Jednym z obowiązków spoczywających na rodzicach jest dbanie o dziecko, zarówno o jego rozwój intelektualny i emocjonalny, jak również o zaspokojenie potrzeb materialnych dziecka. Gdy jedno z rodziców (bądź obydwoje) nie łoży na utrzymanie dziecka, polskie prawo rodzinne przewiduje odpowiednie środki celem wyegzekwowania świadczenia alimentów na dziecko.
Obowiązek utrzymania dziecka
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym na rodzicach spoczywa obowiązek utrzymywania dzieci. Co więcej, obowiązek utrzymywania dzieci obciąża również innych krewnych w linii prostej (np. dziadków, pradziadków itp.) oraz rodzeństwo (siostrę, brata). Obowiązek ten może zostać spełniony poprzez spełnianie świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka.
Kiedy się należą alimenty na dziecko?
Alimenty na dziecko przysługują zarówno dziecku niepełnoletniemu (poniżej 18 roku życia), jak również dziecku pełnoletniemu (powyżej 18 roku życia).
Obowiązek alimentacyjny spoczywający na rodzicach ustaje w następujących okolicznościach:
- gdy dochody z majątku dziecka są tak wysokie, iż umożliwiają pokrycie kosztów utrzymania dziecka (np. koszty wyżywienia) oraz kosztów jego wychowania (np. koszty szkoły, zajęć dodatkowych itp.);
- wobec dziecka pełnoletniego, gdy obowiązek alimentacyjny jest dla rodziców nadmiernym uszczerbkiem;
- wobec dziecka pełnoletniego, gdy dziecko to nie podejmuje starań celem samodzielnego utrzymywania siebie.
Sytuacja, w której wygasa obowiązek alimentacyjny z uwagi na istnienie dochodów z majątku dziecka wystarczających na jego utrzymanie. Dotyczy to zarówno dziecka niepełnoletniego, jak również pełnoletniego. Co więcej, dziecko pełnoletnie winno przyczyniać się do utrzymania rodziny, jeżeli w dalszym ciągu mieszka z rodzicami (bądź jednym z nich).
Z kolei w sytuacji, w której obowiązek alimentacyjny wobec dziecka pełnoletniego jest dla rodziców nadmiernym uszczerbkiem kluczowe jest zrozumienie tego co kryje się pod pojęciem nadmiernego uszczerbku. Sformułowanie to nie znalazło swej definicji w żadnym przepisie prawnym, zatem winno być rozpatrywane w każdej sprawie indywidualnie. Uszczerbek taki winien być jednak uszczerbkiem wyłącznie majątkowym. W toku postępowania sąd poprzez porównanie dochodów posiadanych przez rodziców oraz ich podstawowych potrzeb z możliwościami zarobkowymi dziecka oraz jego potrzebami ustala, czy uszczerbek taki zachodzi. Świadczenie alimentacyjne na rzecz pełnoletniego dziecka nie może bowiem skutkować popadnięciem rodziców w ubóstwo bądź narażeniem ich stanu zdrowia (np. ze względu na nieposiadanie wystarczających środków utrzymania).
Ostatnia z ww. okoliczności dotycząca dziecka pełnoletniego, które nie podejmuje starań celem samodzielnego utrzymywania siebie zachodzi na przykład wtedy, gdy dziecko nie osiąga zadowalających rezultatów w nauce skutkującej brakiem promocji do następnej klasy czy następnego roku studiów.
Zakres świadczeń
Na zakres świadczeń alimentacyjnych składają się dwa czynniki:
- usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz
- zarobkowe i majątkowe możliwości rodzica (bądź innego krewnego).
Za usprawiedliwione potrzeby dziecka uznać należy te z potrzeb, które pozwalają mu żyć w warunkach dostosowanych do jego wieku, stanu zdrowia, statusu społecznego itp. Usprawiedliwione potrzeby są ustalane indywidualnie dla każdego dziecka.
Osobiste starania a alimenty na dziecko
Obowiązek alimentacyjny nie zawsze musi polegać na zapłacie pieniędzy. Może on przybrać również formę osobistych starań o utrzymanie i wychowanie dziecka (np. stałej opieki nad dzieckiem itp.).
Czy zawsze potrzebny jest pozew o alimenty na dziecko?
Większość osób kojarzy postępowanie o alimenty na dziecko z długotrwałym postępowaniem sądowym. Jest to mylne wyobrażenie, gdyż alimenty na dziecko mogą zostać ustalone również na podstawie innych metod – bądź w oparciu o zawartą umowę bądź ugodę. Ugoda może być zawarta zarówno przed mediatorem albo przed sądem (tzw. postępowanie pojednawcze).
Pozew w sprawach o alimenty na dziecko
Pozew o alimenty na dziecko należy złożyć w sądzie rejonowym. Pozew taki nie podlega opłacie sądowej, gdyż koszty postępowania są ponoszone tymczasowo przez Skarb Państwa. Ostateczna wysokość kosztów oraz wskazanie osoby obowiązanej do ich uiszczenia zostanie zawarta w wyroku kończącym sprawę o alimenty.
Podsumowanie
Należy zwrócić uwagę, iż alimenty na dziecko mogą być uiszczane nie tylko przez rodziców. Taki obowiązek spoczywać może również na dziadkach czy rodzeństwie. Postępowanie sądowe we wszelkich sprawach alimentacyjnych nie jest postępowaniem łatwym, zatem wartym rozważenia jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej. Prawnicy z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni udzielą Państwu pomocy w sporządzeniu zarówno pozwu o alimenty, jak również ugody pozasądowej.
Powrót do podstrony Alimenty