Prokura jest szczególnego rodzaju pełnomocnictwem, które upoważnia do działania w imieniu i na rzecz mocodawcy. Takiego rodzaju pełnomocnictwa udziela przedsiębiorca, który podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokurentem może być tylko osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Prokura może być udzielona kilku osobom łącznie lub oddzielnie. W takiej sytuacji kierowane do przedsiębiorcy oświadczenia lub doręczenia pism mogą być dokonywane do jednej z osób, której udzielono prokurę łączną.
Prokura jest udzielana przez organy osób prawnych, w tym spółek kapitałowych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, a także przez przedstawicieli ustawowych, zgodnie z obowiązującymi w danej jednostce zasadami reprezentacji. Skoro udzielenie prokury jest czynnością z zakresu reprezentacji, skuteczność udzielenia prokury należy zatem badać w oparciu o analizę, czy zasady reprezentacji danej spółki zostały zachowane. Należy podkreślić, iż spółka cywilna nie może udzielić prokury, gdyż nie jest ona podmiotem prawa, a tym samym nie może być uznana za przedsiębiorcę.W literaturze uznaje się natomiast możliwość udzielenia prokury przez spółkę kapitałową w organizacji, która formalnie już istnieje, jednakże nie jest jeszcze wpisana do rejestru przedsiębiorców.
Forma udzielenia prokury
Prokura powinna być udzielona na piśmie, pod rygorem nieważności. W tym wypadku nie stosuje się zasady, że jeżeli do czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, to pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Warto wskazać, że prokura może być również udzielona przez oświadczenie woli złożone w drodze elektronicznej, opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Takie oświadczenie woli jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.
Zgłoszenie do rejestru przedsiębiorców
Udzielenie lub wygaśnięcie prokury powinno zostać zgłoszone do rejestru przedsiębiorców ze wskazaniem jej rodzaju, a w przypadku prokury łącznej z określeniem sposobu jej wykonywania. Należy podkreślić, że udzielenie prokury jest ważne, mimo że nie została wpisana do rejestru sądowego. Jednakże sam wpis do rejestru ma istotne znaczenie z punktu widzenia pewności i bezpieczeństwa obrotu prawnego. Po pierwsze, łączy się z nim domniemanie ważności udzielenia prokury. Po drugie, prokurent uzyskuje możliwość skutecznego wylegitymowania się odpisem lub wyciągiem z rejestru sądowego.
Zakres prokury
Umocowanie obejmuje możliwość podejmowania czynności sądowych i pozasądowych, które są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Oznacza to, że prokurent może dokonywać czynności prawnych w granicach umocowania, które to będą wywierały bezpośrednie skutki w sferze prawnej jego mocodawcy. Zatem prokura jest upoważnieniem do działania w stosunkach z osobami trzecimi, natomiast nie w stosunkach wewnętrznych z mocodawcą.
Warto zauważyć, że umocowanie prokurenta, jest uprawnieniem do działania na rzecz mocodawcy, nie ustanawia natomiast obowiązku działania. Obowiązek działania może jednak wynikać z innej podstawy tj. umowy o pracę lub zlecenia, a także w związku z członkostwem w spółce np. w relacji pomiędzy komandytariuszem a spółką komandytowo-akcyjną. Charakterystyczną cechą prokury jest ustawowe określenie granic umocowania do działania. Prokurent może bowiem działać tylko w zakresie czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a umocowania może udzielić tylko przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Prokurent ma szeroki zakres umocowania, które upoważnia go do podejmowania czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zatem prokura jest w istocie połączeniem pełnomocnictwa procesowego z możliwością podejmowania czynności pozasądowych, niezależnie od tego czy mają one charakter czynności zwykłego zarządu, czy przekraczają ten zakres. Natomiast poza zakresem prokury pozostają czynności dotyczące stosunków wewnętrznych podmiotu, tj. zwoływanie posiedzeń organów przedsiębiorcy, czy też zgłaszanie wniosków o wpis do rejestru danych dotyczących przedsiębiorcy.
