Postępowanie restrukturyzacyjne to postępowanie, które zastąpiło wcześniej występujące w polskim prawie postępowanie naprawcze. Wprowadziło ono nowe zasady oraz tryby postępowań mających na celu utrzymanie firmy na rynku, pomimo występowania w niej problemów finansowych i utrudnień w regulowaniu bieżących zobowiązań. Poniżej wyjaśnimy, jak sądowe postępowanie restrukturyzacyjne może być w firmie przeprowadzone.
Sądowe oraz pozasądowe postępowanie restrukturyzacyjne
Na wstępie wartym wskazania jest, iż postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone zarówno na drodze sądowej (tzw. sądowe postępowanie restrukturyzacyjne) oraz na drodze pozasądowej. Droga pozasądowa daje możliwość podjęcia próby zmniejszenia zobowiązań firmy bez formalnego otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Katalog czynności, jakie w ramach takiego postępowania firma może podejmować jest otwarty – mogą to być zarówno negocjacje prowadzone z kontrahentami, przekształcenia wewnętrzne w firmie, czy próby zmniejszenia swych zobowiązań publicznoprawnych, tj. podatków oraz składek ZUS.
Restrukturyzacja firmy a sądowe postępowania restrukturyzacyjne
Sądowe postępowanie restrukturyzacyjne może zostać przez firmę otworzone, jeżeli występuje przesłanka niewypłacalności firmy bądź zagrożenie takiej niewypłacalności. Obecnie polskie przepisy przewidują cztery postępowania restrukturyzacyjne, a mianowicie:
- o zatwierdzenie układu;
- przyspieszone postępowanie układowe;
- układowe oraz
- sanacyjne.
Sądowe postępowania restrukturyzacyjne — podobieństwa i różnice
Wszystkie cztery postępowania restrukturyzacyjne charakteryzują się tym, iż zmierzają do zawarcia układu pomiędzy przedsiębiorcą a jego wierzycielami. Wśród podobieństw ww. postępowań można wymienić również m.in.: ograniczenia w zarządzie majątkiem firmy oraz zapewnienie firmie ochrony przed wierzycielami. W każdym postępowaniu dochodzi również do sporządzenia spisu wierzytelności, głosowania nad układem przez zgromadzenie wierzycieli, a w razie przyjęcia układu przez wierzycieli do wydania postanowienia przez sąd o zatwierdzeniu układu, odmowie zatwierdzenia układu albo o umorzeniu postępowania. Z kolei wśród różnic między ww. postępowaniami można wymienić m.in. sposób zarządzania majątkiem firmy i jego kontroli oraz stopień, w jakim majątek firmy będzie podlegał restrukturyzacji (sprawdź czym jest restrukturyzacja firmy). Wskazane jest, aby wybór procedury, w ramach której będzie przeprowadzana restrukturyzacja dokonywany był w oparciu o analizę potrzeb przedsiębiorcy i jego sytuacji finansowej.
Postępowanie o zatwierdzenie układu
Postępowanie restrukturyzacyjne o zatwierdzenie układu charakteryzuje się tym, że zawarcie układu pomiędzy firmą a jej wierzycielami następuje bez udziału sądu. Sąd ma za zadanie jedynie zatwierdzić układ, jaki został ustalony między stronami. Niemniej jednak, aby móc skorzystać z tego postępowania, wysokość wierzytelności spornych nie może przekraczać 15 % całej sumy wierzytelności. Warto pamiętać o tym, że postępowanie o zatwierdzenie układu jest najszybszym i najprostszym z czterech postępowań przewidzianych w prawie restrukturyzacyjnym. Układ powinien zostać wniesiony do sądu celem jego zatwierdzenia w odpowiednim czasie, gdyż głos oddany przez wierzyciela jest ważny jedynie w okresie do 3 miesięcy od jego oddania. Jeżeli w tym terminie nie wpłynie wniosek do sądu, głos taki staje się nieważny, co skutkować może odmową zatwierdzenia układu, który nie posiada odpowiedniej ilości głosów ważnie oddanych. Sąd wydaje postanowienie o zatwierdzenie układu w terminie 2 tygodni od dnia wniesienia wniosku o jego zatwierdzenie.
Przyspieszone postępowanie układowe
Przyspieszone postępowanie układowe jest to postępowanie restrukturyzacyjne prowadzone w uproszczonym trybie. Nie każda firma będzie jednak mogła skorzystać z takiego uproszczonego trybu. Podobnie, jak w postępowaniu o zatwierdzeniu układu, przepisy przewidują istnienie dodatkowego wymogu w postaci nieprzekraczania przez sporne wierzytelności 15 % sumy wierzytelności. W przyspieszonym postępowaniu układowym nie sporządza się spisu inwentarza. Plan restrukturyzacji, spis wierzytelności oraz spis wierzytelności spornych składany jest do sądu w terminie 2 tygodni od dnia otwarcia postępowania.
Postępowanie układowe
Postępowanie układowe jest to postępowanie restrukturyzacyjne, które jest prowadzone, gdy wierzytelności sporne przekraczają 15 % wszystkich wierzytelności. Postanowienie o otwarciu postępowania wydawane jest w terminie 2 tygodni, chyba że sąd dojdzie do wniosku, iż konieczne jest przeprowadzenie rozprawy – wtedy termin ten zostaje przedłużony do 6 tygodni od dnia wniesienia wniosku. W terminie 30 dni od dnia otwarcia postępowania sporządzany jest spis inwentarza, tj. masy układowej, plan restrukturyzacyjny oraz spis wierzytelności.
Postępowanie sanacyjne
Ostatnim z postępowań restrukturyzacyjnych jest postępowanie sanacyjne. Jest to postępowanie najdalej idące ze wszystkich czterech postępowań pod względem ochrony firmy przez egzekucją. W jego ramach mogą być prowadzone wszelkie działania naprawcze, mające na celu poprawę sytuacji firmy.
Zdolność restrukturyzacyjna
Należy również wspomnieć, iż nie każdy podmiot działający na rynku posiada zdolność restrukturyzacyjną, tj. może skorzystać z postępowań naprawczych, jakie przewidują przepisy restrukturyzacyjne.
Zdolność restrukturyzacyjną posiadają m. in.:
- przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego;
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
- spółki akcyjne;
- wspólnicy spółek osobowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczeń (tj. wspólnicy spółek jawnych oraz komplementariusze);
- wspólnicy spółek partnerskich.
Zdolności restrukturyzacyjnej nie posiadają takie podmioty jak:
- banki krajowe;
- oddziały banków zagranicznych;
- spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe;
- firmy inwestycyjne w rozumieniu przepisów ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym;
- zakłady ubezpieczeń;
- zakłady reasekuracji oraz
- tzw. spółki holdingowe.
Podsumowanie
Podsumowując, należy podkreślić, iż firma podejmując decyzję o prowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego, powinna zastanowić się, jaki tryb będzie dla niej odpowiedni. Przy tym, powinna wziąć pod uwagę zarówno zalety, wady oraz wymogi stawiane przez przepisy dla każdego z wszystkich czterech postępowań. Celem wyboru najlepszej metody zabezpieczenia interesów firmy, warto jest zwrócić się o pomoc do doświadczonych i kompetentnych prawników z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, którzy służą wsparciem we wszelkich postępowaniach restrukturyzacyjnych, zarówno sądowych, jak również pozasądowych.
Powrót do specjalizacji — Restrukturyzacja firmy