Zasadą polskiego prawa rodzinnego jest to, iż wraz z zawarciem związku małżeńskiego powstaje ustrój wspólnoty majątkowej małżeńskiej. Nie w każdej jednak sytuacji wspólność majątkowa małżeńska musi powstać. Poniżej przedstawimy rodzaje ustrojów majątkowych istniejących w małżeństwie oraz omówimy szerzej ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej.
Rozdzielność majątkowa jako jeden z ustrojów majątkowych małżeńskich
Kodeks rodzinny i opiekuńczy zna kilka ustrojów majątkowych małżeńskich, a mianowicie:
- wspólność majątkową
- rozdzielność majątkową oraz
- rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
Wspólność majątkowa a rozdzielność majątkowa
Wspólność majątkowa powstaje co do zasady z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. W skład majątku wspólnego wchodzą wszelkie przedmioty oraz środki pieniężne nabyte przez któregokolwiek z małżonków (bądź przez obydwoje małżonków wspólnie).
Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazują jednak takie składniki majątkowe, które pomimo ich nabycia w trakcie trwania związku małżeńskiego stanowić będą jednak majątek osobisty danego małżonka. Do składników takich należą m. in.:
- przedmioty majątkowe nabyte w drodze dziedziczenia, zapisu bądź darowizny;
- odszkodowania z tytułu uszkodzenia ciała (wywołanie rozstroju zdrowia);
- nagrody;
- prawa autorskie i pokrewne.
Rozdzielność majątkowa oraz jej charakterystyka
Ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej charakteryzuje się tym, iż podczas istnienia rozdzielności w ogóle nie powstaje wspólność majątkowa małżeńska między małżonkami. Oznacza to, iż każdy z małżonków posiada swój majątek osobisty, w skład którego wchodzą składniki zawarte przed zawarciem małżeństwa oraz nabyte w trakcie małżeństwa po dniu powstania rozdzielności majątkowej. Konsekwencją ustanowienia rozdzielności majątkowej jest również to, iż każdy z małżonków samodzielnie zarządza majątkiem przez siebie posiadanym. Warto wskazać, iż małżonkowie mogą wspólnie nabywać przedmioty majątkowe w czasie trwania rozdzielności majątkowej. Przedmioty te będą jednak objęte współwłasnością w częściach ułamkowych, a nie małżeńską wspólnością majątkową.
Źródła powstania rozdzielności majątkowej
Rozdzielność majątkowa może powstać z chwilą zawarcia małżeństwa bądź w trakcie jego trwania. Jej źródłem może być zarówno umowa zawierana pomiędzy małżonkami, jak również orzeczenie sądowe (o czym szerzej poniżej).
Umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową między małżonkami wymaga zachowania formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności. W przypadku zawarcia umowy przez przyszłych małżonków (intercyza), taka umowa będzie regulować stosunki majątkowe od chwili zawarcia małżeństwa.
Warto wskazać, iż umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową może być w każdym czasie zmieniona przez zawarcie nowej umowy. Z kolei w razie rozwiązania umowy między małżonkami powstanie wspólność majątkowa, chyba że małżonkowie postanowią inaczej.
Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków
Szczególnym rodzajem ustroju rozdzielności majątkowej jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. W momencie ustania rozdzielności majątkowej oraz ustanowienia wspólności majątkowej, gdy dorobek jednego z małżonków jest mniejszy od dorobku uzyskanego przez drugiego małżonka, małżonek taki może żądać wyrównania dorobków. Wyrównanie dorobków może przybrać formę zapłaty określonej kwoty pieniędzy na rzecz małżonka posiadającego mniejszy dorobek bądź polegać na przeniesieniu prawa (np. prawa własności nieruchomości – działki, mieszkania bądź ruchomości – samochodu itp.).
Ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków powinny rozważyć przede wszystkim małżonkowie, których majątek rodzinny służy celom gospodarczym. Powyższy ustrój zapewnia bowiem małżonkom znacznie większą swobodę w podejmowaniu decyzji majątkowych przy jednoczesnym zachowaniu sprawiedliwego podziału dorobku małżonków w przypadku ustania tego ustroju.
Rozdzielność majątkowa ustanawiana przez sąd
Rozdzielność majątkowa małżeńska może powstać również na mocy orzeczenia sądowego. Z wnioskiem takim może wystąpić:
- każdy z małżonków;
- wierzyciel jednego z małżonków.
Wierzyciel jednego z małżonków uprawniony jest do wystąpienia z przedmiotowym wnioskiem, gdy uprawdopodobni, że zaspokojenie przysługującej mu wierzytelności będzie wymagać dokonania podziału majątku małżonków. Roszczenie wierzyciela musi być jednak stwierdzone tytułem wykonawczym (np. nakazem zapłaty opatrzonym klauzulą wykonalności) wydanego przez sąd. Uprawdopodobnienie polega na wskazaniu okoliczności, które uzasadniają żądanie wierzyciela np. w sytuacji, gdy postępowanie egzekucyjne prowadzone wyłącznie z majątku osobistego małżonka – dłużnika byłoby bezskuteczne.
W orzeczeniu sądowym powinna znaleźć się informacja, z jakim dniem rozdzielność majątkowa powstaje — np. z dniem uprawomocnienia się orzeczenia bądź poprzez wskazanie konkretnej daty.
W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.
Rozdzielność majątkowa powstająca z mocy prawa
Może również zdarzyć się tak, iż rozdzielność majątkowa powstanie mimo braku porozumienia pomiędzy małżonkami czy orzeczenia sądowego. Rozdzielność majątkowa może bowiem powstać z mocy samego prawa, w szczególności wskutek:
- ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków;
- ogłoszenia upadłości jednego z małżonków;
- orzeczenia separacji.
W przypadku uchylenia orzeczenia w przedmiocie ubezwłasnowolnienia bądź zakończenia (umorzenia, uchylenia itp.) postępowania upadłościowego oraz zniesienia separacji ponownie powstaje wspólność majątkowa małżeńska.
Podsumowanie
Rozdzielność majątkowa to jeden z ustrojów majątkowych małżeńskich, na podstawie którego wspólność majątkowa małżeńska przestaje istnieć. W konsekwencji dochód każdego z małżonków powiększa wyłącznie jego majątek osobisty. Zaletą rozdzielności majątkowej małżeńskiej niewątpliwie jest to, iż małżonek nie ponosi odpowiedzialności za długi współmałżonka. Dla jednych wadą, a dla innych być może zaletą ustanowienia rozdzielności majątkowej, będzie powstanie nierównego podziału zysków. Zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią, która oferuje swoim klientom pomoc prawną w kwestiach związanych z ustanowieniem rozdzielności majątkowej.
Powrót do podstrony — Adwokat rodzinny