Określony przez ustawodawcę zakaz zrzeczenia się przez pracownika prawa do wynagrodzenia, ma za zadanie zapobiec możliwości zatrudniania pracowników nieodpłatnie. Zrzeczenie się należy rozumieć jako każde oświadczenie woli pracownika, które może zmierzać do rezygnacji ze świadczenia za wykonywaną pracę. Z uwagi na fakt, że wynagrodzenie stanowi najczęściej jedyny dochód pracownika, podlega ono szczególnej ochronie, która również obejmuje zakaz przeniesienia prawa do wynagrodzenia na inną osobę.
Prawo do wynagrodzenia
Zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia dotyczy wynagrodzenia należnego za pracę już wykonaną, czyli zarobku, wówczas faktycznym zakazem objęte jest zwolnienie pracodawcy z długu. Ponadto zakaz dotyczy również wynagrodzenia przyszłego, co oznacza w rezultacie, że pracownik nie może się zobowiązać do pracy bez wynagrodzenia. Przy czym należy wyjaśnić, że przedmiotem analizowanego zakazu jest każde oświadczenie woli, które zmierza pośrednio lub bezpośrednio do świadczenia pracy bez wynagrodzenia. Tak więc zakazane są wszelkie oświadczenia woli zmierzające do zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia. Odnosi się to również do ugody sądowej zawartej przez strony stosunku pracy.
Nadto za stanowiskiem orzecznictwa należy podkreślić, iż powyższy zakaz dotyczy także przypadków dokonania przez pracownika niekorzystnego uzgodnienia, że otrzymane wynagrodzenie z tytułu łączącej równocześnie strony umowy agencyjnej będzie stanowiło zaspokojenie roszczenia o wynagrodzenie za pracę. Ponadto warto również dodać, że orzecznictwo uznaje, że również nieważne byłoby zrzeczenie się odszkodowania za dyskryminacyjne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę. Jednakże, żeby pracownik był uprawniony do dochodzenia takiego odszkodowania, musiałby w pierwszej kolejności wykazać, że wynagrodzenie zostało ukształtowane w sposób dyskryminacyjny.
Jak już wspomniano, prawo do wynagrodzenia obejmuje zarówno kwotę należną za wykonaną pracę, jak również niezaspokojone roszczenia płacowe. W ten sposób, przy rozróżnieniu takiego podziału roszczeń pracownik według niektórych przedstawicieli doktryny ma pełną swobodę dysponowania dopiero wypłaconym wynagrodzeniem, czyli zarobkiem. Zdaniem innych ten odnosi się tylko do uprawnienia płacowego, dopuszczając pełną swobodę pracownika do dysponowania zarobkiem i roszczeniami płacowymi. Należy opowiedzieć się jednak za stanowiskiem, zgodnie z którym dopiero wypłaconym wynagrodzeniem można dowolnie dysponować, gdyż przepisy kodeksu pracy nie wskazują możliwości dysponowania roszczeniem o wypłatę wynagrodzenia.
Ponadto w doktrynie wskazuje się również, że zastawienie prawa do wynagrodzenia będzie także objęte opisywanym zakazem, chociaż taki zakaz nie wynika bezpośrednio z treści przepisów. Podkreślić należy, że omawiany zakaz zrzeczenia prawa do wynagrodzenia za pracę i przeniesienia tego prawa na inną osobę będzie odnosić się do każdego ze składników z osobna. A więc zakaz obejmuje również:
- wypłaty gwarancyjne;
- wypłaty kompensacyjne;
- odprawy rentowe, emerytalne oraz odprawy należne na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników;
- ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy;
- dodatek za wysługę lat.
Sąd Najwyższy bowiem uznał, że przedmiotem ochrony są należności przysługujące pracownikowi na podstawie przepisów prawa pracy, spełniające podobne funkcje jak wynagrodzenie za pracę. Zatem widoczne jest, że nie tylko samo wynagrodzenie rozumiane jako wypłata podstawowa jest objęte ochroną, ale również inne świadczenia przysługujące w związku ze stosunkiem pracy. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że omawiany zakaz ma charakter powszechny, tj. każde wynagrodzenie ze stosunku pracy jest pod ochroną, niezależnie od podstawy nawiązania i źródeł regulacji, dotyczy to świadczenia pracodawcy zobowiązanego za pracę wykonaną przez pracownika niezależnie od nazwy, np. uposażenie.
