Większość przestępstw ścigana jest przez organy państwa. Niemniej jednak niektóre typy przestępstw wymagają, aby to pokrzywdzony osobiście prowadził proces karny przeciwko sprawcy. Przestępstwa te nazywane są przestępstwami prywatnoskargowymi. Aby zainicjować proces sądowy należy wnieść prywatny akt oskarżenia. Poniżej wskażemy, jakie elementy powinien posiadać prywatny akt oskarżenia i kiedy można go wnieść.
Typy przestępstw
Przepisy prawa karnego przewidują trzy typy przestępstw:
- ścigane z urzędu (np. łapownictwo, korupcja, przekupstwo, fałszerstwo, płatna protekcja);
- wnioskowe, tj. ścigane na wniosek pokrzywdzonego (np. cyberprzestępczość) oraz
- prywatnoskargowe (np. zniesławienie, zniewaga, naruszenie nietykalności cielesnej).
Wyłącznie w przypadku wystąpienia przestępstwa prywatnoskargowego (np. zniesławienie) pokrzywdzony będzie mógł wnieść prywatny akt oskarżenia.

Kiedy można wnieść prywatny akt oskarżenia
Prywatny akt oskarżenia należy złożyć w ciągu roku od dnia dowiedzenia się o osobie sprawcy, jednak nie później niż w terminie 3 lat od dnia popełnienia przestępstwa. Po upływie tych terminów przestępstwo prywatnoskargowe (np. zniesławienie) ulega przedawnieniu, co oznacza, że nie może być później ścigane.
Gdzie można złożyć prywatny akt oskarżenia?
Prywatny akt oskarżenia możemy złożyć:
- w sądzie bądź
- na Policji, zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.
Z przepisów wynika więc, iż jeżeli pokrzywdzony nie jest świadomy, iż popełnione na jego szkodę przestępstwo jest przestępstwem prywatnoskargowym (np. zniesławienie), to jego zawiadomienie składane na Policji traktowane jest jako złożenie prywatnego aktu oskarżenia. W takim przypadku Policja przekazuje skargę do sądu właściwego do rozpoznania sprawy.
Elementy prywatnego aktu oskarżenia
Prywatny akt oskarżenia (np. w sprawie o zniesławienie) nie jest pismem sformalizowanym. Przepisy wymagają jedynie, aby posiadał on takie elementy jak:
- wskazanie danych oskarżonego;
- określenie zarzucanego oskarżonemu czynu;
- wskazanie dowodów.
Prywatny aktu oskarżenia a jego koszty
Aby wnieść w sposób skuteczny prywatny akt oskarżenia (np. o zniesławienie) należy wpłacić kwotę 300 zł tytułem zryczałtowanej równowartości wydatków. W przypadku wygrania sprawy koszty te zostaną pokrzywdzonemu zwrócone. Dowód uiszczenia opłaty powinien stanowić załącznik do prywatnego aktu oskarżenia.
Właściwość miejscowa sądu
Co do zasady właściwym będzie sąd, w którego okręgu popełniono przestępstwo i to do niego prywatny akt oskarżenia powinien być kierowany (np. w sprawie o zniesławienie). Jeżeli zgodnie z powyższą zasadą kilka sądów byłoby właściwych, wówczas o właściwości decyduje miejsce, w którym najpierw wszczęto postępowanie przygotowawcze w tej sprawie. W sytuacji, w której nie jest ustalenie miejsca popełnienia przestępstwa, właściwość sądu może zostać ustalona według miejsca:
- gdzie przestępstwo zostało ujawnione;
- gdzie ujęto sprawcę;
- gdzie sprawca przed popełnieniem przestępstwa stale mieszkał.
Także w tym przypadku o właściwości sądu decydujące znaczenie ma to, w okręgu którego sądu najpierw wszczęto postępowanie przygotowawcze. Gdy mimo zastosowania ww. kryteriów nadal nie będzie można ustalić, który sąd jest miejscowo właściwy, sprawę prywatnoskargową rozpozna sąd właściwy dla dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
Rola Policji w sprawie z oskarżenia prywatnego
Policja w sprawach wnoszonych o przestępstwa ścigane z prywatnego aktu oskarżenia została obciążona także obowiązkami. Policja, oprócz wspomnianego powyżej obowiązku przyjęcia od pokrzywdzonego prywatnego aktu oskarżenia oraz jego przesłania do właściwego sądu, na wniosek pokrzywdzonego winna także zabezpieczyć dowody.
Nadto sąd może zobowiązać Policję w toku postępowania do dokonania określonych w postanowieniu sądu czynności dowodowych (np. poprzez zajęcie mienia ruchomego sprawcy, tj. telefonu komórkowego czy komputera). Wyniki czynności dokonywanych przez Policję są przekazywane sądowi zlecającemu.
Postępowanie pojednawcze
Postępowanie karne przeciwko sprawcy przestępstwa, wobec którego wniesiono prywatny akt oskarżenia rozpoczyna się od przeprowadzenia posiedzenia pojednawczego, na którym sąd wzywa strony do pojednania.
Stawiennictwo oskarżyciela prywatnego bądź jego pełnomocnika jest obowiązkowe. Gdyby bowiem zdarzyła się taka sytuacja, że na posiedzeniu pojednawczym nie stawi się bez usprawiedliwienia zarówno oskarżyciel prywatny, jak i jego pełnomocnik to uznaje się, że oskarżyciel odstąpił od oskarżenia. W takich okolicznościach postępowanie karne zostaje umorzone. Jednakże w przypadku niestawiennictwa oskarżonego sąd wyznacza termin rozprawy głównej celem dalszego prowadzenia postępowania.
Podsumowanie
Prywatny akt oskarżenia jest pismem o wiele mniej sformalizowanym aniżeli subsydiarny akt oskarżenia (o którym więcej w artykule pt. „Subsydiarny akt oskarżenia”). Co więcej, może zostać złożony także w formie ustnej przez funkcjonariuszem Policji. W każdej więc sytuacji, kiedy znamy sprawcę przestępstwa wyrządzoną na naszą rzecz, np. w sprawie o zniesławienie możemy wnieść prywatny akt oskarżenia celem zainicjowania procesu mającego na celu jego ukaranie. Należy pamiętać jednak o terminie przedawnienia, gdyż zainicjowanie sprawy po jego upływie będzie nieskuteczne, a sprawca nie poniesienie odpowiedzialności za swój czyn.
Zapraszamy do kontaktu z adwokatem bądź radcą prawnym z naszej Kancelarii prawnej, który udzieli Państwu wsparcia w zakresie sporządzenia prywatnego aktu oskarżenia.
Powrót do specjalizacji — Adwokat prawo karne