Umocowanie do podejmowania czynności przed sądami obejmuje możliwość występowania w imieniu przedsiębiorcy przed wszystkimi sądami powszechnymi oraz sądami administracyjnymi, w tym dokonywanie wszelkich czynności procesowych tj. wniesienie pozwu, cofnięcie powództwa, uznanie lub zrzeczenie się roszczeń, jak również zawarcie ugody. Prokurent może udzielić pełnomocnictwa procesowego, a także wnosić środki odwoławcze od wydanych w sprawie przedsiębiorcy orzeczeń. Prokurent jest uprawniony do zawierania umów o arbitraż, a także porozumień w postępowaniu polubownym. Ponadto prokurent może reprezentować mocodawcę przed organami państwowymi i samorządowymi.
Natomiast umocowanie do dokonywania czynności pozasądowych obejmuje możliwość podejmowania czynności handlowych związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Tak więc prokurent może zawierać umowy kredytu lub pożyczki, udzielać poręczenia.. Prokurent może również wystawić weksel. Poza składaniem oświadczeń woli, prokurent może dokonywać również innych czynności np. wezwania dłużnika do spełnienia świadczenia lub zawiadomienia o wadach rzeczy. Do czynności pozasądowych objętych prokurą należy również zaliczyć zawieranie umów cywilnoprawnych, z zakresu prawa handlowego, prawa własności intelektualnej i przemysłowej oraz prawa pracy.
Warto zauważyć, że zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego na prokurencie nie ciąży odpowiedzialność za niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Nie będzie on zatem obciążony konsekwencjami uchybienia obowiązkowi podjęcia stosownych działań i złożenia wniosku w odpowiednim terminie, ponieważ czynność złożenia wniosku mieści się w zakresie uprawnień prokurenta, a nie jego obowiązków.
Zakresem prokury nie jest jednak objęte umocowanie do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje zbycie przedsiębiorstwa, oddanie go do czasowego korzystania, a także do zbywania i obciążania nieruchomości – ustanowienie hipoteki lub ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości. Zatem dokonanie sprzedaży, zamiany, darowizny, wniesienia tytułem wkładu do spółki lub spółdzielni przedsiębiorstwa lub nieruchomości pozostaje poza zakresem umocowania prokurenta. Do dokonania takiej czynności przez prokurenta konieczne będzie udzielenie przez przedsiębiorcę pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. Niektórzy przedstawiciele doktryny przychylają się do poglądu, że powyższe ograniczenie w zbywaniu dotyczy nie tylko czynności o skutku rozporządzającym, ale również zobowiązującym. Powyższe oznaczałoby, że prokurent bez oddzielnego pełnomocnictwa nie mógłby zawrzeć np. umowy przedwstępnej, w której zobowiązałby się w imieniu przedsiębiorcy do zbycia przedsiębiorstwa lub nieruchomości.
Prokura nie może być przeniesiona na inną osobę. Oznacza to, że prokurent nie może wyznaczyć prokury substytucyjnej, a więc upoważnić innej osoby do podejmowania wszelkich czynności w zakresie udzielonej mu prokury. Prokurent jest uprawniony jednak do ustanowienia pełnomocnika do poszczególnych czynności lub pewnego rodzaju czynności. Samo udzielenie pełnomocnictwa przez prokurenta może nastąpić tylko w zakresie jego własnego umocowania.
