Rozwód wyłącznie na mocy orzeczenia sądu
Rozwód jest jednym ze sposobów zakończenia małżeństwa dwojga osób. Jednocześnie podlega on kontroli państwa, w którym obowiązuje zasada trwałości związku małżeńskiego zawieranego na całe życie. Małżonkowie nie posiadają kompetencji do rozwiązania istniejącej między nimi więzi za pomocą jakiegokolwiek porozumienia. To państwo, a dokładniej sądy działające w imieniu państwa uzyskały jako jedyne uprawnienie do orzekania w zakresie zakończenia związków małżeńskich.
Przesłanki rozwodu
Rozwiązania małżeństwa przez rozwód może żądać każdy z małżonków. Sąd, badając możliwość orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami określa, czy w stanie faktycznym danej sprawy zaistniały wszelkie przesłanki rozwodu wskazane przepisami prawa.
Do przesłanek rozwodu, które muszą wystąpić równocześnie, należą:
- trwały oraz
- zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.
Sąd nie może jednak orzec rozwiązania małżeństwa, jeżeli w jego skutek mogłoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci bądź jego orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Są to niedookreślone sformułowania (negatywne przesłanki rozwodu), których wystąpienie sąd bada obligatoryjnie w każdej sprawie. Do orzeczenia rozwodu nie dojdzie również, jeżeli żąda tego małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugi z małżonków sprzeciwia się zakończeniu małżeństwa.
Pożycie małżeńskie
Termin „pożycie małżeńskie”, pomimo posługiwania się nim w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie został doprecyzowany w treści Kodeksu bądź w jakimkolwiek innym przepisie prawnym. Zgodnie z doktryną oraz orzecznictwem definiuje się go jako pewnego rodzaju wspólnotę – wspólnotę uczuć (miłość, szacunek i zaufanie) połączoną ze współżyciem fizycznym oraz wspólnotą gospodarczą. Więź uczuciowa, zwana też więzią psychiczną wiąże się ze sferą emocjonalną łączącą małżonków. Na jej podstawie istnieje miłość oraz gotowość do poświęceń czy szczerość i otwartość względem współmałżonka. Wspólnota fizyczna to utrzymywanie bliskości fizycznej oraz współżycia płciowego między małżonkami. Natomiast wspólnota gospodarcza wyraża się w szczególności we wspólnym mieszkaniu oraz prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego przez obydwoje małżonków.
Przesłanki rozwodu — rozkład pożycia małżeńskiego
Rozkład pożycia małżeńskiego istnieje, gdy między małżonkami dochodzi do osłabienia więzi małżeńskich doprowadzającego do ich zaniku.
Zupełny rozkład pożycia
Orzeczenie rozwodu nastąpi wyłącznie pod warunkiem, kiedy rozkład pożycia między małżonkami będzie posiadał charakter zupełny.
Zupełny rozkład pożycia małżeńskiego występuje, gdy ustaną wszelkie więzi fizyczne, duchowe i gospodarcze między małżonkami. A zatem można co do zasady stwierdzić, że jeżeli wyłącznie jedna bądź dwie z nich zostaną zerwane, a pozostałe nadal będą istnieć to przesłanka zupełności nie wystąpi.
Ustanie więzi uczuciowej następuje, gdy nie istnieje uczucie miłości między małżonkami związane z przejawami czułości bądź innego sposobu manifestowania miłości. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem nawet sporadyczne stosunki fizyczne między małżonkami świadczą o dalszym istnieniu więzi między nimi, co uniemożliwia orzeczenie rozwodu.
Mniej rygorystycznie oceniane jest istnienie więzi gospodarczej bądź jej braku. Rozkład pożycia małżeńskiego może być uznany za zupełny pomimo występowania niektórych elementów więzi gospodarczej, przy ustaniu pozostałych więzi, jeżeli dalsze ich utrzymywanie jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami, np. dalsze zamieszkiwanie we wspólnym mieszkaniu.
Trwałość rozkładu pożycia
Aby doszło do orzeczenia rozwodu, rozkład pożycia ustalony przez Sąd jako zupełny musi być trwały. Dokonując oceny trwałości rozkładu pożycia bierze się pod uwagę prawdopodobieństwo z jakim może nastąpić przywrócenie więzi między małżonkami.
Spośród okoliczności istotnych przy ustalaniu trwałości rozkładu pożycia istotną rolę odgrywa upływ czasu. Porównanie okresu trwania związku małżeńskiego z okresem istnienia rozkładu pożycia będzie pomocne przy ustaleniu istnienia trwałości rozkładu małżeństwa. W orzecznictwie wskazuje się, iż jeżeli wspólne pożycie małżonków trwało 38 lat to nawet ich 3‑letnie rozłąka nie musi oznaczać istnienia trwałości rozkładu pożycia. Z kolei krótki upływ czasu od daty zawarcia związku małżeńskiego i krótki okres rozkładu pożycia nie wyłączają możliwości orzeczenia rozwodu.
Wyjątkowo uznaje się, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, mimo niebadania okresu trwania rozkładu małżeństwa. Są to jednak sytuacje wyjątkowe, do których orzecznictwo zalicza m. in.:
- uszkodzenie ciała drugiego z małżonków,
- wywołanie rozstroju zdrowia drugiego z małżonków;
- dopuszczenie się ciężkiej zniewagi wobec drugiego małżonka;
- zdrada/cudzołóstwo – przy czym nie będzie nim gwałt, którego ofiarą padł współmałżonek czy stosunek odbyty przez współmałżonka z osobą trzecią w warunkach, w których nie mógł on zrozumieć znaczenia swojego postępowania;
- ciężka choroba psychiczna współmałżonka;
- popełnienie ciężkiego przestępstwa i skazanie na karę długoletniego pozbawienia wolności jednego ze współmałżonków.
Niemniej jednak, zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem wystąpienie choroby u jednego z małżonków nie powinno prowadzić do uznania, iż doszło do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Co więcej, w takiej sytuacji drugi z małżonków obowiązany jest do użycia wszelkich środków celem przywrócenia choremu zdrowia. Postępowanie odmienne uznaje się za sprzeczne z zasadami moralnymi.
Podsumowanie
Podsumowując, orzeczenie rozwodu jest możliwe, jeżeli nastąpiło zupełne zerwanie więzi uczuciowych, fizycznych oraz gospodarczych pomiędzy małżonkami, zaś z doświadczenia życiowego wynika, iż mało prawdopodobne jest ich przywrócenie. Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, której prawnicy specjalizują się w sprawach rozwodowych.
Powrót do podstrony Rozwód