Umowa o pracę na okres próbny jest szczególnym rodzajem umowy terminowej. Służy ona pracodawcy do zalegalizowania pierwszego okresu zatrudnienia, w którym pracodawca poddaje pracownika próbie, czy posiada poszukiwane przez niego kompetencje. Natomiast pracownik ma możliwość zapoznania się z warunkami pracy panującymi u danego pracodawcy oraz sprawdzenia swoich umiejętności na zaproponowanym stanowisku. Niewątpliwie jednak zawarcie umowy o pracę na okres próbny leży w interesie pracodawcy, który posiada w ten sposób możliwość zatrudnienia, które w przypadku negatywnej oceny pracownika może zostać zakończone bez obowiązku zawierania dalszej umowy o pracę. Pracodawca może zatem zawrzeć umowę na okres próbny na czas do trzech miesięcy. Umowa ta rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta, aczkolwiek może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem pracownika lub pracodawcy.
Kiedy umowa o pracę na okres próbny może być zawarta?
Umowa o pracę na okres próbny może być zawierana przed każdą inną umową o pracę, również wtedy, gdy zamiarem stron będzie późniejsze zawarcie umowy na czas określony lub też na czas wykonywania określonej pracy. Warto zauważyć, że zawarcie umowy na okres próbny nie musi poprzedzać zawarcia innego rodzaju umowy tj. pracodawca nie ma prawnego obowiązku zawierania umowy na okres próbny. Ustawodawca pozostawił woli stron decyzję, czy zawrzeć tego rodzaju umowę. Natomiast zawarcie umowy na okres próbny, nie powoduje powstania zobowiązania po stronie pracodawcy do późniejszego zawarcia innej umowy o pracę.
Część doktryny opowiada się ponadto za poglądem, że umowa o pracę na okres próbny może zostać zawarta z tym samym pracodawcą tylko raz, zatem pracodawca może poddawać próbie pracownika tylko raz niezależnie od rodzaju zaproponowanej mu każdorazowo pracy. Zgodnie z powyższymi poglądami nie jest zatem możliwe zatrudnianie pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny, tylko przy zmianie rodzaju pracy.
Powyższe jest zgodne z orzeczeniem Sądu Najwyższego, w którym stwierdzono, że jeżeli sąd pracy ustali, że te same strony zawarły po raz kolejny umowę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, spowoduje to nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W takiej sytuacji, powyższą umowę należy uważać z zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem strony było zawarcie terminowej umowy o pracę.
Natomiast w jednym z wyroków Sądu Najwyższego, wskazano przeciwny pogląd, że „dopuszczalne jest zawarcie między tymi samymi stronami kolejnej umowy o pracę na okres próbny na innym stanowisku pracy (przy pracach różnych rodzajów)”. Powyższy wyrok został wydany na gruncie sprawy byłego pracownika, który był zatrudniony na okres próbny, a następnie na czas określony na stanowisku w dziale administracyjno-gospodarczym. Pracownik dopuszczał się wielu błędów oraz nie podejmował czynności związanych z obciążaniem dostawców karami umownymi. Z upływem okresu umowy na czas określony umowa o pracę wygasła, jednakże w związku z usilnymi prośbami pracownika, ze względu na jego trudną sytuację życiową, pracodawca zdecydował się zatrudnić pracownika na okres próbny na innym stanowisku.
Sąd Najwyższy uzasadniając rozstrzygnięcie w powyższej sprawie wskazał, że różnice co do poglądu dotyczącego możliwości zawarcia umowy o pracę na okres próbny ponownie z tym samym pracodawcą wynikają z odmiennie rozumianego celu zawarcia tej umowy. Odmienne rozumienie polega na skupieniu się na funkcji umowy na okres próbny jako sprawdzającej przydatność pracownika do pracy u danego pracodawcy niezależnie od zajmowanego stanowiska, czy też weryfikującej umiejętności pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju. W ocenie Sądu Najwyższego, bardziej przekonujące jest stanowisko, że taka umowa ma sprawdzać przygotowanie pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju.
