W dniu 1 grudnia 2022 r. Sejm uchwalił ustawę zmieniającą Kodeks pracy oraz niektóre inne ustawy, w której uregulowano wykonywanie przez pracowników pracy zdalnej i uchylono jednocześnie przepisy dotyczące telepracy.
Definicja pracy zdalnej
Pracę zdalną zdefiniowano jako pracę, która może być wykonywana częściowo lub całkowicie w miejscu wskazanym przez pracownika, przy czym miejsce pracy musi być każdorazowo uzgodnione z pracodawcą. Praca zdalna może być wykonywana w szczególności pod adresem zamieszkania pracownika z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Uzgodnienie między pracownikiem a pracodawcą pracy zdalnej może nastąpić zarówno w trakcie zatrudnienia, jak i przy zawieraniu umowy o pracę. Praca zdalna może być wykonywana zarówno z inicjatywy pracownika, jak również pracodawcy.
Praca zdalna na polecenie pracodawcy
Praca zdalna może być wykonywana na polecenie pracodawcy:
- gdy z powodu siły wyższej nie jest możliwe zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy;
- w okresie obowiązywania stanu epidemii, stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu nadzwyczajnego, jak również w terminie 3 miesięcy po ich odwołaniu.
Praca zdalna może być wykonywana na polecenie pracodawcy oczywiście jedynie wówczas, gdy pracownik posiada warunki techniczne i lokalowe do wykonywania pracy zdalnej.
Praca zdalna na wniosek pracownika
Z kolei pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o umożliwienie wykonywania pracy zdalnej złożony przez pracownika:
- wychowującego dziecko do osiągnięcia przez nie 4. roku życia,
- będącego w ciąży,
- sprawującego opiekę nad
a) osobą, z którą pracownik pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym lub
b) innym członkiem najbliższej rodziny
jeśli nie stoi temu na przeszkodzie organizacja pracy lub rodzaj pracy.
Okazjonalna praca zdalna
Pracownik może złożyć wniosek o wykonywanie pracy zdalnej w maksymalnym wymiarze 24 dni w roku.
Zasady wykonywania pracy zdalnej
Zasady wykonywania pracy zdalnej mogą być zawarte w:
- porozumieniu z zakładową organizacją związkową;
- regulaminie;
- poleceniu wykonywania pracy zdalnej;
- porozumieniu zawartym z pracownikiem.
Z reguły zasady wykonywania pracy zdalnej ustala pracodawca w porozumieniu zawartym z zakładową organizacją związkową. Pracodawca określa samodzielnie w regulaminie zasady wykonywania pracy zdalnej, jeśli zakładowa organizacja związkowa i pracodawca nie są w stanie zawrzeć porozumienia w tym zakresie. Ponadto pracodawca określa zasady wykonywania pracy zdalnej w regulaminie, jeśli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa. W tym ostatnim przypadku pracodawca jest jednak zobligowany do przeprowadzenia konsultacji z przedstawicielami pracowników.
Zakaz dyskryminacji
Pracodawca nie może dyskryminować pracowników, którzy:
- odmówili wykonywania pracy zdalnej;
- wykonują pracę zdalną.
Pracownik wykonujący pracę zdalną jest uprawniony m.in. do:
- przebywania na terenie zakładu pracy;
- korzystania z pomieszczeń i urządzeń pracodawcy;
- korzystania z działalności socjalnej pracodawcy i jego zakładowych obiektów socjalnych.
Obowiązki pracodawcy
Na pracodawcy spoczywają liczne obowiązki w związku z wykonywaniem przez pracownika pracy zdalnej. Do obowiązków tych należy m.in.:
- szkolenie i pomoc techniczna;
- zapewnienie narzędzi pracy i materiałów;
- instalacja, konserwacja i serwis narzędzi pracy lub pokrycie kosztów z tym związanych;
- pokrycie kosztów usług telekomunikacyjnych oraz energii elektrycznej;
- określenie procedur ochrony danych osobowych;
- sporządzenie oceny ryzyka zawodowego dla pracowników wykonujących pracę zdalną;
- sporządzenie informacji zawierającej zasady bhp dotyczące pracy zdalnej.
Jeśli pracownik korzysta z własnych narzędzi pracy i materiałów, wówczas przysługuje mu z tego tytułu ekwiwalent pieniężny. Jednakże zamiast ekwiwalentu oraz pokrywania kosztów, o których mowa w pkt 3 i 4 powyżej, pracodawca może wypłacać pracownikowi ryczałt.
Uprawnienia kontrolne pracodawcy
Pracodawca jest uprawniony do przeprowadzenia w miejscu wykonywania pracy zdalnej, w porozumieniu z pracownikiem oraz w godzinach jego pracy kontroli obejmującej:
- wykonywanie pracy zdalnej;
- przestrzeganie zasad bhp;
- przestrzeganie wymogów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony informacji.
W przypadku stwierdzenia uchybień w zakresie pkt 2 i 3 powyżej pracodawca wyznacza pracownikowi termin do usunięcia uchybień albo cofa zgodę na wykonywanie pracy zdalnej.
Zakaz pracy zdalnej
Praca zdalna nie może być wykonywana w odniesieniu do prac:
- szczególnie niebezpiecznych;
- powodujących intensywne brudzenie;
- obejmujących stosowanie czynników chemicznych stwarzających zagrożenie, substancji wydzielających uciążliwe zapachy, substancji radioaktywnych oraz szkodliwych czynników biologicznych;
- powodujących przekroczenie dopuszczalnych norm czynników fizycznych dla pomieszczeń mieszkalnych.
Zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej
Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą złożyć wniosek o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej. Co do zasady, jeśli strony nie dojdą do porozumienia po upływie 30 dni od otrzymania takiego wniosku przez drugą stronę, nastąpi przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy. Warto wskazać, iż zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej, jak i samo wystąpienie z takim wnioskiem nie mogą być podstawą do wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę.
Podsumowanie
Zapotrzebowanie na pracę zdalną wzrosło znacznie po wybuchu pandemii koronawirusa. Okazało się jednak, że mimo zniesienia stanu epidemii w Polsce, zainteresowanie pracą zdalną nie zmalało. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno pracodawców, jak i pracowników polski ustawodawca uregulował pracę zdalną w kodeksie pracy. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że stosowanie przepisów dotyczących pracy zdalnej może rodzić w praktyce wiele wątpliwości. Zachęcamy zatem do skorzystania z usług naszej Kancelarii prawnej, której prawnicy posiadają wiedzę i doświadczenie z zakresu prawa pracy.
Powrót do specjalizacji — Prawnik prawo pracy