Po fali pozwów przeciwko bankom, w których klienci żądali unieważnienia tzw. umów frankowych przyszedł także czas na unieważnienie kredytu złotowego. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni jest wyspecjalizowaną kancelarią prawną od kilku lat prowadzącą z sukcesami sprawy przeciwko bankom. Nasz pierwszy pozew mający na celu eliminację niekorzystnych postanowień w umowie kredytu złotowego odnoszących się do oprocentowania kredytu składaliśmy już w 2017 r., kiedy niewiele osób wierzyło w to, że unieważnienie kredytu złotowego w ogóle jest możliwe. Obecnie, gdy nastąpił drastyczny wzrost oprocentowania, unieważnienie wiboru stało się tym bardziej aktualne i istotne dla naszych klientów. Poniżej wyjaśnimy, jakie roszczenia mogą przysługiwać klientom posiadającym kredyt złotowy.
Czego mogę żądać?
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni doradza, w oparciu o postanowienia konkretnej umowy, które z roszczeń będzie w danym przypadku najbardziej zasadne. W ramach katalogu roszczeń wymienić możemy m. in.:
- unieważnienie kredytu złotowego;
- usunięcie wiboru z umowy;
- ustalenie stałego oprocentowania w oparciu o wskaźnik wibor z dnia podpisania umowy;
- zwrot nadpłat uiszczonych przez klientów na skutek zawyżonego oprocentowania kredytu złotowego;
- zwrot składek uiszczanych na podstawie ubezpieczenia tzw. niskiego wkładu własnego.
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni pomaga także w postępowaniach przeciwegzekucyjnych, których przedmiotem jest uchylenie nakazu zapłaty wydanego przeciwko kredytobiorcom, którzy zaprzestali spłacania kredytu złotowego.
Celem prowadzonych przez Kancelarię Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni procesów jest wykazanie, że Banki ustalają wskaźnik WIBOR w sposób jednostronny i arbitralny, przez co zawyżane są zobowiązania kredytobiorców.
WIBOR – co to jest?
W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym w ogóle jest WIBOR? Czy to stawka podawana przez Radę Polityki Pieniężnej, która jest niezależna od banków? Ależ nie, jest to zupełnie inna stawka. WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate i oznacza stawkę, według której banki mogą udzielać sobie pożyczek. Jej wysokość ustalana jest zatem przez same banki, nie zaś przez Narodowy Bank Polski.
Co więcej, do 2021 r. stawka WIBOR ustalana była na podstawie wyłącznie deklaracji bankowych. Od 2021 r. WIBOR ustalany jest na podstawie rzeczywistych transakcji, lecz problem w tym, że są one jednostkowe (w styczniu i lutym 2021 r. była to tylko jedna transakcja miesięcznie), przez co w sposób prosty i łatwy można nimi manipulować. W Polsce podmiotem odpowiedzialnym za opracowywanie ofert wskaźników jest podmiot GPW Benchmark S.A. Niestety okazało się, że spółka ta nie chce współpracować z polskimi organami, w tym m. in. z Najwyższą Izbą Kontroli, co budzi obawy co do rzetelności ustalania ww. wskaźnika WIBOR przez ten podmiot.
Czy unieważnienie wiboru jest możliwe i dlaczego?
W naszym przekonaniu unieważnienie WIBORU jest realne, a wręcz konieczne. Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni obsługuje bowiem klientów, którzy zawarli umowy złotowe oparte o zmienne oprocentowanie, którego składnikiem jest właśnie WIBOR. Klient nie wie, w jakiej wysokości oprocentowanie będzie zobowiązany spłacać na przestrzeni całego okresu kredytowania, gdyż sposób ustalania WIBOR nie został oparty na przejrzystych i weryfikowalnych przesłankach. To de facto banki samodzielnie, w sposób arbitralny ustalają wskaźnik WIBOR, co winno zostać zakwestionowane w toku postępowania sądowego.
Podstawą unieważnienia kredytu złotowego jest jego sprzeczność z prawem i naturą umowy kredytu. Drugą przesłanką unieważnienia umowy kredytu złotowego jest niemożność jej dalszego wykonywania na skutek eliminacji wskaźnika WIBOR powodującego, że umowa z oprocentowania zmiennego miałaby zmienić swój charakter na umowę kredytu ze stałym oprocentowaniem, a co zgodnie z orzecznictwem może być uznane jako niedozwolona zmiana charakteru umowy. Istotna zmiana charakteru umowy skutkuje zaś stwierdzeniem nieważności umowy kredytu.
Dlaczego usunięcie WIBORU jest możliwe?
Jak wskazano powyżej, WIBOR jest ustalany w sposób arbitralny przez same banki, a dokładnie przez 10 największych banków w Polsce. Taka dowolność powoduje, że jednym z rozstrzygnięć w sprawach unieważnienia kredytu złotowego będzie usunięcie samego wskaźnika WIBOR przy pozostawieniu stałej marży banku. Eliminacja postanowień odnoszących się do stawki WIBOR powoduje, że uzyskujemy kredyt ze stałym oprocentowaniem. Klauzula w umowie zapewniająca bankom dowolność w ustalaniu WIBOR może być bowiem uznana za postanowienie abuzywne, a takie postanowienia są niewiążące dla klientów z mocą wsteczną. Tytułem przykładu dla umowy kredytu w wysokości 300.000,00 zł zaciągniętego na 30 lat zysk z eliminacji WIBORU kształtuje się na poziomie ok. 300.000,00 zł (przy założeniu że, oprocentowanie wynosi 6,92%).
Jakie jest orzecznictwo sądów w sprawach unieważnienia kredytu w złotówkach?
Orzecznictwo sądów dopiero będzie się kształtować, gdyż obecnie niewiele jest spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę, że także w sprawach frankowych początkowo było dużo obaw klientów, które obecnie już nie występują, gdyż niemal wszystkie sprawy są przez kredytobiorców wygrywane. Większość komentatorów powołuje się na wyrok Sądu Okręgowego w Siedlcach, który już kilka lat temu stwierdził nieważność umowy kredytu złotowego oprocentowanego według wskaźnika WIBOR + marża banku. Także postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach z 2022 r. świadczyć może, w jakim kierunku orzecznictwo w tych sprawach będzie podążało – a więc część sędziów będzie za stwierdzeniem nieważności a część za eliminacją WIBORU z kredytu złotowego.
Jakie są inne ukryte koszty w umowach kredytowych złotowych?
Na marginesie warto wskazać, że także w umowie kredytu złotowego często spotykamy się z dodatkowymi kosztami, jakimi bank obciąża swoich klientów. Do kosztów tych należą także składki pobierane tytułem ubezpieczenia tzw. niskiego wkładu własnego – w zależności od sytuacji składka pobierana jest jednorazowo, a czasem wielokrotnie. Z doświadczenia prawników Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni wynika, że możliwe jest uzyskanie zwrotu także w zakresie tego niezasadnego kosztu, jaki był pobierany od kredytobiorców.
Podsumowanie
Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni prowadzi procesy, których przedmiotem jest unieważnienie kredytu złotowego. Dzięki naszej pomocy możesz pozbyć się całkowicie kredytu bądź zmniejszyć wysokość miesięcznych rat. Jeżeli chciałbyś uzyskać informacje, czy także twoja umowa kredytu złotowego mogłaby zostać unieważniona, zachęcamy do skorzystania z pomocy naszej Kancelarii.
Powrót do specjalizacji — Pomoc frankowiczom