Alimenty, to jedna z kluczowych kwestii, z jakimi osoby decydujące się na rozstanie, mają do czynienia po rozwodzie. Jeśli Państwo poszukują kompleksowych rozwiązań w tym zakresie, chcą wnieść pozew o alimenty, bądź też szukają rzetelnego doradztwa w dziedzinie — rozwód a alimenty oraz zastępstwa procesowego w sprawach o alimenty dla dziecka, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią prawną, która chętnie udzieli Państwu solidnego wsparcia. Gwarantujemy profesjonalizm i sprawność działania we wszelkich sprawach o alimenty. Obowiązek alimentacyjny polega na regularnym dostarczaniu środków utrzymania przez osobę zobowiązaną na rzecz osoby, która nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Do płacenia alimentów najczęściej są zobowiązani rodzice względem dziecka, ale zgodnie z przepisami obowiązek alimentacyjny może obciążać również m.in. powinowatych i rodzeństwo. Z kolei rozwiedziony małżonek może żądać alimentów, jeżeli pozostaje w niedostatku.
Zakres usług
W zakresie alimentów Kancelaria oferuje klientom kompleksową pomoc. Adwokat bądź radca prawny z naszej Kancelarii prawnej chętnie zapewni Państwu pomoc prawną w następującym zakresie:
- zastępstwo procesowe w sprawach o alimenty przed sądem (w tym w sprawach o podwyższenie, obniżenie lub uchylenie obowiązku alimentacyjnego zarówno na rzecz małoletnich lub pełnoletnich dzieci, jak i współmałżonka);
- przygotowanie wniosku o zabezpieczenie alimentów;
- przygotowanie wszelkich pism procesowych, w tym pozwu o alimenty na dziecko;
- udzielanie porad prawnych;
- reprezentowanie interesów klienta w negocjacjach z prawnikiem strony przeciwnej;
- sporządzenie opinii prawnej.
Adwokat alimenty — pełne wsparcie

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego (więcej — “Adwokat rodzinny”) są niezwykle delikatną materią. Z tego względu gwarantujemy Klientom pełne wsparcie na każdym etapie starań o przyznanie alimentów. Dzięki współpracy z kancelariami komorniczymi pomagamy też w dochodzeniu należności na drodze postępowania egzekucyjnego. Jeżeli egzekucja komornicza jest nieskuteczna, adwokat lub radca prawny z naszej Kancelarii pomoże w zgromadzeniu dokumentów koniecznych, aby móc skorzystać z funduszu alimentacyjnego.
Reprezentacja przed sądem
Kancelaria oferuje zastępstwo procesowe Klientów przed wydziałami cywilnymi Sądów Rejonowych, gdyż to one są właściwe do rozpoznania spraw o alimenty, i to bez względu na wartość przedmiotu sporu. Nasza Kancelaria prawna zapewni Państwu rzetelne zastępstwo procesowe w sprawach o alimenty dla dziecka po rozwodzie. Jeśli zamierzają Państwo wnieść pozew o alimenty dla dziecka bądź też interesują Państwa inne rozwiązania związane z kwestiami takimi jak rozwód i alimenty, zapraszamy do skorzystania z oferowanych przez nas usług prawnych.
Alimenty po rozwodzie
Alimenty to, najprościej mówiąc, obowiązkowe świadczenie wynikające z ustawy, polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, najczęściej na rzecz innych członków rodziny. Ma ono na celu zapewnienie pomocy tym członkom rodziny, którzy sami nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb egzystencjalnych. Najczęściej mamy do czynienia z rozwiązaniem, jakim są alimenty dla dziecka po rozwodzie rodziców.
Obowiązki alimentacyjne
Obowiązkiem alimentacyjnym objęte są osoby spokrewnione, a także, w ograniczonym zakresie, osoby spowinowacone (krewni małżonka). Warto tutaj wspomnieć, że w niektórych przypadkach obowiązek alimentacyjny trwa, pomimo rozwiązania więzi rodzinnych.
Alimenty między krewnymi
Obciążenie obowiązkiem alimentacyjnym może także dotyczyć:
- krewnych w linii prostej tj. osób, z których jedna pochodzi od drugiej — rodzice, dziadkowie, pradziadkowie (wstępni), dzieci, wnuki, prawnuki (zstępni);
- rodzeństwa – tj. osób mających przynajmniej jednego wspólnego przodka, a zatem nie tylko rodzeństwo rodzone, ale także przyrodnie.
