Prawo rodzinne reguluje stosunki prawne w rodzinie. Przykładowo rozwód, który jest konsekwencją rozkładu pożycia małżeńskiego, wiąże się z koniecznością ustalenia kontaktów rodziców z małoletnimi dziećmi i podziałem majątku. We wszystkich tych sprawach niezawodnie pomaga prawnik rodzinny. Osoby korzystające z pomocy eksperta mogą liczyć na kompleksowe wsparcie na każdym etapie prowadzonej sprawy. Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym prawnik rodzinny może wskazać rozwiązania i pomóc w uzyskaniu sądowego orzeczenia.
Jakie sprawy obejmuje prawo rodzinne?
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni zapewnia pomoc prawną z zakresu prawa rodzinnego. W naszym zespole pracuje niejeden prawnik rodzinny. Klientom poszukującym merytorycznego i rzetelnego wsparcia proponujemy zarówno konsultacje (porady prawne), przygotowanie dokumentów do złożenia w sądzie, jak i reprezentowanie przed sądem.
Prawnik rodzinny pracujący dla Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni oferuje profesjonalną pomoc m.in. w sprawach o: alimenty, ustalenie kontaktów z dzieckiem, ograniczenie władzy rodzicielskiej, pozbawienie władzy rodzicielskiej oraz ustalenie ojcostwa (uznanie ojcostwa, zaprzeczenie ojcostwa).
Jeśli Państwa sprawy rodzinne wymagają pomocy, prawnego wsparcia, czy reprezentacji przez osobę, jaką jest prawnik, nasza Kancelaria dostarczy Państwu w pełni profesjonalnych i kompleksowych rozwiązań w tym zakresie. Działamy rzetelnie i sprawnie, a nasze kompetencje w dziedzinie, jaką jest prawo rodzinne, pozwolą sprostać Państwa oczekiwaniom.
Każdy adwokat z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni to specjalista posiadający rozległą wiedzę. Dzięki temu możemy zaproponować Państwu usługi prawne na satysfakcjonującym Państwa poziomie. Prawo rodzinne to jedna z dziedzin prawa, w której odnosimy sukcesy. Adwokat z naszej Kancelarii może być Państwa reprezentantem m.in. w postępowaniach o:
- ustalenie kontaktów z dzieckiem;
- ograniczenie władzy rodzicielskiej;
- pozbawienie władzy rodzicielskiej;
- ustalenie ojcostwa (uznanie ojcostwa, zaprzeczenie ojcostwa).
Chętnie udzielimy Państwu pomocy także w innych, niewymienionych tutaj kwestiach prawa rodzinnego. Nasz prawnik to pewność, że Państwa sprawy rodzinne poprowadzone będą przed sądem w najbardziej optymalny sposób.
Każdy prawnik wchodzący w skład zespołu Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni to specjalista o niekwestionowanych kwalifikacjach merytorycznych. Nasi adwokaci posiadają rozległe doświadczenie procesowe w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. Sprawy rodzinne z prawnej perspektywy nie mają przed nami tajemnic.
Należy podkreślić, iż sprawy dotyczące prawa rodzinnego i opiekuńczego są dziedziną często niedocenianą. Sprawy rodzinne bywają także pomijane w zakresie usług prawnych oferowanych przez różne kancelarie. Nie każdy prawnik dysponuje również w tym zakresie odpowiednim doświadczeniem.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom naszych Klientów, proponujemy kompleksowe usługi prawne dotyczące spraw rodzinnych, gwarantując, że prawnik prowadzący Państwa sprawę dysponował będzie wszelkimi niezbędnymi w tym celu kompetencjami.
Prawo rodzinne stanowi ten dział prawa, z którym, co zauważył już Friedrich Carl von Savigny, zetknąć muszą się praktycznie wszyscy, albowiem odnosi się on do stosunków w podstawowej komórce społecznej – rodzinie. Z nami Państwa sprawy rodzinne będą w najlepszych rękach.
