Zasadą jest, że w wyroku rozwodowym sąd orzeka winę w rozpadzie związku małżeńskiego. W niektórych jednak przypadkach możliwe jest wydanie wyroku bez wskazywania osoby winnej za rozkład pożycia małżeńskiego, czyli rozwód bez orzeczenia o winie. Poniżej wskażemy przewidziane przez przepisy prawne warianty orzeczeń sądowych, w których wina rozkładu pożycia małżeńskiego nie zostanie orzeczona.
Wina rozpadu małżeństwa
Co ważne, w wyroku rozwodowym obok orzeczeń ustalających osobę winną za rozkład pożycia małżeńskiego – jednego z małżonków lub obydwoje z nich, sąd może również nie orzekać o winie na zgodny wniosek stron bądź ustalić, że żadna ze stron nie ponosi winy w rozpadzie małżeństwa.
Wina jest to sformułowanie niedookreślone oraz niemające swej ustawowej definicji. Posiłkowo sądownictwo oraz doktryna odwołuje się do podstawowych obowiązków małżeńskich, przykładowo skatalogowanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, takich jak wierność czy obowiązek wzajemnej pomocy, uznając za winnego rozpadowi małżeństwa małżonka, który te obowiązki małżeńskie narusza. Aby jednak uznać, iż mamy do czynienia z winą rozkładu pożycia małżeńskiego naruszenie obowiązków winno mieć poważny charakter. Ponadto, wina nie może zostać stwierdzona w okolicznościach niepoczytalności, czy przemijających zaburzeń psychicznych.
Za niezawinione przyczyny rozpadu małżeństwa uznaje się m.in.:
- ciężką i długotrwałą chorobę uniemożliwiającą normalne współżycie małżeńskie;
- niepoczytalność;
- chorobę psychiczną (nie zawsze);
- bezpłodność;
- różnicę charakterów.
Rozwód bez orzeczenia o winie w przypadku zgodnego żądania małżonków
Co do zasady, w wyroku rozwodowym Sąd orzeka o winie rozkładu pożycia małżeńskiego. Na zgodne żądanie małżonków Sąd musi jednak zaniechać orzekania w zakresie winy. Sąd jest związany żądaniem małżonków, co oznacza, że w wyroku rozwodowym nie znajdzie się informacja, z czyjej winy doszło do rozpadu małżeństwa.
Zgodne żądanie małżonków może być złożone w dowolnej formie – zarówno na piśmie, jak i ustnie podczas rozprawy. Zgoda małżonka na rozwód bez orzekania o winie może być udzielona również po wytoczeniu powództwa i to w dodatku na każdym etapie postępowania rozwodowego, np. poprzez poparcie wniosku złożonego przez jednego małżonka.
Każda ze stron może jednak, aż do wydania wyroku przez Sąd II instancji, zmienić swoje oświadczenie, żądając od Sądu ustalenia osoby winnej rozkładu pożycia. W takiej sytuacji Sąd orzeknie w wyroku rozwodowym o winie za rozpad małżeństwa bądź o jej braku.
Rozwód bez orzeczenia o winie — brak winnego
Drugą sytuacją, kiedy w orzeczeniu zabraknie stwierdzenia w zakresie winy, jest okoliczność, gdy Sąd ustali, że żadna ze stron takiej winy nie ponosi. Zachodzi ona wtedy, gdy po analizie okoliczności sprawy, Sąd dojdzie do przekonania, iż nie można przypisać winy w rozkładzie pożycia żadnemu z małżonków. Okoliczność taka zachodzić będzie m.in. w przypadku choroby psychicznej lub niepoczytalności któregokolwiek z małżonków.
Kodek cywilny za osobę niepoczytalną uznaje taką, która znajduje się w stanie wyłączającym świadome, bądź swobodne powzięcie decyzji (wyrażenie woli). Stan taki nie musi jednak oznaczać zniesienia świadomości w stopniu całkowitym.
Zgodnie z doktryną za przyczyny niepoczytalności uznaje się m.in.:
- niedorozwój umysłowy;
- chorobę psychiczną, np. schizofrenię, paranoję;
- inne zaburzenia psychiczne.
W przypadku, gdy sąd zaniechał orzekania o winie, każdy z małżonków uprawniony jest do uzyskania świadczeń alimentacyjnych od drugiego z nich. Może to jednak nastąpić wyłącznie wtedy, gdy osoba uprawniona pozostaje w niedostatku.
Sprawa rozwodowa bez orzekania o winie
Zasadą wprowadzoną do polskiego porządku prawnego jest, że w wyroku rozwodowym sąd orzeka winę w rozpadzie związku małżeńskiego. Są jednak sytuacje, gdy w wyroku rozwodowym wina rozkładu pożycia małżeńskiego nie zostanie określona (zgodne żądanie małżonków bądź niemożność przypisania winy żadnemu małżonkowi).
Podsumowanie
Zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, która w sposób profesjonalny zabezpiecza interesy swoich Klientów zarówno na etapie przedsądowym, jak i w toku postępowania rozwodowego.
Powrót do podstrony Rozwód