W wyroku rozwodowym co do zasady stwierdza się winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego, wskazując, który z małżonków (ewentualnie oboje albo żadne z nich) ponosi odpowiedzialność za rozpad małżeństwa. Warto wskazać, iż w szczególności na wniosek obojga stron orzeczenie o winie nie znajdzie się w wyroku rozwodowym. Skutki orzeczenia winy bądź jej braku w postępowaniu rozwodowym mają znaczenie przede wszystkim dla roszczeń majątkowych byłych małżonków w zakresie alimentacji. Poniżej wskażemy, w których sytuacjach żądanie alimentów od byłego małżonka będzie dopuszczalne na mocy obecnie obowiązujących przepisów prawa.
Rodzaje orzeczeń o winie w wyroku rozwodowym a alimenty na małżonka
W wyroku orzekającym rozwód sąd może orzec o winie jednego małżonka lub obojga z nich, nie orzekać o winie na zgodne żądanie małżonków bądź ustalić, iż żaden z małżonków nie ponosi winy za rozpad związku małżeńskiego (patrz: “Rozwód bez orzekania o winie”).
Nieorzekanie o winie
W przypadku gdy obydwoje małżonkowie zostali uznani za winnych rozkładu pożycia bądź sąd zaniechał orzekania o winie (m.in. na wniosek obojga stron) każdy z małżonków może żądać zasądzenia na swoją rzecz świadczeń alimentacyjnych od drugiego małżonka, pod warunkiem pozostawania w niedostatku.
Pojęcie „niedostatku” jest sformułowaniem niedookreślonym w związku z czym jego istnienie jest analizowane indywidualnie w każdej sprawie. W orzecznictwie wskazuje się, iż stan niedostatku występuje, gdy małżonek nie posiada jakichkolwiek środków utrzymania bądź gdy posiadane przez niego środki utrzymania są niewystarczające do zaspokojenia swoich potrzeb. Warto wskazać, iż dla zasądzenia alimentów na małżonka nie ma znaczenia czy stan niedostatku powstał po czy przed orzeczeniem przez sąd rozwodu. Analiza dokonywana przez sąd w toku postępowania winna również mieć na uwadze porównanie sytuacji majątkowej obojga małżonków. Sąd rozpatrujący sprawę o alimenty na małżonka powinien bowiem wziąć pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe drugiego małżonka.
Wina wyłącznie jednego z małżonków
W przypadku gdy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka sąd może orzec na jego rzecz świadczenia alimentacyjne od małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia, nawet jeśli niewinny małżonek nie znajduje się w niedostatku.
Małżonek niewinny nie musi zatem wykazywać, iż wskutek rozwodu znalazł się w niedostatku, a jedynie że wskutek rozwodu w istotny sposób pogorszyła się jego sytuacja materialna. Zgodnie z orzecznictwem, sąd oceniając sprawę winien porównać stan, w jakim małżonek uprawniony do świadczeń znajduje się po rozwodzie ze stanem, jaki istniałby, gdyby rozwodu nie orzeczono. Warto wskazać, iż sąd, nawet jeżeli dojdzie do przekonania, iż istnieją wszelkie przesłanki do zasądzenia alimentów na małżonka, nie jest związany żądaniem osoby uprawnionej. Jak wskazuje się bowiem w orzecznictwie sąd może oddalić powództwo, gdy zajdą ku temu ważne powody.
Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego
Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidują dwie okoliczności, które powodują wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego pomiędzy byłymi małżonkami, a są nimi:
- zawarcie nowego małżeństwa przez małżonka uprawnionego do świadczeń. Warto wskazać, iż bez znaczenia dla dalszego trwania obowiązku uiszczania alimentów na małżonka jest fakt zawarcia związku małżeńskiego przez małżonka zobowiązanego do alimentacji.
- upływ 5 lat, w przypadku gdy zobowiązanym do alimentacji jest małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Sąd mając jednak na uwadze wyjątkowe okoliczności może przedłużyć ten termin na wniosek małżonka uprawnionego.
Do wyjątkowych okoliczności, które mogą być uznane za uzasadniające przedłużenie obowiązku alimentacyjnego zalicza się m.in.:
- długotrwałość pożycia małżonków;
- znaczne dysproporcje w statusie materialnym małżonków;
- przyczyny uniemożliwiające lub ograniczające zarobkowanie;
- możliwość pomocy ze strony innych członków rodziny.
Okoliczności te mogą zachodzić zarówno po stronie małżonka uprawnionego, jak również zobowiązanego do alimentacji, przy czym winny one powstać przed upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu między stronami. Co do zasady pomoc krewnych nie wyłącza możliwości przedłużenia obowiązku alimentacyjnego. Niemniej jednak, jeżeli krewni małżonka uprawnionego do alimentacji są w stanie dostarczyć mu całkowitych środków utrzymania, sąd może odmówić przedłużenia obowiązku alimentacyjnego.
W takim przypadku sąd będzie jednak badał w szczególności:
- różnicę między stanem majątkowym małżonka, od którego dochodzi się alimentów, a sytuacją materialną krewnych małżonka potrzebującego alimentacji oraz
- stopień bliskości pokrewieństwa.
Podsumowanie
Podsumowując, z chwilą prawomocnego rozwodu wygasa obowiązek uiszczania alimentów na małżonka, który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. W tej sytuacji uprawnionym do alimentacji jest drugi z małżonków pod warunkiem, że rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej tego małżonka.
Powrót do podstrony Alimenty