Jaki jest charakter i funkcja umowy o pracę na okres próbny?
Cechą charakterystyczną umowy na okres próbny jest jej „usługowy” charakter wobec pozostałych umów. Bezpośrednim celem tej umowy nie jest bowiem osiągnięcie gospodarczego celu zatrudnienia w sposób właściwy dla każdej z umów wymienionych w kodeksie pracy, ale „wypróbowanie” pracownika przed nawiązaniem właściwego zatrudnienia, tzn. sprawdzenie jego przydatności na zajmowanym stanowisku i zapewnienie niekłopotliwego (automatycznego) rozwiązania umowy w razie niepomyślnego wyniku próby. Zatem we wskazanej powyżej ocenie Sądu Najwyższego, istotna będzie możliwość sprawdzenia pracownika na nowym stanowisku, w którym będzie on poddawany próbie odnośnie nowych zadań.
Natomiast funkcja umowy na okres próbny nie będzie sprowadzała się jedynie do tego, czy pracownik posiada kompetencje do zatrudnienia u danego pracodawcy, niezależnie od rodzaju pracy, tylko czy sprawdzi się na określonym stanowisku, na którym są wymagane określone umiejętności. Wydaje się, że należy zgodzić się ze stanowiskiem Sądu Najwyższego. Powyższe wydaje się prawidłowym rozwiązaniem tym bardziej, że przepisy kodeksu pracy nie formułują wprost zasady, iż ten sam pracodawca oraz pracownik mogą zawrzeć umowę o pracę na okres próbny tylko raz.
Co się stanie, jeżeli w umowie zawarto dłuższy okres próbny?
Ponadto strony nie mogą zawrzeć umowy o pracę na okres próbny, jeżeli od razu zawarły umowę innego rodzaju. Natomiast jeżeli w takiej umowie zawarły dłuższy niż 3 miesięczny okres próbny, to wówczas okres próbny zakończy się i tak po upływie 3 miesięcy. Zawarcie umowy przewidującej okres dłuższy niż określony w ustawie okres próbny, może być uznane za zawarcie umowy o pracę na czas określony. W umowie na okres próbny nie można jednak ustalać z góry zobowiązań stron do zawarcia kolejnych umów innego rodzaju po upływie okresu próbnego określonego w umowie. Zatem umowa na okres próbny nie może stanowić swoistej umowy przedwstępnej, która zawierałaby przyrzeczenie zawarcia następnej umowy o pracę.
Umowa o pracę na okres próbny może być zawarta na okres do 3 miesięcy. Jakie jednak powstaną konsekwencje, jeżeli strony zawrą umowę na okres próbny na okres dłuższy niż przewidziany w przepisach kodeksu pracy? W takim wypadku mogą mieć miejsce dwie sytuacje. Strony określiły czas trwania umowy na okres np. 3 miesięcy i dwóch tygodni – wówczas mimo nazwania takiej umowy jako zawartej na okres próbny, będzie to umowa na czas określony. Z kolei zawarcie umowy na okres próbny bez określenia czasu trwania umowy, może stanowić podstawę do wystąpienia pracownika z roszczeniem, że doszło do zawarcia umowy na czas nieokreślony.
Natomiast warto zauważyć, że umowa na okres próbny może być zawarta zarówno na okres 3 miesięcy, jak i na krótszy okres. Nie ma jednak zgodności w doktrynie, czy wówczas jeżeli umowa na okres próbny została zawarta na np. 2 miesiące, czy możliwe będzie jej przedłużenie, tak że nadal będzie to umowa na okres próbny, czy też będzie to już inna, nowa umowa..
Jakie są skutki zawarcia umowy o pracę na okres próbny?
