Pomimo, iż jesteśmy właścicielami nieruchomości bądź na innej podstawie prawnej możemy nieruchomością gospodarować, nie zawsze będziemy mieli pełną swobodę w podejmowaniu decyzji z nią związaną. Jednym z ograniczeń są przepisy Prawa budowlanego, które nakładają na nas szereg obowiązków, a w tym konieczność posiadania pozwolenia na budowę w sytuacjach, kiedy chcemy np. wybudować na naszej działce dom. Poniżej wyjaśnimy, kiedy pozwolenie na budowę jest wymagane, a kiedy nie musimy się o nie starać.
Słowo wstępu
Na wstępie warto wyjaśnić czym jest pozwolenie na budowę? Pozwolenie na budowę jest to decyzja administracyjna, na podstawie której możemy prowadzić budowę na nieruchomości. Decyzja ta określa, jakie warunki musimy spełnić, aby móc prowadzić w pełni zgodne z prawem przedsięwzięcie budowlane. Jest to o tyle istotne, gdy weźmie się pod uwagę skutki prowadzenia budowy bez wymaganych zezwoleń bądź z ich naruszeniem. Najbardziej dotkliwym z nich jest bez wątpienia nakaz rozbiórki obiektu, nawet już w całości wybudowanego, a nawet użytkowanego przez wiele lat. Pozwolenia na budowę wymaga się także przy wykonywaniu innych robót budowlanych, które nie są związane z budową nowego budynku (obiektu budowlanego).
Roboty budowlane
Przepisy ustawy Prawo budowlane wprowadzają zasadę, zgodnie z którą przez rozpoczęciem robót budowlanych należy uzyskać pozwolenie na budowę. Co jednak należy uznać za roboty budowlane? Roboty budowlane to nic innego jak sama budowa obiektu budowlanego, ale także jego przebudowa, montaż (np. instalacji), remont, a także rozbiórka obiektu budowlanego.
Budowa obiektu budowlanego
Najczęściej z pozwoleniem na budowę możemy zetknąć się przy okazji prowadzenia budowy nowych budynków (np. mieszkalnych czy biurowych). Przepisy Prawa budowlanego wyjaśniają, że budową jest nie tylko samo wybudowanie budynku od podstaw, lecz jest nią także rozbudowa już posadowionego obiektu budowlanego, jego odbudowa jak również nadbudowa.
Przebudowa budynku
Drugą sytuacją, kiedy będziemy mieli do czynienia z prowadzeniem robót budowlanych jest jego przebudowa. W wyniku przebudowy następuje zmiana parametrów technicznych bądź użytkowych istniejącego już obiektu budowlanego (np. zmiana ilości pokoi). Za przebudowę nie będziemy uznawać jednak takich działań, które powodują zmianę kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, szerokości oraz długości czy liczby kondygnacji w budynku.
Remont
Przepisy Prawa budowlanego za remont uznają wykonywanie robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego. Przy czym za remont nie jest uznawane wykonywanie prac mających na celu bieżącą konserwację obiektu budowlanego.
Obiekt budowlany
Należy także wyjaśnić, czym jest obiekt budowlany, na budowę którego należy uzyskać pozwolenie na budowę? Obiektem budowlanym jest zarówno sam budynek, jak również budowlę oraz obiekt małej architektury. Za budynek uznaje się obiekt, który jest trwale związany z gruntem, który posiada fundamenty i dach. Obiekty małej architektury to niewielkie obiekty, a w szczególności: kapliczki, krzyże, posągi, huśtawki czy śmietniki. Budowla natomiast to każdy innych obiekt budowlany nie będący budynkiem czy obiektem małej architektury (np. lotniska, mosty, wiadukty).
Kiedy nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę?
Prawo budowlane określa roboty budowlane, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, lecz wymagają dokonania zgłoszenia budowy właściwemu organowi. Tytułem przykładu zgłoszenie jest wymagane w przypadku budowy sieci wodociągowych czy kanalizacyjnych oraz budowy wolnostojących garaży, wiat oraz parterowych budynków gospodarczych o całkowitej powierzchni zabudowy do 35 m2. Niektóre roboty budowlane nie wymagają jednak ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia. Z taką sytuacją mamy do czynienia w szczególności w przypadku budowy obiektów małej architektury oraz przydomowych basenów oraz oczek wodnych o powierzchni do 50 m2.
Kto wydaje pozwolenie na budowę?
Co do zasady organem I stopnia w sprawie wydania pozwolenia na budowę jest starosta. Od jego decyzji przysługuje odwołanie do wojewody. W sytuacjach szczególnych, wskazanych w ustawie Prawo budowlane organem właściwym może być jednak wojewoda jako organ I instancji (np. gdy roboty budowlane dotyczą elektrowni wiatrowych).
Kto jest stroną postępowania administracyjnego?
Oprócz inwestora, stroną postępowania administracyjnego w przedmiocie pozwolenia na budowę są także właściciele, użytkownicy wieczyści oraz zarządcy nieruchomości, na które obiekt budowlany może oddziaływać (np. sąsiedzi).
Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę
Z wnioskiem o pozwolenie na budowę może wystąpić jedynie osoba, która dysponuje nieruchomością na cele budowlane. Osobą taką może być zatem właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty, zarządca czy osoba posiadająca ograniczone prawo rzeczowe do nieruchomości. Podstawą taką będzie także stosunek zobowiązaniowy (np. umowa cywilnoprawna) przewidujący uprawnienie do wykonywania robót budowlanych.
Jak długo należy czekać na wydanie decyzji?
Przepisy Prawa budowlanego wprowadziły zasadę, zgodnie z którą wydanie pozwolenia na budowę powinno nastąpić w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku. Niemniej jednak, jeżeli wniosek okaże się niekompletny, termin ten zostanie automatycznie przedłużony. Gdy organ nie zdąży wydać decyzji w przewidzianym terminie musi liczyć się z możliwością nałożenia na niego grzywny. W praktyce oczekiwanie na wydanie pozwolenia na budowę może trwać od miesiąca do nawet kilku miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Podsumowanie
Podstawową zasadą prawa budowlanego jest to, iż aby prowadzić jakiekolwiek roboty budowlane, uprzednio należy uzyskać pozwolenie na budowę. Od tej zasady ustawodawca wprowadził jednak wiele wyjątków. Przed każdym zamierzeniem budowlanym, zarówno o większych rozmiarach (np. wybudowaniem biurowca) jak i mniejszych (np. przygotowanie parkingu dla klientów przed siedzibą naszej firmy) musimy wiedzieć, jakich formalności administracyjnych musimy dopełnić, a z jakich jesteśmy zwolnieni. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni chętnie będzie Państwa reprezentować w postępowaniu administracyjnym celem uzyskania pozwolenia na budowę.
Powrót do specjalizacji — Prawnik nieruchomości