Jednym z elementów wyroku rozwodowego jest ustalenie przez Sąd osoby winnej rozpadu małżeństwa. Poniżej wyjaśnimy, czym się charakteryzuje rozwód z orzeczeniem o winie oraz jakie są jego konsekwencje dla obydwu małżonków.
W wyroku orzekającym rozwód Sąd może:
- orzec o winie jednego z małżonków;
- orzec o winie obojga małżonków;
- nie orzekać o winie na zgodne żądanie małżonków;
- ustalić, iż małżonek (małżonkowie) nie ponosi winy.
Rozwód – wina rozpadu małżeństwa
Wina w rozpadzie małżeństwa jest sformułowaniem niedookreślonym i niezdefiniowanym w żadnym przepisie prawnym. Wina będzie zachodzić w sytuacji, gdy dojdzie do naruszenia obowiązków małżeńskich, których przykładowy katalog znalazł się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Do obowiązków tych należy m.in. obowiązek wzajemnej pomocy, wierności oraz współdziałania dla dobra rodziny. Charakter analizowanych naruszeń musi mieć jednak charakter poważny, co oznacza, iż nie każde naganne zachowanie małżonka (małżonków) uznane zostanie za wystarczające do przypisania mu (im) winy za rozkład pożycia małżeńskiego. Winy nie można przypisać np. w sytuacji niepoczytalności, bądź przemijających zakłóceń psychicznych.
Okolicznościami, które mogą zostać uznane za winę rozkładu pożycia są m.in.:
- zdrada;
- pozory zdrady, np. zamieszkiwanie przez jednego z małżonków z inną osobą;
- znieważanie;
- bicie;
- opuszczenie żony w zaawansowanej ciąży;
- odmowa wsparcia w trudnych chwilach;
- zmiana religii;
- niechęć do podjęcia pracy zarobkowej;
- odmowa współżycia fizycznego (ale nie jest nią odmowa współżycia fizycznego przez małżonkę, nad którą mąż się znęcał).
Rozkład pożycia małżeńskiego z winy obu stron
Jednym z możliwych orzeczeń sądowych jest stwierdzenie winy obydwu małżonków w rozpadzie małżeństwa. Podstawą przyjęcia winy małżonka jest jego działanie bądź zaniechanie, natomiast obojętne jest to, w jakim stopniu każde z małżonków przyczyniło się do rozkładu pożycia małżeńskiego.
W orzecznictwie wskazuje się, iż „niedozwolona reakcja” jednego z małżonków na naganne zachowanie się drugiego, stanowić może podstawę przypisania winy za rozkład pożycia małżeńskiego (np. pobicie współmałżonka dopuszczającego się zdrady). To do oceny Sądu pozostaje, czy w danych okolicznościach reakcja drugiego z małżonków była uzasadniona. Jednakże nawet niewłaściwe postępowanie skrzywdzonego małżonka może zostać uznane za usprawiedliwione, jeśli nastąpiło bezpośrednio po wyrządzeniu krzywdy (np. gwałtowna reakcja na wiadomość o zdradzie).
Rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków
Rozkład pożycia małżeńskiego wyłącznie z winy jednego z małżonków oznacza, że tylko po jego stronie występują zawinione przyczyny rozpadu związku małżeńskiego.
Jeżeli w ocenie Sądu wyłącznie jeden z małżonków jest winny rozkładu pożycia (np. zdrada), rozwód zostanie orzeczony ze wskazaniem winy tego małżonka, o ile nie zachodzą okoliczności uniemożliwiające wydanie wyroku rozwodowego w sprawie.
Konsekwencje orzeczenia winy w postępowaniu rozwodowym
Jedną z konsekwencji orzeczenia rozwodu z orzeczeniem winy jest nabycie uprawnień alimentacyjnych. Są one odmienne w zależności od tego, czy obydwoje małżonkowie zostali uznani za winnych rozkładu pożycia, czy też wyłącznie jeden z nich. W pierwszym przypadku każdy z małżonków będzie uprawniony do świadczeń alimentacyjnych od drugiego małżonka. Musi on jednak udowodnić występowanie niedostatku. Natomiast w drugim przypadku, wystarczy, iż małżonek, który nie jest winny za rozkład pożycia małżeńskiego, wykaże, iż wskutek orzeczenia rozwodu nastąpiło istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej.
Rozwód z orzeczeniem o winie będzie miał również wpływ na zasady dziedziczenia. Polski ustawodawca wprowadził bowiem ograniczenie polegające na tym, że jeśli spadkodawca wniósł pozew o orzeczenie rozwodu z winy drugiego małżonka, a żądanie to było uzasadnione, małżonek ten będzie wyłączony od dziedziczenia.
Okoliczności winy któregokolwiek z małżonków w rozpadzie pożycia małżeńskiego nie powinny wpływać na ustalenie stosunków między nimi a małoletnimi dziećmi. Niemniej jednak mając na uwadze, iż Sąd będzie brał pod uwagę dobro dziecka, przesłanki w zakresie winy w rozpadzie związku małżeńskiego mogą stanowić istotny element decyzyjny Sądu. Nie oznacza to jednak, iż małżonek uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia zawsze będzie uznawany za osobę, której władza rodzicielska nie może zostać przyznana. Sąd może bowiem uznać, iż małżonek uznany za winnego daje lepszą rękojmię do sprawowania opieki nad dziećmi stron (np. ze względu na dotychczasowe więzi powstałe w rodzinie).
Podsumowanie
W wyroku rozwodowym winno znaleźć się orzeczenie co do winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach orzeczenie takie nie znajdzie się w sentencji wyroku. Ustalenie winnego rozpadu związku małżeńskiego jest bowiem istotne w odniesieniu do dalszych roszczeń małżonków, które mogą być zgłaszane po orzeczeniu rozwodu między stronami.
Jako że błędy popełnione na etapie sporządzania pozwu, mogą być trudne do wyeliminowania w toku procesu, tak ważne jest, aby być reprezentowanym od samego początku przez profesjonalnego pełnomocnika. Nie ulega wątpliwości, iż prawnicy Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni dzięki doświadczeniu zdobytemu na salach sądowych są w stanie w sposób należyty zabezpieczyć Państwa interesy w toku postępowania.
Powrót do podstrony Rozwód