Jednym z problemów pojawiających się przy podziale majątku po rozwodzie, jest to, w jaki sposób podzielić firmę prowadzoną przez oboje lub jednego z małżonków, z której dochody stanowiły źródło utrzymania rodziny. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i jednoznaczna, a podział firmy po rozwodzie zależy w głównej mierze od formy prowadzenia działalności gospodarczej, a także od tego z jakiego majątku została sfinansowana.
Podział jednoosobowej działalności gospodarczej po rozwodzie
Jeżeli jednoosobowa działalność gospodarcza została założona przez jednego z małżonków w trakcie trwania małżeństwa i nie została wcześniej zawarta umowa o rozdzielności majątkowej (tzw. intercyza), cały majątek firmy oraz zyski uzyskiwane z jej działalności wchodzą w skład majątku wspólnego i podlegają podziałowi. Należy mieć jednak na uwadze, że dopiero przy podziale majątku poszczególne składniki majątkowe są dzielone pomiędzy byłych małżonków. Do tego czasu małżonek, na którego jest zarejestrowana działalność gospodarcza ma prawo swobodnie dysponować firmowym majątkiem (ale nie może bezkarnie tego majątku wyprowadzić).
Natomiast, gdy firma została założona przed zawarciem związku małżeńskiego lub od początku małżeństwa obowiązywała intercyza, wówczas majątek firmy stanowi majątek osobisty małżonka – przedsiębiorcy i nie będzie podlegał podziałowi. Jednakże jeżeli którykolwiek ze składników majątku firmowego został sfinansowany z majątku wspólnego, składniki te będą podlegały podziałowi. Odpowiada to ogólnej zasadzie, zgodnie z którą należy rozliczyć wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty jednego z małżonków. Należy mieć jednak na uwadze, że jeżeli wydatki zużyto w celu utrzymania rodziny, nie podlegają one zwrotowi.
Wreszcie należy również rozważyć przypadek, gdy firma została zawarta w czasie trwania małżeństwa, a dopiero później zawarto intercyzę. Wówczas już umowa intercyzy powinna określać do kogo należy firmowy majątek – może on zostać przyznany jednej osobie lub stanowić współwłasność. Należy jednak rozliczyć nakłady i wydatki poczynione na przedsiębiorstwo z majątku wspólnego.
Podział spółki cywilnej po rozwodzie
W sytuacji gdy tylko jeden z byłych małżonków będący przedsiębiorcą jest wspólnikiem spółki cywilnej, współmałżonek, który nie jest przedsiębiorcą nie ma prawa do majątku spółki cywilnej. Podziałowi podlegają jednakże wymagalne w chwili rozwodu wierzytelności oraz prawa majątkowe, przysługujące małżonkowi-wspólnikowi w czasie trwania spółki. Tymi prawami są przypadające małżonkowi-wspólnikowi zyski, wypłacone zaliczki na poczet zysku, wszelkie wymagalne wierzytelności przysługujące małżonkowi od spółki oraz majątek spółki uzyskany przez małżonka-wspólnika, o ile umowa spółki została rozwiązana przed ustaniem małżeństwa. Jeżeli małżonek-wspólnik pokrył wkład w spółce z majątku wspólnego, wówczas jest to traktowane jako nakład poczyniony z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka-wspólnika i powinien podlegać rozliczeniu przy podziale. Uznaje się jednak w praktyce, że zyski osiągane okresowo z udziału w spółce przeznaczane są na utrzymanie rodziny, a zatem nie ma postaw do rozliczania wkładu.
Podział spółki osobowej po rozwodzie
Do spółek osobowych zaliczamy: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową oraz spółkę komandytowo-akcyjną. Z uwagi na fakt, że wszystkie z nich odwołują się do rozwiązań konstrukcyjnych spółki jawnej, zostaną one omówione łącznie, niemniej jednak należy pamiętać, że możliwe są pewne odmienności w stosunku do każdej z nich w określonym stanie faktycznym.
Co do zasady, spółki osobowe, które zostały założone przed zawarciem związku małżeńskiego stanowią majątek odrębny, a zatem nie będą podlegały podziałowi po rozwodzie. Tzw. spółkowe prawa korporacyjne (uprawnienia organizacyjno-majątkowe) przysługujące małżonkowi-wspólnikowi zaliczane są do praw niezbywalnych, a zatem stanowią jego majątek osobisty i nie wchodzą w skład majątku wspólnego. Gdy wkład wniesiony przez małżonka-wspólnika do spółki pochodził z jego majątku osobistego, uzyskane wierzytelności również będą należały do majątku osobistego małżonka-wspólnika. Jednakże gdy wkład pochodził z majątku osobistego wówczas wymagalne wierzytelności spółkowe (np. udział w zysku, prawo do części majątku spółki po jej likwidacji) będą należały do majątku wspólnego.
