Rodzice posiadają władzę rodzicielską nad swoimi dziećmi. Niemniej jednak w niektórych sytuacjach władza ta może zostać ograniczona, a nawet całkowicie odebrana. Poniżej wyjaśnimy czym jest władza rodzicielska oraz kiedy może zostać ograniczona.
Władza rodzicielska
Termin „władza rodzicielska” nie został zdefiniowany w żadnym akcie prawnym. Za władzę rodzicielską uznać jednak należy całokształt obowiązków i uprawnień istniejących pomiędzy rodzicami a dziećmi. Celem sprawowania władzy rodzicielskiej jest dobro dziecka.
W zakres władzy rodzicielskiej wchodzi prawo i jednocześnie obowiązek rodziców do wychowywania dziecka, jak również obowiązek reprezentowania dziecka oraz sprawowania pieczy nad jego majątkiem. Zarówno wychowywanie dziecka, jak również zarządzanie jego majątkiem winno być wykonywane z poszanowaniem dobra dziecka.
Władza rodzicielska przysługuje rodzicom wyłącznie do dnia uzyskania przez dziecko pełnoletności (co do zasady do osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia).
Przesłanki ograniczenia władzy rodzicielskiej
Przepisy prawa przewidują dwie sytuacje, kiedy możliwe jest ograniczenie władzy rodzicielskiej. Pierwszą z nich jest zagrożenie dobra dziecka. Jest to sformułowanie niedookreślone, którego wystąpienie będzie analizował każdorazowo sąd rozpoznający daną sprawę. W doktrynie i orzecznictwie wskazuje się, że z zagrożeniem dobra dziecka będziemy mieli do czynienia na przykład w przypadku nienależytego wykonywania władzy rodzicielskiej, gdy rodzic: zajmuje się dzieckiem pod wpływem alkoholu, znęca się nad dzieckiem bądź nie zezwala na przeprowadzenie zabiegu medycznego mającego na celu uratowanie życia bądź zdrowia dziecka. W tym przypadku sąd może ograniczyć władzę rodzicielską jednego bądź obojga rodziców.
Sąd może również ograniczyć władzę rodzicielską jednego z rodziców w sytuacji, gdy rodzice żyją w rozłączeniu, np. wskutek rozwodu, unieważnienia małżeństwa bądź orzeczenia separacji.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym
Jednym ze sposobów ograniczenia władzy rodzicielskiej jednego bądź obojga rodziców jest rozstrzygnięcie zawarte w wyroku rozwodowym.
Jeśli rodzice nie zawarli porozumienia w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej, sąd może ograniczyć władzę rodzicielską jednego z nich.
Sąd co do zasady uwzględnia pisemne porozumienie rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd może jednak odmówić wydania wyroku zgodnie z przedstawionym porozumieniem, gdy w jego ocenie treść porozumienia sprzeciwia się dobru dziecka. W takiej sytuacji sąd może ograniczyć władzę rodzicielską jednego z rodziców, jak również kierując się dobrem dziecka, pozostawić władzę rodzicielską obydwojgu z małżonków.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej rodziców pozostających w rozłączeniu
Do ograniczenia władzy rodzicielskiej może dojść również w postępowaniu sądowym toczącym się, gdy rodzice pozostają w rozłączeniu. W takiej sytuacji sąd opiekuńczy określa sposób wykonywania władzy rodzicielskiej uwzględniając dobro dziecka. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego z nich.
Powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców następuje poprzez określenie, które z nich daje lepszą gwarancję pieczy nad dzieckiem.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej może polegać m. in. na: ograniczeniu decydowania o wydaniu paszportu, jak również o wyborze: szkoły, miejsca zamieszkania oraz sposobie leczenia.
Katalog zarządzeń sądowych
Sąd opiekuńczy (sąd rejonowy — wydział rodzinny i nieletnich), gdy uzna, iż dobro dziecka jest zagrożone może wydać zarządzenia celem ochrony małoletniego. Zarządzenia te mogą zostać wydane także przez sąd okręgowy (wydział cywilny) w wyroku rozwodowym.
Sąd może w szczególności:
- zobowiązać rodziców oraz dziecko do określonego postępowania, m.in..
- skierować do pracy z asystentem rodziny;
- skierować do placówki wsparcia dziennego;
- skierować do specjalisty zajmującego się terapią rodzinną, itp.
- wskazać, jakie czynności nie mogą być wykonywane przez rodziców bez uprzedniego zezwolenia sądu;
- ustanowić nadzór kuratora sądowego;
- skierować dziecko do placówki doskonalenia zawodowego;
- umieścić dziecko w rodzinie zastępczej;
- powierzyć kuratorowi zarząd majątkiem dziecka itp.
Sąd może wszcząć postępowanie z urzędu bądź na wniosek któregokolwiek z rodziców.
Właściwość sądu
Sądem właściwym w sprawach o ograniczenie władzy rodzicielskiej jest sąd rejonowy według miejsca zamieszkania dziecka bądź według miejsca jego pobytu (gdy nie ma ono miejsca zamieszkania w Polsce). W przypadku, gdy zarówno miejsce zamieszkania bądź pobytu dziecka nie znajduje się w Polsce właściwym będzie sąd rejonowy właściwy dla dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy.
Podsumowanie
Co do zasady rodzice posiadają władzę rodzicielską nad swoimi dziećmi. Istnieją jednak sytuacje, gdy ich władza może zostać ograniczona. Może to nastąpić zarówno w ramach już toczącego się postępowania rozwodowego bądź w innym postępowaniu. Przy rozstrzyganiu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, badając jednocześnie, który z rodziców daje większą gwarancję należytego wykonywania władzy rodzicielskiej. Prawnicy z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni chętnie udzielą Państwu pomocy we wszelkich kwestiach związanych ze specjalizacją — adwokat prawo rodzinne, a w szczególności w sprawach o ograniczenie władzy rodzicielskiej.
Powrót do podstrony — Adwokat prawo rodzinne