Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni jest kancelarią prawa pracy, której biuro jest położone w samym centrum Warszawy przy ul. Złotej 59. Nasza Kancelaria Prawna jest wyspecjalizowana w doradztwie z zakresu prawa pracy na rzecz klientów z Warszawy i jej okolic (usługa — prawnik prawo pracy).
Prawnik prawo pracy — zakres działalności
Świadczymy pomoc prawną w zakresie prawa pracy na rzecz osób fizycznych oraz firm. Oferujemy pomoc prawną w zakresie indywidualnych i zbiorowych stosunków pracy, a także ubezpieczeń społecznych. Sporządzamy w szczególności odwołania od decyzji organów rentowych. Doradzamy w kwestiach związanych z prawami pracownika, czasem pracy, nadgodzinami, wypowiedzeniem umowy o pracę, systemami wynagrodzeń i świadczeń oraz bezpieczeństwem i higieną pracy.
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni jako kancelaria prawa pracy wspiera klientów w zakresie wyboru form zatrudnienia, a także restrukturyzacji zatrudnienia, obejmującej w szczególności transfery pracowników. Pomagamy klientom w prowadzonych przez nich negocjacjach ze związkami zawodowymi, dotyczących m.in. układów zbiorowych pracy. Doradzamy również w zakresie sporządzania dokumentacji pracowniczej oraz rozliczania czasu pracy. Przygotowujemy świadectwa pracy, regulaminy pracy, regulaminy wynagradzania oraz regulaminy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Przygotowujemy struktury wynagradzania i premiowania kadry zarządzającej, w tym programy opcji. Sporządzamy umowy o pracę, kontrakty menedżerskie oraz umowy o zakazie konkurencji. Doradzamy w zakresie legalizacji pracy i pobytu w Polsce personelu zagranicznego (zatrudnianie cudzoziemców), a także w zakresie delegowania pracowników do innych państw. Wspieramy klientów w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Reprezentujemy klientów w postępowaniach sądowych dotyczących m.in. dyskryminacji, mobbingu, jak również odszkodowań za szkody na zdrowiu pracowników.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
Warto wskazać, iż w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę, pracownikowi przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. Co do zasady pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc. Odszkodowanie przysługuje zaś pracownikowi w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, jednakże w przypadku zwolnienia pracownika mającego umowę o pracę zawartą na czas określony pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, aczkolwiek nie więcej niż za okres wypowiedzenia.
Zwolnienie z pracy — umowa o pracę na czas określony
Pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie, w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas określony z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli upłynął już termin, do którego umowa miała trwać, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu. Pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie również w razie rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę w okresie wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia. W tym przypadku odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas do upływu okresu wypowiedzenia.
Nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę
Notabene pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wysokość odszkodowania odpowiada wynagrodzeniu pracownika za okres wypowiedzenia, jednakże w razie rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, aczkolwiek nie więcej niż za okres wypowiedzenia.
Dyskryminacja w pracy
Jedną z głównych zasad, jakie zostały wprowadzone do prawa pracy jest zasada równego traktowania. Polega ona na tym, iż wszyscy pracownicy powinni być równo traktowani przez pracodawców zarówno w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, jak również w zakresie warunków zatrudnienia, awansowania czy dostępu do szkoleń.
Naruszenie tej zasady może zostać potraktowane jako dyskryminowanie danego pracownika bądź grupy pracowników. Dyskryminowanie może przybrać dwie postacie – dyskryminacji bezpośredniej bądź pośredniej. Pierwsza z nich zaistnieje, gdy pracownik jest traktowany mniej korzystnie niż inni pracownicy w analogicznej sytuacji, np. ze względu na płeć czy wiek.
Dyskryminacja pośrednia zaistnieje w przypadku, gdy na skutek pozornie neutralnego czynnika (np. postanowienia, kryterium, działania) wystąpią niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników posiadających cechy, z powodu których dyskryminacja ta nastąpiła (np. płeć, wiek, religia, itp.).
Osoba, wobec której dyskryminacja wystąpiła ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W świetle obowiązującego w Polsce prawa pracodawca nie może osoby, która skorzystała z powyższego prawa, traktować w sposób niekorzystny bądź wyciągać wobec niej jakichkolwiek innych negatywnych konsekwencji.
Istotą dyskryminacji w stosunkach prawa pracy jest uniemożliwianie zajmowania pewnych stanowisk, piastowania funkcji i wykonywania niektórych zawodów. Dotyczy to także nierównego traktowania w środowisku pracy ze względu na przynależność do danej grupy społeczno-zawodowej. Pomocy w dochodzeniu praw i roszczeń wobec pracodawcy udziela prawnik z Warszawy posiadający rozległą wiedzę i doświadczenie z zakresu prawa pracy.