Alimenty
O alimenty może wystąpić zarówno rodzic dziecka, jak i małżonek po rozwodzie pozostający w niedostatku. Adwokat rodzinny w oparciu o zgromadzone dokumenty pomoże w określeniu wysokości alimentów, napisaniu pozwu i będzie reprezentował klienta przed sądem w postępowaniu o alimenty.
Prawo do kontaktów z dzieckiem
Zarówno rodzicom, jak i dziadkom przysługuje prawo do kontaktów z dzieckiem. Z uwagi na relacje między małżonkami o kontaktach jednego z nich z dzieckiem może rozstrzygnąć sąd. Prawnik rodzinny reprezentuje stronę w postępowaniu przed sądem.
Miejsce pobytu dziecka
Rodzice dziecka mogą się różnić co do kwestii związanej z miejscem pobytu dziecka. Wówczas o tej kwestii rozstrzyga sąd. Adwokat rodzinny pomaga również w uzyskaniu zgody na wyrobienie dziecku paszportu i jego wyjazd za granicę.
Adwokat prawo rodzinne Warszawa
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni to kancelaria prawa rodzinnego świadcząca swe usługi na terenie Warszawy i okolic. Adwokat rodzinny może Państwu pomóc w takich sprawach jak m. in. ustalenie ojcostwa czy jego zaprzeczenie, ustalenie nazwiska dziecka, pozbawienie władzy rodzicielskiej, ograniczenie władzy rodzicielskiej, przywrócenie władzy rodzicielskiej, alimenty na dziecko, kontakty z dzieckiem. Kancelaria pomoże stworzyć dla Państwa wszelkie porozumienia oraz umowy z zakresu prawa rodzinnego, jak również przeprowadzi dla Państwa sprawę sądową (sporządzi pozew/wniosek oraz będzie Państwa reprezentował na rozprawach sądowych oraz przed organami administracyjnymi). Kancelarię znajdą Państwo w Warszawie pod adresem: ul. Złota 59, kontakt: 22 489 52 65.
Prawo rodzinne — definicja
Prawo rodzinne i opiekuńcze to zespół norm prawnych, który reguluje zarówno osobiste, jak i majątkowe stosunki istniejące w rodzinach. Chodzi tu o ogół stosunków, jakie stwarza założenie i funkcjonowanie rodziny, a zatem o relacje między małżonkami, między rodzicami a dziećmi, między krewnymi, ale także sprawy dotyczące przysposobienia, opieki czy kurateli.
Adwokat prawa rodzinnego to jedna z usług świadczonych przez Kancelarię, w ramach której może Państwa reprezentować adwokat do spraw rodzinnych n.p. w sprawie o ustalenie kontaktów z dzieckiem.
Prawo rodzinne — zasady
Można wyróżnić dwie kategorie zasad, na jakich opiera się prawo rodzinne i opiekuńcze: te mające charakter ogólny, dotyczące wszystkich stosunków / spraw rodzinnych oraz te o szczególnym charakterze, które odnoszą się wyłącznie do stosunków określonego rodzaju, np. opieki, małżeństwa.
