Uznanie ojcostwa jest, obok postępowania sądowego, jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa przewidzianym przez prawo rodzinne. Poniżej wyjaśnimy kiedy mężczyzna może uznać dziecko oraz w jaki sposób może tego dokonać.
Warunki do uznania ojcostwa
Mężczyzna może złożyć oświadczenie o uznaniu dziecka dopiero wówczas, gdy nie zachodzi domniemanie, że ojcem jest mąż matki dziecka.
Nie jest jednak dopuszczalne złożenie takiego oświadczenia, gdy toczy się postępowanie sądowe w sprawie o ustalenie ojcostwa (patrz: „Ustalenie ojcostwa”). Uznanie ojcostwa może nastąpić również w odniesieniu do dziecka poczętego.
Kiedy następuje uznanie ojcostwa?
Uznanie ojcostwa następuje w momencie złożenia przed organem do tego uprawnionym oświadczenia, że mężczyzna składający oświadczenie jest ojcem dziecka. Do uznania ojcostwa wymagane jest jednocześnie, aby matka dziecka potwierdziła prawdziwość złożonego oświadczenia nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia jego złożenia.
Udział pełnomocników
Uznanie ojcostwa jest czynnością, która nie może być dokonana za pośrednictwem innych osób – pełnomocników. Zasada ta dotyczy obydwu oświadczeń – zarówno oświadczenia składanego przez ojca dziecka oraz potwierdzenia dokonywanego przez matkę dziecka.
Organy, przed którymi można złożyć oświadczenie
Organami, przed którymi można złożyć oświadczenie o uznaniu dziecka są:
- kierownik urzędu stanu cywilnego;
- sąd opiekuńczy (w trybie postępowania nieprocesowego);
- polski konsul lub osoba wyznaczona do wykonywania funkcji konsula – gdy oświadczenie składane jest poza granicami Polski;
- notariusz bądź wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa, sekretarz powiatu lub gminy – w okolicznościach wskazanych poniżej.
Odmowa przyjęcia oświadczenia
Organ może odmówić przyjęcia oświadczenia, gdy stwierdzi jego niedopuszczalność (np. istnienie domniemania pochodzenia dziecka od męża matki bądź gdy poweźmie wątpliwość co do pochodzenia dziecka.
Powiadomienie o odmowie przyjęcia oświadczeń następuje w formie pisemnej w terminie 7 dni od dnia odmowy. W powiadomieniu organ wskazuje przyczyny odmowy oraz informuje o możliwości uznania ojcostwa przed sądem opiekuńczym.
Wątpliwości stanowiące podstawę odmowy mogą wystąpić w szczególności, gdy:
- matka bądź mężczyzna składający oświadczenie wyraża brak pewności co do pochodzenia dziecka;
- istnieje zbyt mała różnica wieku między mężczyzną a dzieckiem.
Uznanie ojcostwa przed notariuszem bądź innym organem
Oświadczenie o uznaniu ojcostwa może być złożone również przed notariuszem bądź wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), starostą, marszałkiem województwa, sekretarzem powiatu lub gminy, gdy zachodzi niebezpieczeństwo grożące bezpośrednio życiu matki bądź ojca dziecka. Warto wskazać, iż stan zagrożenia życia musi istnieć w chwili składania oświadczenia.
Przyczynami takiego niebezpieczeństwa może być:
- stan zdrowia;
- epidemia;
- klęska żywiołowa;
- działania wojenne, itp.
Organ odbiera oświadczenie sporządzając protokół, który podpisuje osoba sporządzająca go oraz mężczyzna składający oświadczenie. Podpisany protokół przekazywany jest niezwłocznie do urzędu stanu cywilnego.
Zakaz uznania ojcostwa
Nie można dokonać uznania ojcostwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. W przypadku śmierci dziecka uznanie ojcostwa nie może nastąpić po upływie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o śmierci dziecka.
Zdolność do złożenia oświadczenia o uznaniu ojcostwa
Osobą zdolną do złożenia oświadczenia o uznaniu ojcostwa jest osoba, która:
- skończyła 16 lat i
- nie ma podstaw do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia.
Podsumowanie
Uznanie ojcostwa jest jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa. Do jego dokonania potrzebne są dwa oświadczenia – ojca dziecka oraz matki dziecka. Może ono zostać dokonane dopiero, gdy nie zachodzi domniemanie, że ojcem jest mąż matki dziecka bądź gdy nie toczy się postępowanie sądowe o ustalenie ojcostwa. Oświadczenia te co do zasady mogą zostać złożone przed dowolnym kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, która w ramach usługi — Adwokat rodzinny — udzieli Państwu profesjonalnej pomocy prawnej w kwestiach związanych z ustaleniem ojcostwa.
Powrót do podstrony — Adwokat rodzinny