Ponadto ochroną prawną jest również objęta nagroda jubileuszowa, która jest wynagrodzeniem za pracę, Zatem jeżeli pracownik w porozumieniu stron stosunku pracy zrzeknie się takiej nagrody, to ta czynność będzie nieważna, jednak żądanie zapłaty takiego wynagrodzenia może spowodować uznanie przez sąd, że zachowanie byłego pracownika narusza zasady współżycia społecznego.
Zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia obowiązuje nie tylko w chwili podpisywania umowy o pracę, czyli zrzeczenie się roszczenia przyszłego, ale obejmuje również okres w trakcie trwania umowy. W ten sposób, jeżeli pracownik złoży oświadczenie woli, w którym zrzeknie się prawa do wynagrodzenia, to taka czynność będzie bezwzględnie nieważna. Jak już bowiem wspomniano, powyższy zakaz ma charakter bezwzględny, co oznacza, że nieważność nastąpi w każdym wypadku dokonania czynności zmierzającej do zrzeczenia lub przeniesienia prawa do wynagrodzenia. W ten sposób niemożliwe jest również zrzeczenie się prawa do wynagrodzenia w drodze ugody sądowej.
Dodatkowo pracownik nie może zobowiązać się, że w przyszłości nie będzie dochodził od pracodawcy wynagrodzenia za pracę. Ponadto wymaga podkreślenia, że np. zwrot na rachunek pracodawcy należnie pobranego przez pracownika świadczenia jest zrzeczeniem się prawa do wynagrodzenia. Zatem odesłanie do pracodawcy środków przekazanych na rachunek bankowy pracownika za wykonaną pracę, będzie nieważną czynnością prawną.
Jak wskazano powyżej omawiany zakaz powoduje, że pracownik nie może przenieść swojego prawa do wynagrodzenia za pracę na inną osobę. Zakaz ten nie dotyczy sytuacji, w których pracownik upoważnia np. inną osobę do odbioru wynagrodzenia lub gdy ma być ono wypłacone współmałżonkowi w związku z orzeczeniem sądu. Jednak, jeżeli pracownik udzielił osobie trzeciej dwóch pełnomocnictw, do pobrania wynagrodzenia oraz do swobodnego dysponowania tą kwotą, wówczas drugie z nich powoduje powstanie zabronionej sytuacji objętej zakazem zrzekania się prawa do wynagrodzenia.
Powstaje zatem pytanie, czy omawiany zakaz obejmuje również odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia? Należy zauważyć, że z uwagi na okoliczność, iż odsetki mają charakter zryczałtowanego odszkodowania za niewypłacenie w terminie wynagrodzenia, nie posiadają one cech wynagrodzenia za pracę. W ten sposób omawiany zakaz nie obejmuje zakazu zrzeczenia się roszczenia o odsetki. Ochronie podlegają bowiem należności przysługujące pracownikowi na podstawie przepisów prawa pracy , które spełniają funkcje podobne do wynagrodzenia za pracę.
Świadczenia pieniężne nie objęte zakazem zrzeczenia się
Zatem skoro wynagrodzenie za pracę jest rozumiane szeroko, czy zakaz jego zrzeczenia się będzie również obejmował odprawę, zastrzeżoną w umowie o pracę członka zarządu, która byłaby wypłacana na wypadek odwołania go ze składu zarządu spółki kapitałowej? W pierwszej kolejności wskazać należy, że takie postanowienie nie stanowi elementu treści umowy o pracę, nawet jeśli zostało umieszczone w takim dokumencie. W sytuacji, gdy zastrzeżono odszkodowanie na wypadek ustania stosunku członkostwa w zarządzie spółki, które to nie było związane z ustaniem stosunku pracy, powstanie zobowiązanie o charakterze cywilnoprawnym, a nie pracowniczym. W rezultacie takie odszkodowanie umowne nie będzie miało charakteru wynagrodzenia za pracę. Zatem do opisanego powyżej świadczenia nie będzie miał zastosowania zakaz zrzeczenia się wynagrodzenia.