Do podstawowych zasad prawa rodzinnego należą:
- Zasada ochrony rodziny przez państwo – oznaczająca, iż państwo ma obowiązek uwzględnienia w swojej polityce społecznej i gospodarczej dobra rodziny, m.in. poprzez: zapewnienie przestrzegania praw dziecka, zapewnienie prawo do opieki, utworzenie funduszu alimentacyjnego, wypłacanie dodatku rodzinnego i innych form pomocy itp.;
- Zasada dobra rodziny – wyrażająca się w zobowiązaniu małżonków do wspólnego dbania o dobro rodziny i zaspokajania potrzeb jej członków;
- Zasada monogamii – polegająca na istnieniu zakazu zawarcia małżeństwa przez osobę już pozostającą w związku małżeńskim;
- Zasada trwałości związku małżeńskiego, a tym samym trwałości założonej rodziny – wyrażającą się w konieczności odpowiedniego udowodnienia wystąpienia okoliczności uzasadniających stwierdzenie nieważności małżeństwa lub orzeczenia rozwodu, czy separacji;
- Zasada równouprawnienia małżonków – zasada ta odnosi się zarówno do wzajemnych stosunków między małżonkami, jak i stosunków każdego z małżonków do ich wspólnych dzieci;
- Zasada dobra dziecka – zasada ta wynika z objęcia dziecka przez polskie prawo szczególną ochroną, która przejawia się m.in.: w ochronie dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją, zapewnieniu dziecku warunków do spokoju, prawidłowego i niezakłóconego rozwoju, poszanowaniu godności dziecka oraz zapewnieniu dziecku możliwości współdecydowania o jego sytuacji;
- Zasada równych praw dzieci bez względu na ich pochodzenie małżeńskie lub pozamałżeńskie – z zasady tej wynika, iż dzieci mają równe prawa bez względu na to, czy urodziły się w małżeństwie, czy poza nim;
Prawo rodzinne – podstawowe pojęcia
- rodzina – na gruncie orzecznictwa wypracowano pogląd, że najbliższa rodzina to najmniejsza grupa społeczna, powiązana uczuciem bliskości oraz wspólności osobistej i gospodarczej, wynikająca nie tylko z pokrewieństwa. Najczęściej rodzina zostaje założona w chwili zawarcia związku małżeńskiego i tworzą ją małżonkowie i ich małoletnie dzieci. Co istotne, rodzina jako całość nie jest podmiotem prawa, ale podmiotami praw i obowiązków są jej poszczególni członkowie.
- pokrewieństwo – jest ono wynikiem pochodzenia od wspólnego przodka określonych osób, a zatem chodzi tu o tzw. więzy krwi. Możemy wyróżnić:
- pokrewieństwo w linii prostej, np. ojciec – syn, babcia – wnuczka;
- pokrewieństwo w linii bocznej, np. rodzeństwo;
- powinowactwo – stosunki łączące jednego z małżonków z krewnymi drugiego małżonka;
- konkubinat – trwały związek faktyczny łączący mężczyznę i kobietę, którzy żyją ze sobą jak małżonkowie, pomimo, że nie zawarli związku małżeńskiego. Konkubent uważany jest w prawie za osobę bliską, dzięki czemu przysługują mu niektóre prawa, np. prawo wstąpienia w stosunek najmu po śmierci najemcy.
- małżeństwo – trwały, monogamiczny związek łączący kobietę i mężczyznę, zawarty przez nich dobrowolnie, zgodnie z przepisami prawa przed właściwym urzędnikiem państwowym lub duchownym. Celem zawarcia małżeństwa jest wspólne pożycie i realizacja dobra założonej rodziny. Małżonkowie mają równorzędne prawa i obowiązki zarówno o charakterze osobistym, jak i majątkowym. Małżeństwo z założenia jest trwałe, jednakże nie ma charakteru nierozerwalnego. Małżeństwo ustaje w sposób naturalny w przypadku śmierci jednego z małżonków. Ponadto małżeństwo ustaje również z powodu uznania jednego z małżonków za zmarłego lub orzeczenia przez sąd rozwodu. Możliwe jest również pozostawanie małżonków w separacji.
- władza rodzicielska – określenie to oznacza ogół praw i obowiązków rodziców względem dziecka. Jej celem jest zapewnienie należytej opieki i ochrony interesów małoletniego dziecka. Powstaje z chwilą urodzenia dziecka i przysługuje rodzicom, których rodzicielstwo jest ustalone prawnie, z kolei ustaje w chwili uzyskania przez dziecko pełnoletniości lub śmierci rodzica/ dziecka.
- przysposobienie (adopcja, usynowienie) – prawne uznanie obcego biologicznie dziecka za swoje. O przysposobieniu orzeka sąd opiekuńczy.
- obowiązek alimentacyjny – najprościej mówiąc, jest to ciążący na krewnych w linii prostej, rodzeństwie oraz małżonkach obowiązek wzajemnego zapewniania środków utrzymania, a także w miarę możliwości i potrzeb środków wychowania.
Adwokat prawo rodzinne — kompleksowa pomoc w Warszawie
Powrót do specjalizacji: Rozwód