Zatrudnianie cudzoziemców
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni pomaga w zatrudnianiu cudzoziemców, poprzez sporządzanie wniosków wymaganych do wydania zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca.
W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż nie każdy cudzoziemiec będzie traktowany tak samo. Obecnie, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Polska zobowiązana jest przestrzegać przepisów wewnątrzwspólnotowych, zgodnie z którymi istnieje swoboda działalności gospodarczej oraz przemieszczania się pomiędzy państwami członkowskimi. Na jej podstawie obywatele każdego państwa członkowskiego, jak również obywatele państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcaria traktowani są tak samo w każdym państwie członkowskim. Oznacza to, że aby zatrudnić cudzoziemca, który jest jednocześnie obywatelem Unii Europejskiej (np. Niemiec, Czech czy Włoch) nie trzeba dopełnić żadnych dodatkowych formalności, a zatem taka osoba może zostać zatrudniona na analogicznych zasadach jak polski obywatel.
Jednakże w przypadku zamiaru zatrudnienia cudzoziemca będącego obywatelem państwa spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii osoba ta musi m.in. posiadać:
- status uchodźcy bądź
- zezwolenie na pobyt stały w Rzeczypospolitej Polskiej bądź
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej w Rzeczypospolitej Polskiej bądź
- zezwolenie na pobyt czasowy (choć nie zawsze) bądź
- zezwolenie na pracę, gdy osoba ta przebywa już na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pracodawca chcąc zatrudnić cudzoziemca powinien złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę, które co do zasady jest wydawane przez wojewodę właściwego według siedziby pracodawcy. Ważnym załącznikiem, który należy dołączyć do wniosku jest zaświadczenie wydawane przez starostę, w którym stwierdza się niemożliwość zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o prowadzone rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy bądź o negatywnym wyniku przeprowadzonej dla pracodawcy rekrutacji. Zezwolenie na pracę wydawane jest na czas określony, nie dłuższy jednak niż 3 lata. Zezwolenie może być jednak przedłużone. Z wnioskiem takim należy wystąpić w terminie co najmniej 30 dni przed planowanym zatrudnieniem pracownika lub upływem terminu aktualnego zezwolenia.
Z obowiązku uzyskania zezwolenia zwolnione są jednak m. in. te osoby, które:
- są małżonkami polskiego obywatela;
- są zstępnymi (tj. dzieckiem bądź wnukiem) polskiego obywatela;
- będąc pracownikiem w innym państwie członkowskim UE zostały delegowane do wykonywania pracy na terytorium Polski.
Przepisy prawa nakładają na pracodawcę także dodatkowe obowiązki, a w tym m. in.: zawarcia umowy z pracownikiem w formie pisemnej wraz z tłumaczeniem na język zrozumiały dla pracownika czy przekazania cudzoziemcowi jednego egzemplarza zezwolenia na pracę.
Na pracodawcę nałożono także obowiązki informacyjne wobec wojewody, jeżeli:
- występuje zmiana jego siedziby;
- następuje przejęcie zakładu pracy przez podmiot trzeci;
- następuje zmiana osoby reprezentującej pracodawcę;
- cudzoziemiec nie podjął pracy w okresie 3 miesięcy;
- cudzoziemiec przerwał pracę na okres dłuższy niż 3 miesiące;
- cudzoziemiec zakończył pracę co najmniej na 3 miesiące przed upływem ważności wydanego zezwolenia na pracę.
Kancelaria prawa pracy — Warszawa
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni świadczy pomoc prawną z zakresu prawa pracy na terenie Warszawy. Kancelaria reprezentuje zarówno pracodawców, jak i pracowników. Kancelaria pomaga w sporządzaniu umów o pracę, wypowiedzeń umów o pracę oraz porozumień. Kancelaria reprezentuje swych klientów zarówno podczas postępowań sądowych, jak również przed organami państwowymi. Kancelaria służy pomocą także we wszelkich sprawach związanych z ubezpieczeniem społecznym (np. poprzez sporządzanie wniosków do ZUS). Biuro Kancelarii położone jest w Warszawie przy ul. Złotej 59 (tel. 22 489 52 65).
Podsumowanie — prawo pracy
Podsumowując, nasza Kancelaria oferuje m.in. dla klientów z Warszawy i okolic pomoc prawną w obszarze prawa pracy w zakresie indywidualnych, jak również zbiorowych stosunków pracy. Doradzamy w kwestiach związanych z rozwiązaniem umowy o pracę, sporządzamy dokumentację pracowniczą oraz reprezentujemy klientów (zarówno pracodawców, jak również pracowników) w postępowaniach sądowych dotyczących np. przywrócenia do pracy, uzyskania odszkodowania czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop itp.