Obecnie obowiązujące przepisy prawa karnego przewidują różnego rodzaju sankcje dla sprawców przestępstw – zarówno o charakterze wolnościowym, jak i majątkowym. I tak możemy odróżnić kary, środki karne oraz przepadek korzyści majątkowej lub obowiązek naprawienia szkody wobec ofiar przestępstwa. Poniżej wyjaśnimy, kiedy przepadek przedmiotów, przedsiędsiębiorstwa oraz korzyści majątkowej może być orzeczony oraz jakich składników majątkowych sprawcy może dotyczyć.
Rodzaje rozstrzygnięć
Prawo karne przewiduje trzy rodzaje składników majątkowych, które podlegają przepadkowi i jest to:
- przepadek przedmiotów pochodzących z przestępstwa;
- przepadek przedsiębiorstwa;
- przepadek korzyści majątkowej bądź jej równowartości.
Przepadek przedmiotów pochodzących z przestępstwa
Pierwszym rodzajem rozstrzygnięć, jakie przewiduje prawo karne jest przepadek przedmiotów pochodzących z przestępstwa. Ustawodawca posługuje się dwoma sformułowaniami: „przedmioty pochodzące bezpośrednio z przestępstwa” oraz „przedmioty, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa”.
I tak należy wskazać, że przedmiotami pochodzącymi bezpośrednio z przestępstwa są rzeczy (ale także i zwierzęta) uzyskane bądź wytworzone przez sprawcę czynu zabronionego. Przedmioty te, gdy nie mogą podlegać zwrotowi pokrzywdzonemu lub innej osobie, podlegają obligatoryjnemu przepadkowi. Będą to więc m. in. fałszywe dokumenty oraz skradzione pieniądze, które nie wiadomo do kogo należą.
Drugą kategorią przedmiotów podlegających przepadkowi są rzeczy służące do popełnienia przestępstwa, tzw. narzędzia przestępstwa. Tytułem przykładu rzeczą taką będzie nóż bądź śrubokręt. Sąd rozpoznający sprawę może co do zasady orzec przepadek tych rzeczy. W zakresie pojazdu mechanicznego należy jedynie krótko wskazać, iż istnieje rozbieżność w doktrynie, czy może on stanowić przedmiot przepadku (np. samochód, którym sprawca odjechał z miejsca zdarzenia).
Co więcej, przepadek narzędzi przestępstwa również nie może zostać orzeczony, jeżeli przedmioty te winny zostać zwrócone osobie trzeciej, np. ofierze przestępstwa.
Ustawodawca wskazał także, że przepadek taki nie może zostać orzeczony, gdy stanowiłoby to niewspółmierną karę w stosunku do charakteru popełnionego przestępstwa. Wówczas w miejsce przepadku sąd orzeka nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa. Należy także odróżnić nawiązkę od orzeczenia przepadku równowartości przedmiotów. Obydwa instrumenty różnią się między sobą sposobem ustalania ich wysokości przez sąd rozpoznający sprawę.
Przepadek przedsiębiorstwa
Odrębnym unormowaniem objęto przepadek przedsiębiorstwa. Aby mógł on zostać orzeczony, muszą zostać łącznie spełnione poniższe warunki:
- sprawca uzyskał znaczną korzyść majątkową;
- korzyść ta pochodziła z przestępstwa;
- przedsiębiorstwo służyło do popełnienia przestępstwa bądź do ukrycia korzyści z tego przestępstwa.
Co więcej, przepadek przedsiębiorstwa może zostać orzeczony także w odniesieniu do przedsiębiorstwa nienależącego bezpośrednio do sprawcy, lecz do osoby trzeciej. Jest to jednak możliwe wówczas, gdy przedsiębiorstwo służyło do popełnienia przestępstwa bądź ukrycia korzyści pochodzącej z przestępstwa, a jednocześnie właściciel przedsiębiorstwa chciał lub godził się na to, aby to przedsiębiorstwo takim celom służyło.
Ustawodawca przewidział także okoliczności, kiedy przepadku przedsiębiorstwa się nie orzeka. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy:
- przepadek byłby niewspółmierny do wagi przestępstwa;
- przepadek byłby niewspółmierny do stopnia zawinienia sprawcy;
- przepadek byłby niewspółmierny do motywacji oraz sposobu zachowania się właściciela przedsiębiorstwa;
- szkoda wyrządzona przestępstwem w porównaniu do rozmiaru działalności przedsiębiorstwa nie jest znaczna;
- wartość ukrytej korzyści w stosunku do rozmiaru przedsiębiorstwa nie jest znaczna.
Co więcej, ustawodawca przyznaje sądowi uprawnienie do całkowitego odstąpienia od przepadku przedsiębiorstwa w szczególnych okolicznościach, kiedy byłoby to niewspółmiernie dolegliwe dla jego właściciela.
Przepadek korzyści majątkowej
Przepadek korzyści majątkowej może zostać orzeczony, jeżeli nie zachodzi przepadek na podstawie przepisów opisanych powyżej. Korzyść majątkowa podlega przepadkowi, jeżeli została uzyskana nawet pośrednio przez sprawcę przestępstwa.
W zakresie przestępstw, gdy:
- osiągnięto korzyść majątkową znacznej wartości;
- przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności z górną granicą nie niższą od 5 lat, gdy korzyść majątkowa mogła lub została osiągnięta;
- przestępstwo zostało popełnione w zorganizowanej grupie przestępczej
- za korzyść uważa się mienie uzyskane w ciągu 5 lat przed popełnieniem przestępstwa do czasu wydania nieprawomocnego wyroku sądowego, chyba że wykazane zostanie, iż mienie to nie pochodzi z przestępstwa.
Przepadek a niepoczytalność
Przepadek może zostać orzeczony także w przypadku, kiedy będziemy mieli do czynienia z:
- warunkowym umorzeniem postępowania;
- znikomą szkodliwością społeczną czynu;
- niepoczytalnym sprawcą.
Podsumowanie
Podsumowując, prawo karne przewiduje zarówno przepadek mienia pochodzącego z przestępstwa, przepadek mienia służącego do popełnienia przestępstwa, jak również przepadek korzyści z popełnionego przestępstwa. Ustawodawca przewidział ponadto przepadek przedsiębiorstwa, które służyło do popełnienia przestępstwa. Sprawy karne w Warszawie niejednokrotnie kończą się przepadkiem korzyści majątkowej i dlatego adwokat z Warszawy może być Państwu pomocny, aby odpowiednio zadbać o Państwa interesy w toku postępowania karnego.
Powrót do specjalizacji — Prawo karne