciw zmarłego (wyrażony w sposób jednoznaczny jeszcze za życia spadkobiercy).
Przestępstwo umyślne i obraza czci
Druga przesłanka wydziedziczenia musi być interpretowana zgodnie z przepisami prawa karnego, który wskazuje katalog przestępstw spełniających opisane ww. warunki (np. zabójstwo, uszkodzenie ciała, itp.). W doktrynie i orzecznictwie pojawiają się różnice w zakresie interpretacji przesłanki „osoby najbliższej”. Jedni uważają, iż krąg takich osób powinno się ustalać zgodnie z zasadami prawa karnego (w kodeksie karnym znajduje się bowiem definicja osoby bliskiej, która za osobę taką uznaje m. in. małżonka czy dzieci), inni z kolei stoją na stanowisku, iż należy badać faktyczne relacje istniejące między zmarłym a osobą najbliższą (np. silne więzi uczuciowe).
Także ocena, czy doszło do obrazy czci zmarłego lub osoby jej najbliższej winna być dokonana przy uwzględnieniu przepisów prawa karnego.
Niewypełnianie obowiązków rodzinnych
Pojęcie obowiązków rodzinnych, o których mowa w ostatniej przyczynie wydziedziczenia powinna być interpretowana szeroko. Należą do nich bowiem zarówno obowiązki ustawowe (np. obowiązek alimentacyjny), jak również społeczne czy moralne (np. obowiązek opieki). Jak już wskazano powyżej uporczywość powinna być oceniana jako działanie długotrwałe, powtarzające się.
W jaki sposób dochodzi do wydziedziczenia?
Wydziedziczenie powinno zostać dokonane w formie oświadczenia spadkodawcy w samym testamencie. Nadto w oświadczeniu tym należy wskazać i opisać przyczynę wydziedziczenia.
Czy zawsze dojdzie do wydziedziczenia?
Spadkodawca nie może wydziedziczyć osoby, której przebaczył. Oznacza to, że jeżeli przed sporządzeniem testamentu doszło do złożenia przez zmarłego oświadczenia o przebaczeniu, nie może on później, w oparciu o te same przyczyny wydziedziczyć krewnego. Oczywiście możliwe jest wydziedziczenie ze względu na inne okoliczności, co do których przebaczenie nie nastąpiło. Samo przebaczenie może przybrać dowolną formę (zarówno pisemnego oświadczenia), jak również poprzez postępowanie spadkodawcy i jego sposób odnoszenia się do krewnego.
Skutki wydziedziczenia
Jak już wspominano na wstępie, wydziedziczenie skutkuje pozbawieniem uprawnionego prawa do zachowku po zmarłym. Co więcej, w miejsce osoby wydziedziczonej wchodzą zstępni osoby wydziedziczonej, którzy są uprawnieni do zachowku w jego miejsce.
Podsumowanie
Podsumowując, sprawy o zachowek mogą zostać zainicjowane przez zstępnych, małżonka oraz rodziców zmarłego. Nie zawsze jednak osoby te zachowek otrzymają, gdyż wskutek wydziedziczenia zmarły może pozbawić swych spadkobierców ustawowych prawa do zachowku po nim. Należy jednak pamiętać, iż wydziedziczenie może być skuteczne wyłącznie w przypadkach przewidzianych w przepisach prawa. Jeżeli chcą Państwo wydziedziczyć krewnego bądź sami zostaliście wydziedziczeni, a chcą Państwo podważyć zasadność takowego wydziedziczenia, zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, która zapewni Państwu profesjonalną pomoc prawną.
Powrót do specjalizacji — Adwokat spadki