Kancelaria Prawna Radkiewicz i Współpracownicy w ramach specjalizacji — adwokat prawo rodzinne — reprezentuje m.in. klientów z Warszawy i okolic przed sądami w sprawach o orzeczenie separacji. Niejednokrotnie w trakcie trwania związku małżeńskiego może bowiem dojść do kryzysu, który w sposób znaczny zaburzy relacje istniejące pomiędzy małżonkami. Instytucja rozwodu ma charakter ostateczny, zatem polski ustawodawca wprowadził obok rozwodu instytucję separacji. Dzięki separacji małżonkowie zyskują czas, który pozwala im przemyśleć czy życie w separacji jest dla nich rozwiązaniem optymalnym. Jednym z celów separacji jest bowiem umożliwienie pojednania się małżonków. Poniżej wyjaśnimy kiedy można wnosić o orzeczenie separacji oraz w jakim trybie.
Przesłanki orzeczenia separacji
Aby doszło do orzeczenia separacji pomiędzy małżonkami musi nastąpić zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Odmiennie aniżeli ma to miejsce w sprawach rozwodowych, rozkład taki nie jest obwarowany warunkiem trwałości (więcej patrz: „Rozwód”). Jest to przesłanka pozytywna, której wystąpienie powoduje możność orzeczenia separacji, pod warunkiem niewystępowania okoliczności zakazujących wydanie przedmiotowego rozstrzygnięcia.
Z kolei z przesłankami negatywnymi mamy do czynienia jeśli wskutek orzeczenia separacji doszłoby do naruszenia:
Powyżej wskazane przesłanki negatywne do orzeczenia separacji mają charakter ogólny oraz niedookreślony, zatem ich wystąpienie bądź ich brak będzie rozpatrywany indywidualnie przez sąd rozpatrujący daną sprawę.
Osobami uprawnionymi do zainicjowania postępowania sądowego w przedmiocie orzeczenia separacji jest każdy z małżonków. Jeżeli orzeczenia separacji żąda tylko jedno z małżonków wówczas wnosi się do sądu pozew, a sąd po rozpoznaniu sprawy w trybie procesowym wydaje wyrok. Jeśli zaś orzeczenia separacji żądają oboje małżonkowie, wówczas wnoszą oni do sądu wniosek, a sąd orzeka w postępowaniu nieprocesowym wydając postanowienie.
Pożycie małżeńskie
„Pożycie małżeńskie” jest określeniem niezdefiniowanym w polskim ustawodawstwie. W świetle doktryny i orzecznictwa pod pojęciem „pożycia małżeńskie” rozumie się swoistą wspólnotę, która winna istnieć między małżonkami. Pożycie małżeńskie to: :
- wspólnota uczuć;
- wspólnota fizyczna;
- wspólnota gospodarcza.
Rozkład pożycia małżeńskiego wystąpi więc, gdy wyżej wskazane wspólnoty przestaną pomiędzy małżonkami istnieć. Będzie on miał przymiot zupełności, gdy między małżonkami ustaną wszelkie więzi fizyczne (wspólnota fizyczna), duchowe (wspólnota uczuć) i gospodarcze (wspólnota gospodarcza, materialna). Jednakże dopóki chociaż jedna z ww. wspólnot istnieje dopóty warunek zupełności nie zostanie spełniony.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż wspólnota gospodarcza jest oceniana mniej rygorystycznie od dwóch pozostałych. Nawet bowiem istnienie niektórych składowych więzi gospodarczej, przy nieistnieniu pozostałych więzi może zostać uznane za spełnienie warunku zupełności rozkładu pożycia społecznego. Będzie to jednak spełnione jedynie wtedy, gdy dalsze utrzymywanie niektórych elementów wspólnoty gospodarczej jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami występującymi w danym stanie faktycznym (np. wspólne zamieszkiwanie ze względów na brak innych możliwości lokalowych).
Sprzeczne żądania małżonków
W polskim systemie prawnym istnieje zasada orzekania na podstawie żądania mającego najdalsze skutki prawne. Oznacza to, iż w sytuacji, gdy obok żądania orzeczenia separacji zgłoszono żądanie rozwodu – to orzeczony zostanie pomiędzy małżonkami rozwód (w przypadku nieistnienia okoliczności negatywnych uniemożliwiających orzeczenie rozwodu, o których szerzej: „Przesłanki rozwodu”).
Skutki separacji
Separacja, to instytucja, na podstawie której małżeństwo nadal trwa pomiędzy stronami, jednakże istnieje ono w pewnym zawieszeniu, co oznacza, iż:
- wspólność majątkowa małżeńska nie istnieje – powstaje ustrój rozdzielności majątkowej;
- nie istnieje odpowiedzialność solidarna małżonków za zobowiązania zaciągnięte podczas trwania separacji, a mających na celu zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny;
- dziedziczenie ustawowe pomiędzy małżonkami ustaje;
- domniemanie w zakresie pochodzenia dziecka nie istnieje (jednak dopiero po upływie 300 dni od dnia orzeczenia separacji);
- ustaje obowiązek wspólnego pożycia.
Pomimo swoistego zawieszenia niektórych praw i obowiązków małżonków na skutek orzeczenia separacji, małżonkowie w dalszym ciągu są zobowiązani do wzajemnej pomocy, gdy wymagają tego względy słuszności.
Zniesienie separacji
Okolicznościami, które powodują zniesienie separacji są:
- śmierć małżonków (bądź jednego z nich);
- rozwód;
- unieważnienie małżeństwa;
- orzeczenie sądowe znoszące separację.
Należy zwrócić uwagę, iż wznowienie wspólnego pożycia przez małżonków nie jest wystarczającą przesłanką do zniesienia separacji. Do zniesienia separacji w takich okolicznościach wymagane będzie jednak wydanie przez sąd orzeczenia. Sąd orzeka o zniesieniu separacji na zgodne żądanie małżonków. Postępowanie sądowe mające na celu zniesienie separacji może zostać zainicjowane przez jedno z małżonków, jeżeli drugie przyłącza się do żądania zniesienia separacji.
Wskutek zniesienia separacji małżeństwo jest kontynuowane ze wszelkimi prawami i obowiązkami z niego wynikającymi, w tym ponownie powstaje między małżonkami wspólność majątkowa małżeńska.
Niemniej jednak, istnieje możliwość wniesienia żądania o utrzymaniu przez sąd rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami.
Podsumowanie
Separacja jest orzekana, gdy istnieje zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W wyniku orzeczenia separacji małżeństwo nadal trwa, lecz obowiązki i prawa wynikające z małżeństwa ulegają istotnym zmianom. Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, której prawnicy posiadają wiedzę i doświadczenie w reprezentowaniu swych klientów m.in. z Warszawy i okolic w sprawach o orzeczenie separacji.
Powrót do podstrony — Adwokat prawo rodzinne