W związku z okolicznością, że umowa na okres próbny jest jednak umową o pracę, wszelkie konsekwencje wynikające ze stosunku pracy będą miały zastosowanie również w tym przypadku. Tak więc pracodawca ma np. możliwość rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, natomiast pracownik może np. zaliczyć ten okres zatrudnienia do stażu pracy.
Z kim nie możemy zawrzeć umowy na okres próbny?
Umowa o pracę na okres próbny może być zawarta z każdym pracownikiem – niezależnie od tego jakiego rodzaju pracę pracownik będzie wykonywał. Jednakże nie można zawrzeć umowy o pracę na okres próbny z pracownikami młodocianymi zatrudnionymi w celu przygotowania zawodowego. Ponadto nie ma możliwości zawarcia umowy o pracę na okres próbny przy nawiązywaniu spółdzielczej umowy o pracę .
Jakie są skutki dopuszczenia pracownika do pracy po upływie okresu próbnego?
Wskazać należy, że co do zasady umowa na okres próbny nie ulega przekształceniu w umowę innego rodzaju. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Taką umowę wówczas uważa się za zawartą na czas określony.
Natomiast, jeżeli pracodawca dopuści pracownika do pracy po upływie okresu zatrudnienia umowy na okres próbny, wówczas można przyjąć, że strony zawarły umowę innego rodzaju. W orzecznictwie przyjmuje się, że umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony, jeżeli strony wyraźnie lub w sposób dorozumiany nie postanowiły, że zawierają umowę na okres próbny, na czas oznaczony albo na czas wykonania określonej pracy.
Czy umowę o pracę na okres próbny można wypowiedzieć?
Umowa na okres próbny może być wypowiedziana przez każdą ze stron, termin wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Przy czym możliwe będzie uzgodnienie przez strony dłuższego okresu wypowiedzenia. Ponadto umowa o pracę na okres próbny, może być również rozwiązana za porozumieniem stron. Umowa na okres próbny jest umową zawartą na wskazany przez strony okres, zatem rozwiązuje się z upływem tego okresu. Jak wskazał bowiem Sąd Najwyższy w jednej ze swych uchwał „nieświadczenie pracy w okresie próbnym nie uzasadnia – także przy zastosowaniu zasad współżycia społecznego – przywrócenia tego pracownika do pracy na okres próbny, po rozwiązaniu zawartej przez strony umowy, na skutek upływu okresu próbnego”.
Jeżeli pracodawca dokona wypowiedzenia umowy na okres próbny pracownik będzie mógł wytoczyć roszczenie przeciwko pracodawcy – jednakże tylko w przypadku naruszenia przepisów o wypowiadaniu umowy. Natomiast pracodawca nie musi uzasadniać przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę. Sąd pracy będzie mógł jednak oceniać te przyczyny, czy wykonanie przez pracodawcę prawa podmiotowego w postaci wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny stanowi nadużycie prawa ze względu na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa.
Umowa na okres próbny charakteryzuje się również tym, że stosuje się inne zasady dotyczące możliwości wypowiadania umów kobietom w ciąży. Pracodawca nie może bowiem wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Powyższa zasada nie obowiązuje, jeżeli pracownica została zatrudniona na umowę na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca. Zatem pracodawca nie będzie mógł dokonać wypowiedzenia umowy na okres próbny pracownicy w ciąży zatrudnionej na okres jednego miesiąca lub dłuższy, natomiast jeśli jest zatrudniona na okres krótszy niż miesiąc wówczas nie ma przeszkód, żeby dokonać takiego wypowiedzenia umowy. Umowa na okres próbny, która została zawarta na czas dłuższy niż miesiąc miałaby ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży przedłuża się z mocy prawa do dnia porodu i z tym dniem ulegnie rozwiązaniu.
Jeżeli natomiast wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Pracownik może żądać odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać. Zatem w przypadku niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy na okres próbny pracownik nie będzie miał możliwości żądania przywrócenia do pracy.
Powrót do specjalizacji — Prawo pracy
Ocena
Średnia ocena: 4.6 / 5. Liczba głosów: 19