Pozew o alimenty często kojarzy się z obowiązkiem utrzymania dzieci przez ich rodziców. Obowiązek ten spoczywa jednak na wszystkich krewnych w linii prostej (np. dziadkach) oraz rodzeństwie. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Wykonywanie obowiązku alimentacyjnego może również polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub wychowanie uprawnionego. Jest to bowiem relacja czysto rodzinnoprawna, na podstawie której zaspokajane są potrzeby osoby uprawnionej (np. dziecka, rodzica, dziadka, siostry czy brata). Poniżej wyjaśnimy, w jaki sposób każda z tych osób może wnieść pozew o alimenty.
Czy zawsze jest potrzeby pozew o alimenty?
Należy zwrócić uwagę, iż nie zawsze musi dojść do inicjowania długotrwałej sprawy sądowej, aby uzyskać alimenty od osoby zobowiązanej do wypłacania nam takiego świadczenia. Strony (uprawniony i zobowiązany do alimentacji) mogą również ustalić wysokość świadczeń w oparciu o:
- zawartą pomiędzy nimi umowę;
- ugodę zawartą przed mediatorem;
- ugodę zawartą przed sądem, w tym w toku postępowania pojednawczego.

Gdzie złożyć pozew o alimenty?
Najczęstszym jednak działaniem, jakie strony podejmują celem uzyskania alimentów jest wniesienie do sądu pozwu o alimenty. Pozew o alimenty może zostać złożony do sądu rejonowego bądź według miejsca zamieszkania pozwanego – obowiązanego do wypłaty świadczeń alimentacyjnych bądź według miejsca zamieszkania powoda – osoby, na której rzecz alimenty mają być wypłacane.
Kto może złożyć pozew o alimenty?
Podmiotami uprawnionymi do złożenia pozwu o alimenty są w szczególności:
- osoba, na rzecz której alimenty mają być wypłacane (jeżeli skończyła 18 rok życia);
- przedstawiciel ustawowy osoby, na rzecz której alimenty mają być wypłacane;
- prokurator;
- organizacja pozarządowa w zakresie swoich zadań statutowych.
Jak widać katalog podmiotów uprawnionych do złożenia pozwu o alimenty jest szeroki. W dodatku każdy z ww. podmiotów powinien działać w toku procesu w interesie osoby, na rzecz której alimenty mają zostać wypłacone.
Kto może być pełnomocnikiem?
Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego, pełnomocnikiem w postępowaniu sądowym oprócz profesjonalnych pełnomocników (adwokata, radcy prawnego) mogą być również osoby bliskie takie jak małżonek, rodzeństwo, wstępni (rodzice, dziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki) oraz osoby pozostające w relacji przysposobienia (np. adoptowane dzieci, zastępczy rodzice).
W sprawach alimentacyjnych powyższy katalog został rozszerzony o następujące osoby:
- przedstawiciela organu jednostki samorządu terytorialnego właściwego w sprawach z zakresu pomocy społecznej;
- przedstawiciela organizacji społecznej,mającej na celu udzielanie pomocy rodzinie.
Jakie koszty?
Pozew o alimenty (o ich zasądzenie lub podwyższenie) nie podlega opłacie sądowej. Osoba taka jest zwolniona od kosztów sądowych, a wydatki w toku postępowania są ponoszone tymczasowo przez Skarb Państwa.
Elementy pozwu o alimenty
W pozwie o alimenty należy wskazać dane osobiste oraz korespondencyjne stron, udowodnić stosunek pokrewieństwa pomiędzy nimi, określić wysokość świadczenia oraz uzasadnić poprzez wskazanie kosztów utrzymania uprawnionego oraz możliwości majątkowych osoby, która będzie świadczenia alimentacyjne na jego rzecz wypłacała.
Załączniki do pozwu o alimenty
Do pozwu o alimenty należy dołączyć odpisy aktu urodzenia osoby uprawnionej (czasami również osoby zobowiązanej, gdy jest ona wstępnym tj. dzieckiem, wnukiem osoby uprawnionej do alimentów) bądź aktu małżeństwa – gdy alimenty mają być orzekane pomiędzy małżonkami (lub byłymi małżonkami).
Nadto, należy dołączyć dokumenty poświadczające twierdzenia zawarte w pozwie, a więc poświadczające wysokość kosztów utrzymania strony, na rzecz której alimenty mają być zasądzone oraz majątku osoby zobowiązanej do wypłaty świadczeń.
Pozew o alimenty składany jest w sądzie w dwóch egzemplarzach wraz z wszystkimi załącznikami.
Podsumowanie
Pozew o alimenty jest to sformalizowane pismo kierowane do sądu, w którym każdy z braków może powodować nieskuteczność zainicjowania sprawy sądowej. Aby sprawa ta została skutecznie wszczęta warto jest zapewnić w nim udział profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego). Zachęcamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii prawnej.
Powrót do podstrony Alimenty