Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni oferuje obsługę kontraktów handlowych, w szczególności umów o dzieło, umów licencyjnych oraz umów o świadczenie usług. Sporządzamy umowy cywilnoprawne, które w sposób optymalny zabezpieczają interesy klientów. Wspieramy klientów w negocjacjach warunków kontraktów. Dokonujemy oceny skutków transakcji pod kątem podatkowym. Oferujemy także pomoc prawną w zakresie finansowania projektów, w szczególności w kwestiach dotyczących ustanawiania zabezpieczeń. Wśród naszych klientów są m.in. firmy z Warszawy i okolic.
Sporządzanie umów a zasada swobody umów
Należy podkreślić, iż w Polsce obowiązuje zasada swobody umów, a zatem strony mogą zawrzeć kontrakt, w którym określą stosunek prawny według swego uznania. Powyższe nie oznacza, że strony mają niczym nieograniczoną swobodę w konstruowaniu umowy. Treść lub cel stosunku prawnego nie może być bowiem sprzeczny, z naturą stosunku, ustawą ani zasadami współżycia społecznego. Przy sporządzaniu umów należy więc brać pod uwagę naturę stosunku prawnego. Tytułem przykładu warto wskazać, iż sprzeczne z naturą stosunku prawnego będzie postanowienie przyznające tylko jednej ze stron umowy uprawnienie do zmiany umowy.
Rodzaje umów
W samym Kodeksie cywilnym przewidziano m.in. następujące rodzaje umów: umowa sprzedaży; umowa dostawy; umowa kontraktacji; umowa o dzieło; umowa o roboty budowlane; umowa najmu; umowa dzierżawy; umowa leasingu; umowa pożyczki; umowa zlecenia; umowa agencyjna; umowa komisu; umowa przewozu; umowa spedycji; umowa ubezpieczenia; umowa składu oraz umowa spółki.
Umowy cywilnoprawne – essentialia negotii
Każda z umów określonych w Kodeksie cywilnym posiada postanowienia, które można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej grupy należą elementy przedmiotowo istotne umowy, które muszą być zawarte w umowie, aby doszło do zawarcia ważnej umowy – tzw. essentialia negotii umowy. Drugą grupą są tzw. accidentialia negotii, czyli postanowienia, które mogą znaleźć się w umowie, lecz ich brak nie powoduje, iż umowa jest nieważna.
Essentialia negotii umowy sprzedaży to:
- zobowiązanie się sprzedawcy do przeniesienia na kupującego własności rzeczy i wydania mu rzeczy oraz
- zobowiązanie się kupującego do odebrania rzeczy i zapłaty ceny.
Wyżej wymienione elementy muszą zaistnieć, aby doszło do zawarcia ważnej umowy sprzedaży. Oczywiście negocjacje umowy sprzedaży mogą uwzględniać również dodatkowe elementy, takie jak termin wydania rzeczy czy termin zapłaty ceny.
Wykonywanie umów
Umowa powinna być wykonana zgodnie z jej treścią, w sposób odpowiadający jej celowi społeczno-gospodarczemu, zasadom współżycia społecznego oraz ustalonym zwyczajom. W dodatku umowę należy wykonywać z należytą starannością, a w przypadku, gdy kontrahent wykonuje umowę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, należytą staranność ustala się biorąc pod uwagę zawodowy charakter tej działalności.
Kontrahent jest obowiązany osobiście wykonać umowę jedynie wówczas, gdy to wynika z umowy, właściwych przepisów albo natury świadczenia. Co więcej kontrahent powinien świadczyć rzeczy średniej jakości w przypadku, gdy jest on obowiązany do świadczenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a jakość rzeczy nie jest określona przez ustawę lub przez umowę ani nie wynika z okoliczności.
Umowy handlowe a nadzwyczajna zmiana stosunków
Jedną z najważniejszych zasad prawa cywilnego jest zasada mówiąca o tym, iż umów należy dotrzymywać (pacta sunt servanda). Ustawodawca przewidział jednak od powyższej zasady szereg odstępstw, a jednym z nich jest zawarta w Kodeksie cywilnym (klauzula rebus sic stantibus), zgodnie z którą, gdy wskutek nadzwyczajnej zmiany stosunków wykonanie umowy wiązałoby się z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednemu z kontrahentów rażącą stratą, czego kontrahenci nie przewidywali zawierając umowę, sąd może po rozważeniu interesów kontrahentów, określić zgodnie z zasadami współżycia społecznego, sposób wykonania umowy, wysokość świadczenia lub orzec o rozwiązaniu kontraktu. Co więcej, jeśli zachodzi taka potrzeba sąd może w razie rozwiązania umowy orzec o rozliczeniach kontrahentów.
Nienależyte wykonywanie umów
Zasadą jest, iż obydwie strony umowy wzajemnej (np. umowa o dzieło) winny sobie świadczyć jednocześnie. Notabene strony mogą ustalić, iż jedna z nich spełni swoje świadczenie wcześniej, aczkolwiek w przypadku, gdy spełnienie świadczenia przez drugą stronę ze względu na jej stan majątkowy jest wątpliwe, podmiot zobowiązany do wcześniejszego świadczenia jest uprawniony do powstrzymania się ze świadczeniem. Uprawnienie takie nie przysługuje jednak, gdy w chwili zawarcia umowy stan majątkowy stron był im znany.
Z kolei w przypadku wystąpienia zwłoki w wykonaniu umowy wzajemnej strona umowy może wyznaczyć swojemu kontrahentowi odpowiedni termin do wykonania umowy, po upływie którego uprawniona będzie do odstąpienia od umowy.
Sporządzanie umów — Warszawa
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni wspiera swoich klientów w sporządzaniu oraz analizie wszelkich umów cywilnoprawnych. Kancelaria sporządza zarówno umowy konsumenckie, jak również kontrakty zawierane pomiędzy przedsiębiorcami. Oferujemy sporządzanie m. in. takich umów jak: umowa sprzedaży, umowa dostawy, umowa przewozu, umowa pożyczki, umowa zlecenia czy umowa najmu. W razie potrzeby Kancelaria bierze również aktywny udział w negocjowaniu spornych zapisów umowy. Kancelaria pomaga firmom oraz osobom fizycznym z Warszawy i okolic. Siedziba Kancelarii usytuowana jest w Warszawie przy ul. Złotej 59. Mogą się Państwo z nami skontaktować również telefonicznie pod numerem telefonu: 22 489 52 65.
Podsumowanie
Podsumowując, istotne jest, aby strony chcące nawiązać stosunek prawny między sobą zawarły ważną umowę określającą dokładnie przedmiot umowy oraz wszelkie możliwe okoliczności, które wpływać mogą na wykonywanie umowy po dniu jej zawarcia umowy. Prawidłowe sporządzenie umowy pozwala bowiem zminimalizować ryzyko nienależytego wykonania umowy przez kontrahenta. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni w ramach specjalizacji — obsługa prawna firm — wspiera swoich klientów m.in. z Warszawy i okolic w całym procesie zawierania umów, począwszy od prowadzenia negocjacji, aż po sporządzenie umowy.
Powrót do specjalizacji — Obsługa prawna firm