Prawo członkowskie w spółce osobowej ma charakter prawa ściśle związanego z osobą wspólnika i jako takie powinno wchodzić zawsze do jego majątku osobistego, jednakże gdy wkład do spółki został pokryty ze wspólnego majątku małżeńskiego, drugi małżonek może dochodzić rozliczenia nakładu, którym pokryty został wkład w spółce osobowej. Wartość tego udziału określa się według zasad obowiązujących przy ustalaniu wartości udziału w przypadku likwidacji spółki. Istotne jest też to, że przy obliczaniu wartości udziału w spółce należy brać pod uwagę stan spółki z chwili ustania wspólności majątkowej małżeńskiej oraz ceny z dnia orzekania o podziale firmy.
Podział spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po rozwodzie
Gdy udziały w spółce zostały nabyte przez jednego z małżonków jeszcze przed zawarciem małżeństwa lub w trakcie jego trwania, ale sfinansowane z majątku osobistego, wówczas stanowią one majątek osobisty tego małżonka i nie podlegają podziałowi. Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, które stanowią majątek wspólny byłych małżonków (nabyte w trakcie trwania małżeństwa z majątku wspólnego) zasadniczo mogą zostać podzielone pomiędzy nich, nawet gdyby jedno z małżonków nie było wspólnikiem spółki. Taki podział firmy po rozwodzie byłby jednak wykluczony, gdyby w umowie spółki było zastrzeżenie, iż małżonek nie może wstąpić do spółki w przypadku podziału majątku wspólnego, do którego należą udziały. Należy jednak pamiętać, że małżonek wspólnika w spółce z o.o. sam nie jest wspólnikiem, a zatem nie posiada prawa głosu, nie ma również prawa udziału w zgromadzeniu wspólników (o ile oczywiście umowa spółki nie zostanie zmieniona).
Podział majątku, w skład którego wchodzą udziały w spółce z o.o. może nastąpić tak jak wszystkie inne składniki majątkowe, poprzez: podział udziałów pomiędzy byłych małżonków; przyznanie wszystkich udziałów jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego lub sprzedaż udziałów osobie trzeciej i podział pomiędzy małżonków pieniędzy uzyskanych z tej transakcji.
Podział firmy po rozwodzie może być przeprowadzony albo przed sądem albo na podstawie umowy między byłymi małżonkami. Przy czym jeśli chodzi o umowny podział firmy po rozwodzie, na skutek którego doszłoby do zbycia udziałów, to umowa taka dla swojej ważności winna być zawarta co najmniej w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Po dokonanym podziale, w przypadku kiedy wszystkie udziały nie przypadną jedynie dotychczasowemu wspólnikowi, należy zawiadomić spółkę o zbyciu udziału lub jego części. Zbycie udziału jest skutecznie wobec spółki dopiero kiedy spółka otrzyma zawiadomienie wraz z odpowiednimi dokumentami poświadczającymi zbycie udziałów. Zaniechanie zawiadomienia spółki może doprowadzić do bardzo niekorzystnych skutków – na przykład dywidenda może zostać wypłacona osobie, która nie jest już wspólnikiem, ale dalej jest wpisana do księgi udziałów.
Konieczne jest również ustalenie rzeczywistej wartości udziałów w spółce podlegających podziałowi, a nie fikcyjnej wielkości, często przyjmowanej w praktyce. Określenie wartości udziałów w spółce podlegających podziałowi nie jest proste, dlatego też w tym zakresie konieczne jest skorzystanie z opinii biegłego sądowego.
Podział spółki akcyjnej po rozwodzie
W sytuacji, gdy byli małżonkowie zamierzają w sposób umowny dokonać podziału firmy, winni uprzednio uzyskać zgodę spółki na sprzedaż akcji tylko wówczas, gdy statut spółki tak stanowi. Byli małżonkowie mają swobodę w wyborze nabywcy akcji oraz w ustaleniu ich ceny – w praktyce sytuacja byłych małżonków nie różni się od sytuacji pozostałych akcjonariuszy. Przy podziale majątku wspólnego małżonków, wchodzące w jego skład akcje można przyznać byłemu małżonkowi, który dotychczas nie był akcjonariuszem spółki. Oznacza to, że wstąpienie do spółki byłego małżonka w charakterze akcjonariusza (który do niedawna takiego statusu nie posiadał) będzie niezależne od wpływu pozostałych akcjonariuszy. Z kolei zbycie akcji w przypadku sądowego podziału firmy po rozwodzie nie wymaga uzyskania uprzedniej zgody spółki. Sąd wydając postanowienie zarządza bowiem sprzedaż akcji w postępowaniu egzekucyjnym.
Podsumowanie
Podział firmy po rozwodzie jest skomplikowanym procesem i fachowa pomoc adwokata może okazać się w tym przypadku nieodzowna. Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, która doradza swoim klientom właśnie w takich kwestiach jak: podział firmy po rozwodzie.
Powrót do podstrony — Podział majątku