Przestępczość zorganizowana niejednokrotnie kojarzona jest z działalnością mafii. Jest to jednak mylne skojarzenie, gdyż z przestępczością zorganizowaną mamy do czynienia wielokrotnie częściej, aniżeli moglibyśmy przypuszczać. Poniżej wyjaśnimy, czym jest przestępczość zorganizowana, kiedy występuje i z jakimi przestępstwami może być powiązana.
Związek przestępczości zorganizowanej z innymi przestępstwami
Przestępczość zorganizowana jest odrębnym przestępstwem, określonym w kodeksie karnym. Niemniej jednak naszym zdaniem należy łączyć ją z innymi przestępstwami określonymi zarówno w kodeksie karnym, jak i kodeksie karnym skarbowym. Niejednokrotnie przestępczość zorganizowana połączona jest m. in. z takimi przestępstwami jak:
- cyberprzestępczość (oszustwo komputerowe);
- korupcja (łapownictwo, sprzedajność, przekupstwo, płatna protekcja);
- handel narkotykami;
- wyłudzenia VAT;
- pranie pieniędzy;
- wyłudzenie kredytu;
- wyłudzenie odszkodowania;
- fałszerstwo (fałszowanie pieniędzy).

Kiedy dochodzi do przestępczości zorganizowanej?
Przestępczość zorganizowana zostaje popełniona, jeżeli sprawca działa w grupie lub związku mającym na celu popełnienie przestępstwa karnego bądź przestępstwa karnego skarbowego. Przestępstwem polegającym na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej będzie sam fakt przynależności sprawcy do takiej grupy, nawet jeżeli on sam żadnego przestępstwa nie popełni.
Grupa przestępcza
Za doktryną i orzecznictwem przyjmuje się, że zorganizowaną grupę przestępczą tworzą co najmniej trzy osoby. Niemniej jednak nie oznacza to, że wszystkie osoby z grupy muszą zostać skazane (może zostać skazana np. tylko jedna osoba). Grupa ta posiada co do zasady trwałą strukturę organizacyjną i świadomie dąży do zamierzonego celu, którym może być popełnienie choćby jednego przestępstwa. Notabene w orzecznictwie pojawia się również pogląd, iż wewnętrzna struktura takiej grupy nie jest wymagana.
Związek przestępczy
Związek przestępczy jest bardziej zorganizowaną strukturą od grupy. Orzecznictwo Sądu Najwyższego podkreśla, iż podstawowymi cechami związku przestępczego są:
- istnienie trwałych form organizacyjnych;
- istnienie kierownictwa;
- dyscyplina jej członków.
Przestępczość zorganizowana a wymiar kary
Za branie udziału w zorganizowanej grupie bądź związku przestępczym można otrzymać karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Charakter zbrojny grupy przestępczej
W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego grupa przestępcza będzie miała charakter zbrojny, gdy jest stale wyposażona w broń, którą używa bądź ma zamiar użyć w ramach prowadzonej przez siebie działalności i w takim celu jest przez nią gromadzona.
Jeżeli przestępczość zorganizowana ma charakter zbrojny, wymiar kary wynosi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Osoba zakładająca taką grupę lub nią kierująca musi liczyć się z karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Niepodleganie karze
Osoba biorąca udział w zorganizowanej grupie bądź związku przestępczym może jednak uniknąć kary. Aby do tego doszło, osoba ta musi:
- dobrowolnie odstąpić od udziału w grupie i wyjawić organom ścigania wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, bądź
- zapobiec popełnieniu przestępstwa skutecznie i w pełni – nie tylko bezpośrednio przez siebie samego, ale również przez osobę trzecią.
Dobrowolność postępowania sprawcy musi wynikać z jego nieskrępowanej decyzji. Dla uniknięcia odpowiedzialności karnej nie mają zaś znaczenia motywy postępowania sprawcy.
Za wszystkie istotne okoliczności przestępstwa uznaje się okoliczności, które pozwolą organom ścigania na ukaranie sprawców przestępczości zorganizowanej. Do takich okoliczności możemy zaliczyć m. in. informacje o: składzie grupy oraz dane jej członków, strukturze organizacyjnej, wyposażeniu (np. czy posiada ona broń), popełnionych przez nią przestępstwach i przestępstwach dopiero planowanych, powiązaniach z innymi grupami o charakterze przestępczym.
Podsumowanie
Przestępczość zorganizowana została określona w kodeksie karnym i niejednokrotnie wiąże się z popełnieniem innego przestępstwa bądź przestępstwa karnego skarbowego. Do stworzenia grupy przestępczej wystarczą jedynie trzy osoby, zatem szereg przestępstw (np. wyłudzeń VAT czy handlu narkotykami) jest równocześnie przestępstwem działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Oznacza to, że kary za tego typu przestępstwa będą wyższe aniżeli sprawców działających w pojedynkę.
Adwokat bądź radca prawny z naszej Kancelarii chętni udzieli Państwu pomocy prawnej związanej z tematyką przestępczości zorganizowanej.
Powrót do specjalizacji — Prawo karne