Kodeks spółek handlowych przewiduje kilka typów spółek, wśród których znajduje się również spółka komandytowa. Spółka komandytowa posiada zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych, jak również zdolność sądową. Spółka komandytowa, tak jak pozostałe spółki osobowe nie posiada jednak osobowości prawnej (odmiennie aniżeli spółka z o.o. czy spółka akcyjna).
Spółkę komandytową od innych spółek charakteryzuje to, że występują w niej dwa rodzaje wspólników – komplementariusz oraz komandytariusz. Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki tak jak wspólnik spółki jawnej, a więc całym swoim majątkiem (bez ograniczenia) w sposób subsydiarny (tj. gdy egzekucja wobec spółki jest bezskuteczna). Komandytariusz natomiast odpowiada wyłącznie do wysokości określonej w umowie spółki (tzw. suma komandytowa). Warto z kolei wskazać, że spółka komandytowa odpowiada jedynie za swoje zobowiązania, nie zaś za zobowiązania swoich wspólników. Poniżej przedstawimy jak szybko i sprawnie założyć spółkę komandytową.
Kto może być wspólnikiem spółki komandytowej?
Założycielami spółki komandytowej, a jednocześnie jej wspólnikami mogą być:
- osoby fizyczne;
- inna spółka osobowa;
- osoby prawne.
Ponadto, podobnie jak w przypadku spółki jawnej, wspólnikiem spółki komandytowej nie może być spółka cywilna.
Tryby rejestracji spółki komandytowej
Począwszy od 2015 r. istnieje możliwość rejestracji spółki komandytowej na podstawie dwóch niezależnych od siebie trybów:
- w formie zwykłej oraz
- w trybie uproszczonym (tryb S24).
Umowa spółki komandytowej
Umowa spółki komandytowej dla swej ważności wymaga formy aktu notarialnego. Co więcej również jej zmiana wymaga zachowania takiej formy.
Umowa spółki komandytowej powinna zawierać następujące elementy:
- firmę spółki;
- siedzibę;
- przedmiot działalności (np. produkcja maszyn);
- oznaczenie wkładu wnoszonego przez wspólników wraz z wartością każdego wkładu;
- oznaczenie odpowiedzialności komandytariuszy (tj. wskazanie wysokości sumy komandytowej);
- wskazanie czasu trwania spółki (np. czas nieoznaczony, 15 lat).
W umowie spółki mogą zostać również zawarte inne elementy powyżej niewskazane.
Firma spółki komandytowej
Firma spółki komandytowej zawiera nazwisko co najmniej jednego komplementariusza oraz oznaczenie „spółka komandytowa”. W przypadku, gdy komplementariuszem jest osoba prawna w firmie spółki komandytowej winna znaleźć się pełna nazwa takiego wspólnika. Należy równocześnie zwrócić uwagę, że w firmie spółki komandytowej nie powinno znajdować się nazwisko komandytariusza.
Rejestracja spółki komandytowej w sposób zwykły
Rejestracja spółki komandytowej wymaga zgłoszenia jej zawarcia do sądu rejonowego (właściwego dla siedziby zakładanej spółki). Zgłoszenie spółki komandytowej powinno zawierać poniższe elementy:
- firmę;
- siedzibę wraz z oznaczeniem adresu;
- przedmiot działalności;
- dane komplementariuszy;
- dane komandytariuszy;
- dane osób uprawnionych do reprezentacji spółki;
- sposób reprezentacji;
- sumę komandytową.
Rejestracja spółki komandytowej w trybie S24
Ustawodawca od 2015 r. umożliwił zakładanie spółek komandytowych również w trybie uproszczonym (tryb S24). Umowa spółki komandytowej w takiej sytuacji zawierana jest za pomocą formularza udostępnianego w systemie internetowym. Do zawarcia umowy spółki komandytowej przez internet dochodzi w chwili wypełnienia wzorca umowy i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Umowa może być również podpisana za pomocą podpisu potwierdzonego profilem zaufanym (ePUAP).
Skutek wpisu do rejestru
Powstanie spółki komandytowej następuje w momencie jej wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy. Dopiero z tą chwilą spółka komandytowa staje się podmiotem prawa.
Podsumowanie
Tytułem podsumowania, ponownie warto wskazać, iż obecnie przedsiębiorcy chcący zarejestrować spółkę komandytową mogą skorzystać z dwóch odrębnych od siebie trybów – zwykłego bądź uproszczonego. Tryby te są od siebie niezależne i zawierają zarówno wady jak i zalety. To od zapotrzebowania konkretnych przedsiębiorców zależeć będzie, który z omawianych trybów będzie właściwszym dla prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w wyborze właściwego trybu oraz celem uniknięcia błędów podczas rejestracji spółki komandytowej zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, której prawnicy posiadają duże doświadczenie w rejestracji spółek komandytowych m.in. dla klientów z Warszawy i okolic.
Powrót do podstrony Rejestracja spółek