Alimenty między małżonkami
Obowiązek alimentacyjny istnieje również pomiędzy małżonkami w trakcie trwania małżeństwa, którzy zobligowani są do wzajemnej pomocy oraz przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Ponadto w wybranych sytuacjach, obowiązek ten istnieje także po rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód.
Alimenty a adopcja
Omawiany obowiązek alimentacyjny istnieje również w przypadku przysposobienia (tzw. adopcji), zarówno pełnego, jak i niepełnego. W przysposobieniu niepełnym, pomiędzy przysposobionym (tzw. adoptowany) a jego naturalną rodziną stosunek alimentacyjny zostaje zachowany, jednakże zobowiązanym w pierwszej kolejności jest przysposabiający (tzw. adoptujący). Natomiast w przysposobieniu pełnym obowiązek alimentacyjny kształtuje się tak jak w przypadku dzieci biologicznych.
Jeśli chodzi o powinowatych, to obowiązek alimentacyjny zachodzi pomiędzy macochą/ojczymem a pasierbem i jest on oparty na zasadach współżycia społecznego. Ponadto do świadczeń alimentacyjnych zobowiązany jest także ojciec, niebędący mężem matki w zakresie wydatków kobiety związanych z ciążą, porodem oraz utrzymaniem jej w okresie 3 miesięcy od porodu.
Osoby obciążone obowiązkiem alimentacyjnym
Zasadą jest, że zstępni obciążeni są obowiązkiem alimentacyjnym przed wstępnymi, a wstępni przed rodzeństwem(kolejność według linii pokrewieństwa). Oznacza to, że obowiązek alimentacyjny ciążący na wstępnych powstaje, dopiero, gdy zstępni nie mogą wykonać swego obowiązku, z kolei rodzeństwo jest obowiązane do obowiązku alimentacyjnego, gdy obowiązku nie mogą wypełnić wstępni. Ponadto obowiązek alimentacyjny ustala się według stopnia pokrewieństwa, a zatem obowiązek bliższych krewnych wyprzedza obowiązek dalszych krewnych, np. obowiązek alimentacyjny rodziców wyprzedza obowiązek dziadków względem uprawnionego do alimentów dziecka. Warto wskazać, iż obowiązek alimentacyjny jednego małżonka względem drugiego (także po ustaniu małżeństwa) wyprzedza obowiązek alimentacyjny ciążący na krewnych tego małżonka.
Obowiązek zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje gdy:
- nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności, zgodnie z powyższymi zasadami;
- osoba zobowiązana w bliższej kolejności nie jest w stanie wypełnić swojego obowiązku;
- uzyskanie w odpowiednim czasie od osoby zobowiązanej w bliższej kolejności potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub związane z nadmiernymi trudnościami.
Przesłanki istnienia obowiązku alimentacyjnego
Podstawową przesłanką, aczkolwiek nie jedyną, powodującą powstanie obowiązku alimentacyjnego jest pozostawanie osoby uprawnionej w niedostatku. Istnienie obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dzieci, determinowane jest natomiast nie przez niedostatek, ale niesamodzielność dzieci, która nie pozwala im na zaspokojenie swych usprawiedliwionych potrzeb. Obowiązek ten trwa do czasu, kiedy dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, a zatem może trwać nawet pomimo osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. W takim przypadku mówimy o alimentach na dorosłe dziecko.
Na zakres i wysokość świadczeń alimentacyjnych wpływ mają:
- usprawiedliwione potrzeby uprawnionego;
- możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego.
Oznacza to, że usprawiedliwione potrzeby uprawnionego muszą być zaspokojone tylko w takim zakresie, na jaki pozwalają możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do alimentacji, z tym zastrzeżeniem, że obowiązek alimentacyjny rodziców wobec niesamodzielnego dziecka wymaga, aby rodzice wypełnili go nawet kosztem wyzbycia się części swojego majątku. Należy również zaznaczyć, że w razie zmiany okoliczności (po obu stronach stosunku alimentacyjnego), można żądać zmiany zakresu i wysokości świadczeń alimentacyjnych (podwyższenie lub obniżenie), a nawet całkowitego uchylenia obowiązku. W takim m.in. przypadku nasza Kancelaria prawna służy Państwu kompleksową i w pełni profesjonalną pomocą prawną.
