Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez byłych małżonków jest to, komu przypadnie nieruchomość (mieszkanie lub dom) w ramach podziału majątku. Kwestia ta nierzadko stanowi jeden z największych „punktów zapalnych”. Niestety nie można udzielić na powyższe pytanie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż w każdym stanie faktycznym będzie ona inna.
Czy nieruchomość jest wspólna?
W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nieruchomość należy do majątku wspólnego, a zatem czy mieszkanie, dom, albo grunt, na którym stoi dom zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa. Nieruchomość nie będzie wspólna m. in. w przypadku, gdy mieszkanie lub działka, na której posadowiony jest dom została zakupiona przez jednego z małżonków przed ślubem, została przez niego odziedziczona lub darowana wyłącznie jemu. Zaznaczyć również trzeba, że nieruchomość nie wejdzie do majątku wspólnego także, gdy została zakupiona za pieniądze pochodzące z darowizny lub spadku, albo też zgromadzone przez jednego małżonka jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego.
Jakie są sposoby podziału mieszkania po rozwodzie?
W przypadku, gdy nieruchomość należy do majątku wspólnego istnieją co do zasady trzy możliwości jej podziału:
- fizyczny podział mieszkania po rozwodzie na dwie samodzielne części;
- przyznanie całej nieruchomości jednemu z małżonków z obowiązkiem dokonania przez niego spłaty drugiego z małżonków;
- sprzedaż nieruchomości i podział pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży.
Fizyczny podział mieszkania po rozwodzie jest możliwy, gdy nieruchomość jest na tyle duża i funkcjonalna, aby możliwe było wyodrębnienie dwóch niezależnych części, tj. podział mieszkania na dwie niezależne części. Chcąc przeprowadzić fizyczny podział domu po rozwodzie należałoby wyodrębnić w domu dwa niezależne mieszkania z pozostawieniem udziału w części wspólnej, podobnie jak we wspólnotach mieszkaniowych. Fizyczny podział mieszkania po rozwodzie ma pierwszeństwo przed innymi sposobami, o ile jest pod względem technicznym możliwy do przeprowadzenia. Może okazać się jednak kłopotliwy z uwagi na skonfliktowanie stron. Wtedy, o ile sąd lub strona przeciwna nie będzie chciała zrezygnować z fizycznego podziału mieszkania, potencjalnie najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż swojej części już po zakończeniu postępowania.
W razie niemożliwości dokonania fizycznego podziału mieszkania po rozwodzie sąd może przyznać całą nieruchomość jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego. Przy podejmowaniu decyzji, któremu z małżonków przypadnie nieruchomość, sąd będzie miał na względzie kilka okoliczności. Przede wszystkim istotne jest to, komu przypadnie opieka nad małoletnimi dziećmi – sąd będzie kierował się dobrem dzieci, którym należy zapewnić bezpieczne miejsce do życia. Ponadto sąd będzie badał, które z małżonków daje rękojmię spłaty drugiego, tzn. które z małżonków ma wystarczające środki finansowe na spłatę udziału współmałżonka. Dodatkowymi okolicznościami, które mogą wpływać na decyzję sądu są m. in.: obecny stan nieruchomości (kto z niej korzysta i w jakim celu), to czy małżonkowie mogą w inny sposób zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, wielkość udziałów małżonków w majątku wspólnym, nakłady poczynione z majątków osobistych małżonków na nieruchomość, itp.
Gdy żaden z poprzednich sposobów nie może znaleźć zastosowania, wtedy sąd zarządzi sprzedaż licytacyjną domu lub mieszkania i podzieli pomiędzy małżonków pieniądze uzyskane ze sprzedaży adekwatnie do przypadających im udziałów w majątku wspólnym. W takim wypadku należy jednak rozważyć, czy korzystniejsze pod względem finansowym dla obu stron byłoby złożenie wniosku o zawieszenie postępowania działowego i sprzedaż nieruchomości we własnym zakresie.
Jak rozliczyć wydatki lub nakłady na mieszkanie?
Możemy wyróżnić co do zasady dwie sytuacje: gdy mieszkanie zostało zakupione przynajmniej częściowo za pieniądze należące do majątku osobistego jednego z małżonków lub poczyniono z tego majątku nakłady na nie, ale wchodzi ono w skład majątku wspólnego oraz gdy mieszkanie wchodzi w skład majątku osobistego jednego z małżonków, ale poczynione na nie nakłady lub jego zakup zostały sfinansowane z majątku wspólnego.
W pierwszym przypadku mieszkanie będzie stanowiło przedmiot podziału, gdyż wchodzi w skład majątku wspólnego. Jednakże małżonek, z którego majątku osobistego został sfinansowany zakup mieszkania lub dokonano nakładów może również zgłosić roszczenie o zwrot, co do zasady, połowy poczynionych nakładów i wydatków z majątku osobistego na majątek wspólny, według wartości z dnia podziału majątku. Przy czym w takim wypadku nie można dochodzić wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły one wartość majątku w chwili ustania wspólności.
W drugim przypadku mieszkanie nie będzie przedmiotem podziału w postępowaniu, gdyż nie należy do majątku wspólnego. Niemniej jednak możliwe jest w ramach postępowania działowego dochodzenie przez drugiego z małżonków rozliczenia nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty drugiego małżonka, z wyjątkiem tych mających charakter nakładów koniecznych dokonanych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód.
Celem ustalenia wartości nakładów należy określić jaki udział w nabytej nieruchomości został pokryty z majątku osobistego lub z majątku wspólnego, po czym ustalić wartość tego składnika majątkowego na dzień dokonywania podziału.
Podział domu po rozwodzie
Zasadą jest, że właścicielem domu jest ten, kto jest właścicielem gruntu, na którym ten dom jest posadowiony. Zatem, jeśli grunt należy do majątku osobistego jednego z małżonków, to małżonek ten jest również właścicielem domu, chociażby został on wybudowany z pieniędzy należących do majątku wspólnego. Nie oznacza to jednak, że druga osoba nie ma żadnych praw do domu. Może ona bowiem dochodzić zwrotu nakładów poczynionych na budowę domu. Żeby ustalić ich wartość, najpierw ustala się ułamkowy udział nakładów małżonków w wartości domu z czasu jego budowy, a następnie oblicza się ten sam ułamkowy udział w wartości domu według cen rynkowych na dzień dokonywania podziału.
Gdy dom w całości został wybudowany za pieniądze zarobione w trakcie trwania małżeństwa, nie jest konieczne dowodzenie faktycznej wysokości poniesionych wydatków, a można dochodzić po prostu zwrotu połowy obecnej jego wartości.
Ponadto małżonek niebędący właścicielem gruntu, który współfinansował budowę domu, może żądać przeniesienia własności stosownego udziału w tej nieruchomości na swoją rzecz.
Natomiast w sytuacji, gdy budowa domu została w całości sfinansowana z majątku osobistego małżonka, który nie jest właścicielem działki, może on dochodzić przyznania mu własności całej nieruchomości, tj. zarówno domu, jak i działki na której stoi (oczywiście z obowiązkiem spłaty wartości działki).
Podsumowanie
Aby przeprowadzić podział mieszkania po rozwodzie skutecznie i szybko warto zwrócić się do profesjonalistów. Zapraszamy zatem do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, której prawnicy chętnie doradzą Państwu w jaki sposób dokonać podziału mieszkania po rozwodzie.
Powrót do podstrony Podział majątku