Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce może występować w różnych formach prawnych. Często pojawiającymi się formami to spółka cywilna oraz spółka jawna, które jednak znacznie się od siebie różnią. Spółka jawna jest spółką prawa handlowego uregulowaną w kodeksie spółek handlowych. Spółka cywilna została natomiast unormowana w kodeksie cywilnym. Fakt prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej nie oznacza, że nie można dokonać jej przekształcenia w inną spółką (np. w spółkę jawną bądź w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością). Poniżej wyjaśnimy w jaki sposób dokonać przekształcenia spółki cywilnej w jawną.
Charakterystyka spółki cywilnej
Spółka cywilna — co mogłaby sugerować jej nazwa — nie jest podmiotem praw. Jest to specyficzna umowa zawierana przez co najmniej dwie osoby (fizyczne bądź prawne) na czas nieoznaczony bądź oznaczony. Jej celem jest osiągnięcie z góry określonego celu gospodarczego. Nie posiada ona osobowości prawnej, podmiotowości prawnej oraz zdolności do czynności prawnych czy zdolności sądowej.
Charakterystyka spółki jawnej
Spółka jawna jest spółką osobową, co oznacza że pomimo posiadania podmiotowości prawnej, pozbawiona jest ona osobowości prawnej. Celem jej zawarcia jest prowadzenie przedsiębiorstwa i posiada zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych, jak również zdolność sądową (a także upadłościową).
Cechą charakterystyczną spółki jawnej jest to, że wspólnicy odpowiadają za jej zobowiązania solidarnie, całym swoim majątkiem, pomimo odrębności spółki od wspólników (spółka nie odpowiada bowiem za zobowiązania swoich wspólników).
Typy przekształcenia spółki cywilnej w jawną
Przekształcenie spółki cywilnej w jawną może nastąpić na skutek jej zgłoszenia przez wszystkich wspólników do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: „KRS”).
Umowa spółki jawnej
Pierwszym etapem przekształcenia spółki cywilnej w jawną jest dostosowanie dotychczasowej umowy spółki cywilnej do wymogów ustawowych wprowadzonych dla spółki jawnej. Umowa spółki jawnej musi zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. W jej treści muszą znaleźć się następujące elementy:
- wskazanie firmy spółki (należy dostosować dotychczasową nazwę spółki cywilnej do wymogów ustawowych – wskazanie imiona i nazwiska co najmniej jednego wspólnika oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”);
- określenie siedziby (w większości przypadków informacja taka może znajdować się już w pierwotnej umowie spółki jawnej);
- określenie przedmiotu działalności;
- określenie wkładów każdego wspólnika oraz ich wartość;
- określenie czasu trwania (np. 20 lat).
Wskazane wyżej elementy są składnikami obligatoryjnymi, jakie muszą znaleźć się w umowie spółki jawnej. Wspólnicy mogą więc, biorąc jednak pod uwagę specyfikę spółki jawnej, wprowadzić do umowy również inne elementy znajdujące się pierwotnie w umowie spółki cywilnej podlegającej przekształceniu.
Rejestracja spółki jawnej
W przypadku przekształcenia spółki cywilnej w jawną ustawodawca wyłączył możliwość zastosowania wzorca umowy, a zatem również możliwość rejestracji spółki jawnej w trybie uproszczonym (tryb S24). Jedyną możliwą formą rejestracji spółki jawnej powstałej w oparciu o wcześniej działającą spółkę cywilną jest tryb zwykły. Zgłoszenie spółki jawnej do KRS powinno zawierać takie elementy jak m. in. firmę, siedzibę, adres, przedmiot działalności, dane wspólników oraz osób uprawnionych do jej reprezentowania, jak również sam sposób reprezentacji spółki.
Wpis do KRS
Z momentem wpisu do KRS powstaje spółka jawna, zaś spółka cywilna przestaje istnieć.
Skutki przekształcenia spółki cywilnej w jawną
Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych nowo powstałej spółce jawnej przysługują wszelkie obowiązki oraz prawa związane z majątkiem wspólnym wspólników. W doktrynie dominuje pogląd, iż mamy tu do czynienia z sukcesją mieszaną, posiadającej cechy sukcesji uniwersalnej z pewnymi modyfikacjami wynikającymi stąd, iż spółka cywilna nie będąc podmiotem prawa nie mogła posiadać również praw i obowiązków, wszelkie prawa i obowiązki przysługiwały bowiem wspólnikom spółki. Spółka jawna wchodzi więc w zakres praw i obowiązków wspólników, jakie oni posiadali w stosunku do majątku wspólnego spółki cywilnej.
Podsumowanie
Reasumując chcąc dokonać przekształcenia spółki cywilnej w jawną umowę spółki cywilnej należy odpowiednio zmodyfikować, aby spełniała wszelkie wymogi ustawowe przewidziane dla umowy spółki jawnej. Wobec powyższego chcąc dokonać przekształcenia spółki cywilnej w jawną w sposób optymalny i bezpieczny zarazem warto skorzystać z usług profesjonalistów. Zachęcamy zatem do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, która pomaga przedsiębiorcom m.in. z Warszawy i okolic w przekształceniu spółki cywilnej w jawną bądź w inną spółkę prawa handlowego.
Powrót do podstrony Rejestracja spółek