Ograniczenie zakresu prokury
Zakres prokury jest uregulowany ustawą, która nie przewiduje możliwości jej ograniczenia ze skutkiem dla osób trzecich, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Zatem wola przedsiębiorcy zmierzająca do zmniejszenia zakresu udzielonej prokury nie doprowadzi do wyłączenia upoważnienia do dokonywania czynności przez prokurenta. Takie ograniczenie bowiem nie będzie wywierało skutków wobec osób trzecich. Jednakże w ramach stosunku wewnętrznego ograniczenie to może istnieć. W razie jego przekroczenia prokurent może być odpowiedzialny w stosunku wewnętrznym z przedsiębiorcą. Takie ograniczenie może zostać ustalone np. w umowie o pracę łączącej strony, na podstawie której prokurent jest zobowiązany do podejmowania określonych działań. Zatem w ten sposób przedsiębiorca może ograniczyć działania prokurenta do dokonywania czynności np. tylko w granicach ustalonych przez przedsiębiorcę kwot. Jednakże warto zauważyć, że czynność dokonana przez prokurenta z przekroczeniem ograniczeń wyznaczonych przez przedsiębiorcę będzie w pełni ważna, jeżeli mieści się w zakresie czynności, które może podejmować prokurent niepodlegający ograniczeniom. W doktrynie podnosi się jednak, że przedsiębiorca będzie mógł jednak powoływać się na ograniczenia prokury wobec osoby trzeciej w sytuacji, gdy prokurent nadużywa prokury celem wyrządzenia przedsiębiorcy szkody, a osoba trzecia świadomie współdziała z prokurentem.
Prokura oddziałowa
Zakres prokury może być ograniczony do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa, jest to tzw. prokura oddziałowa. Zatem dopuszczalne jest ustanowienie osobnego prokurenta do prowadzenia spraw każdego z utworzonych przez przedsiębiorcę oddziałów. Możliwe jest też ustanowienie jednego prokurenta do prowadzenia spraw wszystkich oddziałów. Udzielenie prokury oddziałowej daje możliwość większej ochrony interesów przedsiębiorcy, gdyż prokurent jest wówczas uprawniony tylko do działania na określonym terenie w zakresie jednej jednostki.
Prokura łączna nieprawidłowa
Należy podkreślić, iż prokura może zostanie udzielona jednej osobie z zastrzeżeniem, że będzie mogła skutecznie reprezentować przedsiębiorcę tylko łącznie z inną osobą. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy osoby udzielające prokury w imieniu przedsiębiorcy wskazują, że prokurent może dokonywać w imieniu spółki czynności prawnych tylko we współdziałaniu z jednym ze wspólników bądź jednym z członków zarządu. Jest to tzw. prokura łączna nieprawidłowa.
Reprezentacja mieszana
Prokurent może również działać w ramach tzw. reprezentacji mieszanej łącznej przedsiębiorcy wraz z członkami zarządu. Ten rodzaj reprezentacji polega na łącznym działaniu członka lub członków zarządu oraz prokurenta. Wówczas zakres czynności prokurenta jest wyznaczony zakresem kompetencji przyznanych zarządowi jako organowi osoby prawnej. W konsekwencji przy takim rodzaju reprezentacji prokurent może dokonywać niektórych czynności, których sam jako prokurent nie mógłby dokonać. W rezultacie członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz prokurent, którzy działają łącznie mogą zbyć przedsiębiorstwo, oddać je do czasowego korzystania, zbyć nieruchomość lub obciążyć nieruchomość. Możliwość dokonywania przez prokurenta łącznie z członkiem zarządu wszystkich czynności mieszczących się w zakresie kompetencji przyznanych zarządowi jako organowi osoby prawnej wynika bowiem z samej ustawy i jej przepisów, które stawiają na równi z działaniem dwóch członków zarządu działania członka zarządu wraz z prokurentem. Ponadto współdziałać z członkiem zarządu spółki kapitałowej w ramach reprezentacji mieszanej może nie tylko prokurent samodzielny, ale także każdy z prokurentów, którym udzielono prokury łącznej.
Odwołanie i wygaśnięcie prokury
Prokura może być w każdym czasie odwołana. Przedsiębiorca nie może się zaś zrzec tego uprawnienia. W spółkach osobowych prokurę może odwołać każdy wspólnik mający prawo do prowadzenia spraw spółki, a w spółkach kapitałowych każdy członek zarządu. Prokura wygaśnie zawsze wraz ze śmiercią prokurenta lub w związku z wykreśleniem przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców, a także ogłoszenia upadłości, otwarcia likwidacji oraz przekształcenia przedsiębiorcy. Natomiast śmierć przedsiębiorcy, czy też utrata lub ograniczenie zdolności do czynności prawnych nie spowodują wygaśnięcia prokury.
Powrót do specjalizacji — Rejestracja spółek