Rozwód za porozumieniem stron to możliwość szybszego, a także mniej kosztownego rozwiązania małżeństwa. Poniżej przedstawimy elementy, które mogą znaleźć się w porozumieniu małżonków, a które w sposób istotny uproszczą całą procedurę rozwodową, bądź jej część – w zależności od zakresu porozumienia zawieranego między nimi.
Katalog orzeczeń
Strony zarówno przed wszczęciem postępowania rozwodowego, jak i w trakcie jego trwania mogą porozumieć się co do winy w rozpadzie ich związku małżeńskiego. Wariantami, spośród których małżonkowie mogą wybierać, są:
- wina wyłącznie jednego z nich;
- wina obydwojga z nich;
- brak orzeczenia o winie.
Najszybszym pod względem proceduralnym rozwiązaniem jest nieorzekanie o winie rozpadu małżeństwa. Należy bowiem zwrócić uwagę, iż sąd jest związany wyłącznie zgodnym wnioskiem stron o nieorzekaniu o winie. W pozostałych wariantach sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, którego celem będzie określenie czy małżonkowie są winni rozpadu małżeństwa, a jeśli tak, to czy winni są oboje małżonków, czy tylko jedno z nich.
Porozumienie w zakresie orzekania bądź nieorzekania o winie może być odwołane przez każdą ze stron do czasu wydania orzeczenia przez sąd II instancji. Co ważne, porozumienie małżonków w sprawie nieorzekania o winie, może być złożone w dowolnej formie – pisemne bądź ustne składane do protokołu podczas rozprawy.
Postępowania dowodowe w przypadku sprawy rozwodowej
Wszczęcie każdego postępowania rozwodowego wymaga wniesienia powództwa jednego z małżonków. Pozew nie może być wniesiony przez obydwoje małżonków. Nie można również wraz z pozwem załączać odpowiedzi na pozew sporządzonej przez drugiego małżonka.
Sąd orzekający w postępowaniu rozwodowym, pomimo istnienia porozumienia między stronami zobowiązany będzie do przeprowadzenia rozprawy, podczas której przesłuchani będą obydwoje małżonkowie. Nadto, sąd może przeprowadzić również inne dowody, w zależności od wniosków zgłoszonych przez obydwie strony, jak również z urzędu celem ustalenia okoliczności odnoszących się do rozkładu pożycia, dzieci małżonków, jak również przyczyn ewentualnego uznania powództwa.
Rozwód za porozumieniem stron a dzieci
W przypadku istnienia wspólnych dzieci stron, postępowanie rozwodowe jest bardziej złożone. Jeżeli istnieje pomiędzy małżonkami zgoda co do miejsca zamieszkania oraz wysokości alimentów czy kontaktów z dzieckiem to może być zawarte porozumienie między nimi. Porozumienie takie winno być złożone w formie pisemnej (a zatem inaczej niż w przypadku porozumienia w zakresie winy).
Należy jednak zwrócić uwagę, iż sąd może uwzględnić porozumienie rodziców, lecz nie musi. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków, gdy uzna, iż jest ono zgodne z dobrem dziecka. W przeciwnym razie sąd samodzielnie ustala miejsce zamieszkania, wysokość alimentów oraz sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
Ponadto, konstruując porozumienie, należy pamiętać o podstawowej zasadzie prawa rodzinnego, jaką jest wymóg wspólnego wychowywania się rodzeństwa. Zasada ta może być zmieniona wyłącznie, gdy dobro któregokolwiek z dzieci wymaga innego rozstrzygnięcia sądu.
Warto zwrócić również uwagę na fakt, iż na zgodny wniosek małżonków sąd może nie orzekać o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. W takich okolicznościach kwestia dotycząca kontaktów z dzieckiem może być również pominięta w porozumieniu zawieranym pomiędzy rodzicami. Rekomendujemy jednak uwzględnianie tego elementu w porozumieniach, gdyż już po orzeczeniu rozwodu postanowienia takie mogą zapobiec nieporozumieniom pomiędzy byłymi małżonkami mogącym się pojawiać w przyszłości.
[wd_hustle id=“8” type=“embedded”/]Podział majątku
Porozumienie w sprawie podziału majątku jest dokumentem, który nie w każdym postępowaniu rozwodowym będzie się pojawiał. Zgodnie bowiem z unormowaniami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd w postępowaniu rozwodowym dokona podziału majątku małżonków jedynie, gdy przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu, a wniósł o to jeden z małżonków.
Sformułowanie „nadmierna zwłoka” jest sformułowaniem niedookreślonym, którego wystąpienie winno być rozpatrywane w konkretnym stanie faktycznym. Zgodnie z orzecznictwem przesłanka nadmiernej zwłoki nie wystąpi m.in., gdy:
- między małżonkami nie istnieje spór co do składu majątku oraz sposobu jego podziału;
- postępowanie dowodowe musi być przeprowadzone wyłącznie w ograniczonym zakresie itp.
W przypadku nieorzekania o podziale majątku w postępowaniu rozwodowym, strony po orzeczeniu rozwodu mogą go dokonać w postępowaniu nieprocesowym o podział majątku.
Kancelaria rekomenduje precyzyjne określanie w porozumieniach zawieranych przez małżonków składu majątku wspólnego oraz sposobu jego podziału. Bardzo często zdarza się bowiem, iż zbyt ogólnikowe zapisy powodują nieporozumienia w trakcie postępowania rozwodowego, co w konsekwencji prowadzi do zaprzestania przez składy sędziowskie orzekania w zakresie podziału majątku.
W sprawach rozwodowych, w tym w sprawach o rozwód za porozumieniem stron należy pamiętać o tym, aby czuwać nad prawidłowym przebiegiem procesu na każdym jego etapie, aby uniknąć błędów procesowych, które mogą w konsekwencji skutkować wydaniem przez sąd wyroku np. nieuwzględniającego w pełni interesu małżonka wnoszącego do sądu pozew rozwodowy. A zatem należy precyzyjnie formułować pisma procesowe i w sposób przemyślany prezentować swoje stanowisko na rozprawach. Zachęcamy więc do skorzystania z usług Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, która pomaga swoim Klientom w wyeliminowaniu błędów mogących pojawiać się m.in. na etapie sporządzania porozumień między małżonkami.
Powrót do podstrony Rozwód