Nie zawsze wymierzenie kary w procesie karnym musi od razu wiązać się z koniecznością jej odbycia. Przepisy prawa karnego przewidują możliwość jej zawieszenia. Poniżej wyjaśnimy, kiedy może dojść do warunkowego zawieszenia wykonania kary.
Warunki formalne do warunkowego zawieszenia wykonania kary
Aby móc starać się o warunkowe zawieszenia wykonania kary muszą być spełnione poniższe warunki formalne:
- orzeczona kara pozbawienia wolności nie przekracza roku;
- jeżeli sprawca w momencie, gdy popełniał przestępstwo nie był skazany uprzednio na karę pozbawienia wolności;
- zawieszenie wykonania kary będzie wystarczające do osiągnięcia jej celów (np. poprzez brak powrotu sprawcy do przestępstwa).
Okoliczności brane pod uwagę
Adwokat z Warszawy wyjaśnia, iż sąd orzekając zawieszenie wykonania kary bierze pod uwagę takie okoliczności jak:
- postawa sprawcy;
- warunki osobiste sprawcy;
- dotychczasowy sposób życia sprawcy;
- zachowanie się sprawcy po popełnieniu przestępstwa.
Ograniczenia w zakresie warunkowego zawieszenia wykonania kary
Sprawy karne w Warszawie, że bardzo rzadko dochodzi o warunkowego zawieszenia wykonania kary wymierzanej za występek o charakterze chuligański oraz w przypadku recydywy prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości bądź zażyciu innego środka odurzającego. W takich sytuacjach bowiem ustawodawca wskazał, iż zawieszenie wykonania kary może zaistnieć tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Okres próby
Warunkowe zawieszenie wykonania kary odbywa się z jednoczesnym określeniem okresu próby, w czasie którego skazany musi wypełniać obowiązki na niego nałożone (o czym poniżej), jak również nie może popełnić żadnego przestępstwa. Okres próby co do zasady może zostać oznaczony w widełkach od roku do 3 lat i biegnie od dnia uprawomocnienia się wyroku. Gdy mamy jednak do czynienia z przestępstwem przemocy wobec osoby wspólnie zamieszkującej bądź sprawcą młodocianym – okres próby jest podwyższony i wynosi od 2 do 5 lat.
Zawieszenie wykonania kary a grzywna
Prawo karne przewiduje, iż wraz z zawieszeniem wykonania kary sąd może nałożyć na skazanego grzywnę. W przypadku gdy dojdzie od odwieszenia wykonania kary grzywna ta nie podlega wykonaniu, a dotychczas uiszczona zostaje zaliczona na poczet okresu pozbawienia wolności – w takim przypadku kara pozbawienia wolności ulega skróceniu, przy czym 2 stawki dzienne odpowiadają jednemu dniowi pozbawienia wolności.
Obowiązki skazanego
Sprawy karne w Warszawie niejednokrotnie obejmują także nałożenie na sprawcę szeregu obowiązków. Kodeks karny wskazuje na przykładowe obowiązki, które sąd może nałożyć na skazanego. I tak wśród nich wymienia się m. in.:
- dozór kuratora;
- obowiązek informowania sądu;
- obowiązek podjęcia się pracy o charakterze zarobkowym;
- udział w terapii;
- niespożywanie alkoholu;
- obowiązek łożenia na utrzymanie rodziny;
- opróżnienie mieszkania;
- zakaz przebywania w określonych środowiskach.
Nadto na skazanego może zostać nałożony dozór kuratora bądź innej osoby zaufania czy instytucji. W zakresie sprawców młodocianych czy popełniających przestępstwo przemocy domowej lub związanymi z zaburzeniami seksualnymi, dozór taki jest orzekany obligatoryjnie.
Nałożenie ww. obowiązków następuje po wysłuchaniu skazanego. Co więcej, zakres obowiązków może być zmieniany, także rozszerzany w okresie próby.
Zarządzenie wykonania kary
Adwokat z Warszawy spostrzega, że zarządzenie wykonania kary zdarza się często. Prawo karne wprowadza okoliczności, kiedy zarządzenie takie musi być wydane oraz kiedy sąd może je wydać w sposób uznaniowy. Do obligatoryjnego odwieszenia dojdzie w sytuacji, gdy sprawca popełnia w okresie próby przestępstwo umyślne, za które wymierzono mu bezwzględną karę więzienia. Drugą okolicznością obligatoryjnego zarządzenia wykonania kary jest sytuacja, kiedy sprawca skazany za stosowanie wobec osób współzamieszkujących z nim w jednym lokalu w okresie próby rażąco narusza porządek prawny oraz ponownie stosuje przemoc wobec osoby najbliższej bądź małoletniej.
Zarządzenie wykonania kary może zostać wydane także w sytuacji, gdy sprawca:
- popełnia inne przestępstwo;
- narusza porządek prawny w sposób rażący.
Zarządzenie wykonania próby nie może być wydane po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia okresu próby.
Zatarcie skazania
Zatarcie skazania następuje po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia okresu próby.
Warunkowe zawieszenie wykonania kary łącznej
W przypadku kary łącznej możliwe jest jej warunkowe zawieszenie, jeżeli spełnione będą poniższe warunki:
- wymiar kary nie może przekraczać roku;
- za każde z tych przestępstw nie orzeczono kary pozbawienia wolności;
- zawieszenie wykonania kary będzie wystarczające dla osiągnięcia jej celów.
W przypadku kary łącznej za przestępstwa, za który wymierzono sprawcy kary więzienia, nawet jeżeli wobec co najmniej jednej z nich wydano wyrok z zawieszeniem jej wykonania, wyrok łączny może ustalić karę bezwzględnego więzienia. W takim przypadku przy ustalaniu kary łącznej dla kary z zawieszeniem jej wykonania przyjmuje się, że jeden miesiąc kary z warunkowym zawieszeniem jej odbywania odpowiada 15 dniom bezwzględnej kary więzenia.
W przypadku zawieszenia wykonania kary łącznej sąd ustala okres próby oraz związane z nim obowiązki na nowo.
Podsumowanie
Podsumowując, warunkowe zawieszenie wykonania kary nie zawsze może być orzeczone wobec sprawcy. Jeżeli mamy do czynienia z osobą, która popełniła przestępstwo mniejszej wagi, jego dotychczasowe postępowanie przed jego popełnieniem oraz po popełnieniu mogą zadecydować, czy sąd skorzysta z uprawnienia do zawieszenia wykonania kary.
Powrót do specjalizacji — Prawo karne