Wykonanie obowiązku alimentacyjnego
Wykonanie obowiązku alimentacyjnego polega na zapewnieniu uprawnionej osobie środków utrzymania, a w razie potrzeby także wychowania. Należy przy tym zaznaczyć, że mogą one przybrać dwojaki charakter – świadczeń pieniężnych oraz osobistych. Jako przykłady środków utrzymania można wymienić: wyżywienie, środki czystości i higieny, ubranie, zapewnienie mieszkania, leczenia, opieki, rehabilitacji, a nawet wypoczynku. Do środków wychowania można zaś zaliczyć natomiast przykładowo: zapewnienie edukacji, w tym pomocy naukowych, umożliwienie brania udziału w wydarzeniach kulturalnych, korzystania z dóbr kultury.
Wysokość alimentów
Przy ustalaniu wysokości alimentów należy wziąć pod uwagę zarówno usprawiedliwione potrzeby osoby, która nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać, jak i możliwości zarobkowe pozwanego. Wspomniane możliwości zarobkowe pozwanego to nie wysokość jego aktualnego wynagrodzenia, ale dochody, jakie mógłby osiągnąć, gdyby wykonywał pracę adekwatną do uzyskanego wykształcenia i doświadczenia, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na lokalnym rynku pracy. Taka konstrukcja ma na celu ochronę osób upoważnionych do alimentów przed zaniżaniem dochodów przez osoby zobowiązane do obowiązku alimentacyjnego.
Rozwód rodziców nie powinien spowodować, że stopa życiowa dziecka ulegnie obniżeniu. Z tego względu sądy rozpatrujące sprawy o alimenty zawsze uwzględniają poziom życia, do którego przywykło dziecko. Na ustalenie wysokości świadczenia alimentacyjnego nie mają przy tym wpływu różnorodne świadczenia, np. z programu Rodzina 800 plus. Adwokat bądź radca prawny z naszej Kancelarii — w ramach usługi — alimenty Warszawa — może przygotować pozew oraz pomóc w zgromadzeniu rachunków, które udokumentują koszty utrzymania dziecka.
Niezbywalność prawa do alimentów
Prawo do alimentów oraz zobowiązanie do ich uiszczania wygasa najpóźniej z chwilą śmierci uprawnionego lub zobowiązanego, a zatem nie podlega ono dziedziczeniu (w skład spadku uprawnionego wchodzą jednak zasądzone raty alimentacyjne, które stały się wymagalne jeszcze przed jego śmiercią). Są one również niezbywalne – nie można się ich zrzec, nie mogą być przejęte przez inną osobę, jak również nie mogą być przedmiotem zastawu. Niedopuszczalna jest również zamiana okresowego świadczenia, na jedną, płatną jednorazowo skapitalizowaną kwotę, która pokrywałaby całość roszczeń, także na przyszłość.
Adwokat alimenty — Warszawa
Kancelaria udzieli Państwu wsparcia w dochodzeniu alimentów, zarówno dla siebie, jak również na dziecko. Kancelaria pomaga klientom indywidualnym z terenu Warszawy i okolic. Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości finansowych zobowiązanego do alimentacji. Kancelaria pomoże ustalić właściwą wysokość alimentów, a w przypadku gdy alimenty są zbyt wysokie, będzie Państwa wspierać w dochodzeniu zmniejszenia alimentów wcześniej zasądzonych. Siedziba Kancelarii położona jest w Warszawie ul. Złotej 59, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 723 836 555.
Podsumowanie
Nasza Kancelaria prawna oferuje reprezentowanie Klientów w sprawach o alimenty (również na dziecko dorosłe), w tym także o ich podwyższenie lub obniżenie, jak również o uznanie, że obowiązek alimentacyjny ustał. Adwokat bądź radca prawny z naszej Kancelarii sporządzi w razie potrzeby pismo procesowe takie jak pozew o przyznanie świadczeń alimentacyjnych w imieniu osoby, której potrzeby mają być zaspokojone. Kancelaria oferuje dochodzenie alimentów zarówno od małżonków, jak również od krewnych i osób adoptujących. Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią.
Powrót do podstrony Adwokat rodzinny