W ten sposób ochrona ustanowiona przez zakaz zrzekania się prawa do wynagrodzenia, nie obejmuje świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika, które mają wyłącznie podstawę umowną bez odpowiednika w przepisach prawa pracy. Jednorazowa rekompensata pieniężna, jaką na podstawie umowy zawartej z pracodawcą jest uprawniony otrzymać pracownik w razie zwolnienia go z innych przyczyn niż dyscyplinarne, nie jest wynagrodzeniem. Jeżeli pracownik zrzeknie się takiej rekompensaty (odprawy), która wynika jedynie z umowy o pracę, nie będzie mógł domagać się od pracodawcy tego świadczenia, gdyż nie jest ono objęte zakazem zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia. Do zakresu zastosowania omawianego zakazu nie zalicza się również odszkodowania za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu stosunku pracy.
W kontekście powyższego zakazu pojawia się problem zrzeczenia się przez pracownika wynagrodzenia na różne cele np. charytatywne lub społeczne czy polityczne. Takie oświadczenie nie jest zrzeczeniem się prawa do wynagrodzenia, ponieważ nie zwalnia pracodawcy od zobowiązania do spełnienia świadczenia. W rzeczywistości będzie to przeniesienie prawa do wynagrodzenia na inny podmiot. Na pewno nie będzie możliwe dokonanie takiej czynności w stosunku do wierzytelności przyszłych pracownika, jeżeli zaś ograniczy się przedmiot zakazu do świadczenia płacowego, to wówczas dopuszczalne będzie takie rozporządzenie zarobkiem. Jednak, przy przyjęciu szerokiego rozumienia tego zakazu, należałoby uznać, że takie rozporządzenie będzie nieważne. W mojej ocenie należy opowiedzieć się za węższym rozumieniem omawianego zakazu, który pozwala na dowolne rozporządzanie pobranym zarobkiem.
Natomiast, na tle powyższych poglądów pojawiło się stanowisko Sądu Najwyższego, że gdy pracownik zawarł z pracodawcą porozumienie, w którym rozwiązano stosunek pracy oraz zrzekł się w nim wynagrodzenia (w nieważnej ugodzie), późniejsze żądanie pracownika wypłaty wynagrodzenia, może stanowić nadużycie prawa jako postępowanie nieuczciwe, które narusza zasady zaufania i lojalności wobec pracodawcy. Tak może zostać ocenione zachowanie pracownika, który w ramach porozumienia z pracodawcą otrzymał trzymiesięczne wynagrodzenie i zrzekł się ewentualnych roszczeń przeciwko pracodawcy, a następnie wystąpił z powództwem o zapłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, na tej podstawie, iż zrzeczenie się roszczeń nie mogło nastąpić w stosunku do wynagrodzenia za pracę.
Wskazać należy, że zdaniem Sądu Najwyższego omawiany zakaz dotyczy prawa do wynagrodzenia w całości oraz poszczególnych jego części, także z konkretnych niezaspokojonych roszczeń z tego tytułu. Przepis ten obejmuje swoim zakresem wyłącznie wynagrodzenie w ścisłym tego słowa znaczeniu, zatem nie dotyczy innych świadczeń pieniężnych związanych z pracą. W rezultacie pracownik będzie mógł się zrzec roszczenia w tym zakresie, które jest niepewne co do wysokości lub zgłoszone w wygórowanej wysokości. Pracownik może więc zrzec się ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jeżeli przez zawarcie takiej ugody uniknie konsekwencji natury moralnej i majątkowej, gdy pracownik ponosi winę, rozwiązano z nim umowę o pracę.
Podsumowanie
Zatem reasumując, pracownik może swobodnie dysponować wynagrodzeniem, które już pobrał, natomiast wynagrodzenie jeszcze nie podjęte będzie stanowić jego wierzytelność objętą zakazem zrzekania się. Należy podkreślić, że omawiany zakaz nie ingeruje w możliwość zawarcia porozumienia stron, w którym umówią się, że ze skutkiem od dnia jego zawarcia pracownik będzie otrzymywał obniżone wynagrodzenie. W ten sposób należy odróżnić zakaz zrzeczenia się nabytych praw do wynagrodzenia, od wprowadzenia zmian w stosunku pracy.
Powrót do specjalizacji — Prawo pracy