Zasada trwałości związku małżeńskiego
Rozwód podlega kontroli państwa. W Polsce istnieje zasada trwałości związku małżeńskiego zawieranego na całe życie. Intencją ustawodawcy było aby rozwiązanie związku małżeńskiego następowało wyjątkowo, dlatego też Sąd jest władny odmówić orzeczenia rozwodu pomimo istnienia ku temu przesłanek. Poniżej wskazujemy okoliczności, których wystąpienie spowodować może odmowę orzeczenia rozwodu wbrew żądaniu osoby wnoszącej do sądu pozew o rozwód.
Przesłanki orzeczenia rozwodu
Sąd, badając możliwość orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami w pierwszej kolejności określa, czy w stanie faktycznym danej sprawy zaistniał trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W dalszej kolejności Sąd bada, czy nie istnieją żadne okoliczności uniemożliwiające orzeczenie rozwodu, takie jak dobro wspólnych małoletnich dzieci bądź sprzeczność rozwodu z zasadami współżycia społecznego.
Nadto, w przypadku, gdy pozew o rozwód wnosi do sądu małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugi z małżonków sprzeciwia się zakończeniu małżeństwa — Sąd również odmówi wydania orzeczenia w zakresie rozwiązania małżeństwa między stronami.
Dobro wspólnych małoletnich dzieci
Za wspólne małoletnie dzieci uznaje się zarówno dzieci biologiczne stron, jak również dzieci adoptowane przez małżonków, które co do zasady w dniu orzekania przez Sąd nie osiągnęły 18 roku życia. Sąd dokonujący oceny wystąpienia omawianej przesłanki powinien porównać sytuację dzieci stron sprzed i po orzeczeniu rozwodu. Nadto, Sąd musi mieć na uwadze, czy istnieje możliwość, aby małżonkowie powrócili do wspólności małżeńskiej.
Sąd, badając zaistnienie omawianej przesłanki winien brać pod uwagę m. in.:
- czy rozwód nie spowoduje osłabienia więzi pomiędzy dziećmi a małżonkiem, przy którym one nie pozostają, w stopniu, który może ujemnie wpływać na wykonywanie przez tego małżonka obowiązków rodzicielskich;
- czy orzeczenie rozwodu pogłębi konflikt co do wychowania dzieci;
- wiek dzieci;
- dotychczasowe stosunki pomiędzy rodzicami a dziećmi;
- stan zdrowia dzieci;
- stan materialny dziecka i jego warunków mieszkaniowych, itp.
W orzecznictwie ugruntowany został pogląd, iż Sąd odmówi orzeczeniu rozwodu, jeżeli wskutek orzeczenia rozwodu wykonywanie władzy rodzicielskiej mogłoby ulec pogorszeniu pod warunkiem, że dotychczas obydwoje z rodziców wykonywali władzę rodzicielską w sposób prawidłowy.
Jednocześnie wskazuje się, iż długotrwały konflikt istniejący pomiędzy rodzicami jest okolicznością przemawiającą za orzeczeniem rozwodu w takiej sprawie.
Zasady współżycia społecznego a pozew rozwodowy
Drugą z przesłanek, kiedy nie dojdzie do zakończenia związku małżeńskiego jest sytuacja, gdy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Sformułowanie „zasady współżycia społecznego” jest terminem niedookreślonym, który ani w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ani w innym akcie prawnym nie został zdefiniowany. Za zasady współżycia społecznego uznaje się zarówno normy moralne, jak również normy obyczajowe. Rolą zaś zasad współżycia społecznego jest uelastycznianie prawa celem jego zastosowania do konkretnego stanu faktycznego.
W orzecznictwie za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego uznano m. in.:
- gdy orzeczenie rozwodu powodowałoby rażącą krzywdę dla małżonka sprzeciwiającego się jego orzeczeniu;
- gdy jedno z małżonków jest nieuleczalnie chore i wymaga opieki drugiego współmałżonka;
- dobro dzieci pełnoletnich w dalszym ciągu potrzebujących pomocy rodziców (np. niepełnosprawność) zostałoby naruszone;
- porzucenie małżonka i pozostawienie go bez środków utrzymania.
Z kolei za brak sprzeczności z zasadami współżycia społecznego uznano m. in. podeszły wiek małżonków czy przebywanie każdego z małżonków w nowych związkach.
Pozew rozwodowy małżonka wyłącznie winnego
Ostatnią z okoliczności uzasadniającą odmowę orzeczenia rozwodu jest wniesienie do sądu pozwu o rozwód przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia, gdy drugi z małżonków sprzeciwia się zakończeniu związku między nimi. Wina rozkładu pożycia małżeńskiego będzie występowała, gdy dojdzie do naruszenia przez małżonka bądź przez oboje małżonków obowiązków małżeńskich, takich jak m. in. obowiązek wzajemnej pomocy, wierności czy współdziałania dla dobra rodziny.
Niemniej jednak Sąd może orzec zakończenie małżeństwa, pomimo sprzeciwu małżonka niewinnego rozkładu pożycia, jeżeli w ocenie Sądu taka odmowa zostanie uznana za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego. W orzecznictwie za odmowę sprzeczną z zasadami współżycia społecznego uznano m. in. poniższe okoliczności:
- trwanie związków małżeńskich, które faktycznie nie istnieją;
- choroba małżonka wyłącznie winnego;
- gdy odmowa ma służyć wyłącznie celom zamanifestowania przewagi jednego małżonka nad drugim;
- znaczny okres trwania rozkładu pożycia, np. kilkanaście lat;
- urodzenie się dziecka w związku faktycznym, w którym obecnie żyje małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia.
Ocena odmowy zgody na rozwód winna nadto brać pod uwagę sytuację życiową obydwojga małżonków, czas trwania małżeństwa, wiek, stan zdrowia, zdolność do zaspokajania potrzeb osobistych.
Podsumowanie
Podsumowując, Sąd odmówi orzeczenia rozwodu, gdy po analizie sprawy dojdzie do przekonania, iż zachodzi jedna z następujących okoliczności:
- dobro wspólnych małoletnich dzieci (dziecka) małżonków sprzeciwia się orzeczeniu rozwodu;
- orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego;
- małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia wnosi pozew rozwodowy, zaś małżonek niewinny nie wyraża zgody na rozwód.
Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, której prawnicy specjalizują się w sprawach rozwodowych.
Powrót do specjalizacji Rozwód